Mikor lesz mélypont a kapcsolatotokban?
A matematikusok kiszámolták nekünk
Mégsem áll olyan távol a matematika az érzelmektől?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
A matematikusok néha az érzelmek területére tévednek, és függvényekkel próbálják meg ábrázolni a párkapcsolatokat, számokra lefordítani a szerelmet - több-kevesebb sikerrel.
Legutóbb a holland Nijmegen városában található Radboud Egyetem neuroinformatikusai gyártottak egyenletet a kapcsolatok dinamikájára. Modelljükben a párkapcsolati kommunikáció, vagyis a másik viselkedésére adott érzelmi reakció, valamint a kapcsolati válságok összefüggését vizsgálták.
Szívritmus
A párkapcsolatok matematikai kutatásának úttörője Steven Strogatz volt, aki - Rómeó és Júlia példáját felhasználva - megállapította, hogy a kapcsolatok szinuszgörbe képét mutatják, vagyis az érzelmileg kiemelkedően jó időszakok és a mélypontok viszonylag szabályosan ismétlődnek.
Amikor a hullámok amplitúdója nő, és túllépik a megszokott mélypontot, bekövetkezik a szakítás. De mitől függ az, hogy mikor érkezik a válság, illetve az, hogy mennyire stabil a kapcsolat? Natalia Bielczyk és kollégái szerint többek között attól, hogy mennyire megfontoltak a másik viselkedésére adott érzelmi reakciók, vagyis átgondoltan vagy hirtelen felindulásból cselekszik valaki.
Variációk szerelemre
Bielczyk Strogatz modelljét bővítette az érzelmi reakcióval, méghozzá négy paraméterből kiindulva, amit arra alapozott, hogy mindkét félnek megvan a személyes története, vagyis múltja, amely meghatározza a reakcióit, és amelyre a párja is reagál valahogyan.
A modell
Ennek alapján különböző típusú kapcsolatokat lehet elkülöníteni. Vannak olyanok, melyek szakításra vannak ítélve, míg mások együtt maradnak a kapcsolati válságok ellenére. Minél nagyobbak az amplitúdók, annál viharosabb a kapcsolat, minél kisebbek, annál stabilabb és kiegyensúlyozottabb. A következő táblázatban a tau - τ -, a függőleges ág jelöli az érzelmi reakció időegységét, gyorsaságát vagy rövidségét, a vízszintesen pedig a kapcsolatban eltelt idő látható.
Rómeót az egybefüggő, Júliát a szaggatott vonal jelöli. Ha túl rövid a reakcióidő, - <0>2,364 - érkezik a válasz. Az ideális tehát a τ= 0,83-2,364, ami biztosítja a stabilitást.0>
OLVASD EL EZT IS!

- szerelem
- szeretet
Ebből biztosan tudhatod, hogy szeret a férfi

- internet
Miket posztol a férfi a Facebookon? Erről árulkodnak az apró jelek

- tudomány
- psziché