Ötgyermekes háziasszony volt a világ első női stand-uposa - Phyllis Diller 37 évesen tört be a férfiak uralta szakmába

Phyllis Diller azok közé az úttörő humoristák közé tartozik, akik megmutatták, hogy a nőknek is van helye a stand-up világában.

phyllis diller cover
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nők sokáig csak olyan szerepekben tűnhettek fel a színpadon, ahol a szépségük vagy a szexualitásuk volt a középpontban. Phyllis Diller viszont azok közé a bátor nők közé tartozott, akik nem féltek utat törni maguknak egy férfiak uralta szakmában.

Az ötgyermekes háziasszony 37 évesen debütált komikusként, méghozzá hatalmas sikerrel. Leküzdötte a szakmában elé gördülő akadályokat, és az egész világ megismerte. Kitaposta az utat utódai számára.

A nők és a stand-up

A stand-up műfaja az 1840-es években indult útnak, és az 1900-as években bontakozott ki, főleg Amerikában és Nagy-Britanniában. Mivel a nőknek ekkor még legfőképpen csak a háziasszonyszerep juthatott a társadalomban, nem meglepő, hogy sokáig a komédiában sem érvényesülhettek - ekkor még nem volt lehetőségük megmutatni tehetségüket. Hosszú évtizedekig csak revükben, táncos előadásokban lehetett látni őket a színpadon. Az 1920-30-as évek környékén szivárogtak be a szakmába, de ekkor még általában csak férfiakkal együtt humorizáltak. Gracie Allen például férjével, George Burnsszel szerzett hírnevet a Burns and Allen duóban.

phyllis diller3
Fotó: Bettmann

A nőknek egyáltalán nem volt egyszerű dolguk ezen a területen sem. Állandóan visszautasítással, értetlenkedő tekintetekkel, és ellenszenvvel, ellenségeskedéssel kellett szembesülniük. Sok férfi már azt is nevetségesnek találta, hogy egy nő humorista legyen. De szerencsére akadtak olyan úttörő asszonyok, akiket mindez nem tartott vissza, és kitaposták az utat utódaik előtt. Közéjük tartozott Loretta Mary Aiken, azaz Jackie "Moms" Mabley, illetve Phyllis Diller, akit az első, világhírű női stand-uposként tartanak számon.

Ötgyermekes háziasszonyból komikus

Phyllis Ada Driver néven született 1917-ben az ohiói Limában az akkor 55 éves Perry Marcus Driver biztosítási ügynök és 36 éves felesége, Frances Ada egyetlen gyermekeként. Fiatalon sok rokonát elvesztette, ezek a veszteségek, illetve a halállal való találkozás vezette a humorhoz is. Számára a stand-up egyfajta terápia volt, ennek segítségével dolgozta fel korai traumáit.

Gimnáziumi évei alatt fedezte fel, hogy jó érzéke van a humorhoz. Bár csendesebb, visszahúzódóbb gyerek volt, mindig megnevettette osztálytársait. Három éven keresztül a Columbia College Chicago Sherwood Konzervatórium diákja volt, majd a blufftoni egyetemen tanult irodalmat, történelmet, pszichológiát és filozófiát. Itt ismerkedett meg leendő férjével, Sherwood Dillerrel, akivel 1939-ben összeházasodtak. Hat gyermekük született, de egyikük sajnos csecsemőkorában elhunyt. Phyllis nem fejezte be tanulmányait, az esküvőt követően háziasszonyként töltötte mindennapjait, és öt gyermeküket nevelte.

Miután a kaliforniai Alamedába költöztek, az asszony egy oaklandi rádiónál kezdett dolgozni 1952-ben, és ugyanezen év novemberében több részt is forgatott Phyllis Dillis című sorozatához, melyben abszurd tanácsokat adott háziasszonyoknak. Dolgozott szövegíróként rádióban, énekesként tévéműsorban, végül férje biztatására 37 évesen, 1955-ben debütált komikusként a San Franciscó-i The Purple Onion klub pincéjében. Első bemutatója akkora sikert aratott, hogy bár eredetileg két hétre szerződtették, végül 89 héten keresztül lépett fel a klubban.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Nagy sikert aratott a férfiak uralta szakmában

Egy interjúban bevallotta, kezdetben fogalma sem volt arról, hogy mit csinál, mert egy nőt sem látott még hasonló szerepben. A férfiak által uralt iparágban nem találkozhatott női példaképekkel, ezért egyáltalán nem volt egyszerű dolga. Kezdetben iskolai és munkahelyi hátteréből merített a szatírák alapjául, vagy épp komolyzenei koncerteket és tanácsadó rovatokat figurázott ki. Idővel megtalálta önmagát, és a nőiesség szürreális oldalát képviselte. 

Hatalmas frizurájával, színes és bohókás ruháival igazi feltűnő jelenség volt, a szexuális vonzerő hiányát, a nőkkel szembeni elvárásokat parodizálta ki. Sokszor élcelődött saját magán, a külsején vagy azon, hogy szerinte igazi rémálom volt háziasszonyként és feleségként élni.

1958-ban szerepelt először televízióban, 1959-től több albumot is kiadott, és karrierje során számtalanszor szerepelt különböző tévéműsorokban, rendszeresen fellépett híres klubokban, és néhány filmben is játszott. 1967-ben Golden Globe-jelölést kapott a The Pruitts of Southampton című szitkomban nyújtott alakításáért. 1988-ban az első nők között volt, aki beléphetett a híres Friers Clubba, ahová csak híres humoristákat engedtek be.

Sosem vonult teljesen vissza

A ’70-es, ’80-as években is rendszeresen feltűnt a televízióban, emellett pedig szinkronszínészként is tevékenykedett. 2002-ben vonult vissza hivatalosan a stand-up comedy világából, mert úgy érezte, elfogyott az energiája. De ekkor sem tűnt el teljesen: 2006-ban a Family Guy című sorozatban még megszólaltatta Peter Griffin édesanyját, 2007-ben pedig szerepelt a The Tonight Show-ban. 2012-ben felénekelte Charlie Chaplin egyik dalát a Pink Martini zenekar egyik albumához.

1997 óta komoly egészségügyi problémákkal küzdött, utolsó interjúját 2012. május 15-én adta. Ezen év augusztusában hunyt el Los Angeles-i otthonában, 95 évesen. Olyan híres női humoristákat inspirált, mint Joan Rivers, Roseanne Barr vagy Ellen DeGeneres. A Time magazin is a világ egyik leghíresebb, úttörő stand-upos nőjeként említi. 

Olvass tovább! Úttörő magyar nők a történelemben

Képeken mutatunk nyolc inspiráló nőt, akik elsőként értek el sikereket bizonyos területeken Magyarországon. 

8 csodálatos magyar nő, akik történelmet írtak: képeken az első orvos, ügyvéd és pilóta

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük