Mi az a pomodoro technika, és miért tudj róla, ha hajlamos vagy szétesni?

Egyszerű módszer az időd legeffektívebb beosztásához.

A pomodorotechnika
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az időbeosztás sokunk mumusa. Az arra van időd, amire szakítasz frázisra ökölbe szorul az ember keze, és heves ellenállásba kezd - hozzáteszem, részben jogosan. Ha azonban valóban szeretnél fejlődni ezen a téren, most engedj meg tőlünk egy-két tippet.

A hatékony időbeosztás titka a... paradicsom. Igen, jól hallottad, de ne aggódj, köze sem lesz a dolognak a főzéshez. 

A pomodorotechnika

Ennek a népszerű módszernek a lényege az, hogy a koncentrált munkameneteket gyakori, rövid szünetekkel szakítsd meg - így megőrizve a tartós koncentrációt és megakadályozva a szellemi fáradtságot.

GettyImages-941081798
Fotó: Nora Carol Photography / Getty Images Hungary

A pomodorotechnika neked való, ha

  • könnyen elterelik a figyelmedet az apró, zavaró tényezők,
  • sok olyan feladatod van, ami korlátlan időt vehet igénybe, ezért  elszöttyögsz rajtuk,
  • túlontúl optimista vagy, ha arról van szó, mennyi feladatot vagy képes elvégezni 24 óra alatt,
  • szereted játékos módon fejleszteni magad,
  • szereted a paradicsomot.

Oké, talán az utolsó nem is annyira fontos.

Miről is van szó?

A pomodorotechnikát az 1980-as évek végén találta ki egy Francesco Cirillo nevű egyetemi hallgató, akinek nehezére esett koncentrálni tanulmányaira és a feladatok elvégzésére. Azzal próbálta motiválni magát, hogy mindössze 10 percet szánt a koncentrált tanulásra. Az időegységeket egy paradicsom alakú konyhai időzítőn mérte - innen származik a név.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Bár Cirillo egy könyvet is írt erről, a módszer csupán ennyi:

  • készítsd elő a teendőidet és egy időzítőt,
  • állítsd az időzítőt 25 percre, és ez idő alatt koncentrálj a feladatodra,
  • amikor lejárt a 25 perc, pipáld ki az elvégzett teendőt,
  • pihenj 5 percig, majd kezdd újra,
  • 4 aktív 25 perc után tarts egy hosszabb, 15-30 perces szünetet.

Három fő szabályt érdemes még szem előtt tartani.

  • Bontsd részekre a feladatot, ha pedig úgy ítéled meg, négy "pomodorónál" több időt igényel, oszd kisebb lépésekre.
  • A kisebb feladatok összetartoznak. Minden olyan feladatot, amely egy pomodorónál kevesebbet vesz igénybe, más egyszerű teendőkkel kell kombinálni. Például egy egységni idő alatt (25 perc) kifizetni a számlát, és időpontot foglalni az orvosnál.
  • A 25 percek oszthatatlan időegységek, amiket nem lehet megszakítani. Ezért mindig ügyelj rá, hogy egy adott feladatra koncentrálj közben, és ez idő alatt ne kezdj bele újakba - akkor sem, ha végeztél az adott teendővel.
GettyImages-1061948218
Fotó: domoyega / Getty Images Hungary

Ezért olyan hatásos

Könnyebb belekezdeni

Köztudott tény, hogy a halogatásnak semmi köze a lustasághoz, sokkal inkább a negatív érzések elkerülése miatt tologatjuk a feladatainkat. Ahelyett, hogy szembenéznénk a félelemmel és szorongással, inkább valami vidámabb dolgot keresünk, például bekapcsoljuk a Netflixet. A halogatás és elkerülés problémáját úgy lehet kiküszöbölni, hogy kicsiben kezded. Az első lépés mindig legyen egyszerű és könnyen kivitelezhető, így kisebb eséllyel fogod elodázni. A pomodoro technika erre is jó módszer, hiszen arra ösztönöz, hogy részekre bontsd a feladatot ahelyett, hogy magadra borítanád az összes teendőd.

Nem zökkentenek ki a zavaró tényezők

Minél több dolga van az embernek, annál nehezebb fókuszálnia. A flow-állapotból sok apró zavaró tényező kizökkenthet, és ezek borzasztóan lelassítják a folyamatot. Ilyenkor ugyanis nem csak az a 2-3 percnyi megszakítás rabolja az időt, hanem utána az a folyamat is időbe telik, hogy újra fókuszált állapotba kerülj. A pomodoromódszer segít, hogy ellenállj ezeknek az apró megszakításoknak, szüneteknek, hiszen 25 perc alatt végig kötelezően a feladatra kell koncenctrálni.

Jobban átlátod, mire megy el az időd

Amikor a teendőket szedjük listába, hajlamosak vagyunk alábecsülni az azokhoz szükséges időt. Ha azonban egységnyi időket szánsz a feladatokra, konkrétizálod a hosszúságukat, így könnyebben kordában lehet tartani az elröppenő perceket.

A legsikeresebb emberek 11 hétköznapi szokása a pszichológus szerint - Apróságok, de fontosak

A pszichológus szerint van néhány dolog, amit a sikeres emberek másképp csinálnak. Ezek a mindennapi szokások jellemzőek rájuk.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük