Havonta 3 nő hal bele Magyarországon, mégsem veszik elég komolyan a problémát

A nők elleni erőszak súlyos problémát jelent Magyarországon.

nok elleni eroszak cover
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ENSZ 1993-ban elfogadott Nők elleni erőszak megszüntetéséről szóló nyilatkozatában megfogalmazott definíció alapján a nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos cselekmény, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést, kárt vagy sérelmet okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.

A nők elleni erőszak súlyos problémát jelent az egész világon, így Magyarországon is. A bűncselekményekről és az áldozatok számairól szóló statisztikák elkeserítőek, a hasonló ügyeket sokan, köztük a hatóságok sem veszik elég komolyan, az erőszakot és a bántalmazást szenvedők pedig gyakran nem mernek felszólalni. Ha mégis megteszik, számtalanszor zárt ajtókba ütköznek, és áldozathibáztatással szembesülnek. Ma, november 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján erre hívjuk fel a figyelmet.

A nők elleni erőszak súlyos problémát jelent

Havonta három magyar nőt meggyilkol a partnere

Magyarországon az elérhető statisztikák szerint körülbelül minden héten meghal egy nő a családon belüli erőszak miatt, és havonta legalább három nőt meggyilkol férje, volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja, illetve alkalmi partnere. Minden ötödik nő él vagy élt már olyan kapcsolatban, ahol partnere rendszeresen fizikailag vagy szexuálisan bántalmazta. 

Mérce megrázó listája 2014-2022-ig név szerint sorolja fel a férfiak által meggyilkolt nőket és gyermekeket az országban. A feltüntetett lista azonban nem teljes körű, mivel csak a sajtóban megjelent eseteket összesíti. Európában körülbelül hetente mintegy 50 nő veszíti életét családon belüli erőszak miatt.

Az Európai Parlament oldalán közzétett információk szerint 15 éves kor felett a nők harmada vált fizikai vagy szexuális erőszak áldozatává, és a nők 35%-a tapasztalt erőszakos, uralkodó viselkedést a jelenlegi vagy korábbi partnerétől. Az európaiak 74%-a gondolja úgy, hogy a nők elleni erőszak gyakori az országában. 

Elkeserítő magyarországi adatok

Magyarországról igen kevés pontos szám áll rendelkezésre a témában, utoljára 2012-ben végeztek részletes felmérést. Ez alapján a magyar nők 9%-a vallotta be, hogy élete során valamikor szexuális erőszak áldozata volt partnere vagy nem partnere részéről, ami 361 545 áldozatot jelent. Élete során a nők 49%-a tapasztalta már a lelki erőszak súlyosabb formáit, 19%-uk a fizikai erőszakot, 7%-uk a szexuális erőszakot a partnere részéről. A párkapcsolati erőszak áldozatává vált fiatal és felnőtt nők száma akkor körülbelül 223 662 volt. Azt azonban fontos hozzátenni, hogy a hasonló esetek közül rengetegre nem derül fény.

Összefoglalva tehát a legutóbbi, nyilvánosságra hozott adatok szerint Magyarországon több mint 35 ezer lányt ér szexuális erőszak 15 éves kora előtt. A 2012-es felmérés alatt az országban közel kétmillió nő volt, aki 75 éves kora előtt valamikor élt súlyos lelki erőszakot használó partnerrel párkapcsolatban, élete során közel 800 ezer nőt ért ezenkívül testi, és közel 300 ezret szexuális erőszak is. Akkor több mint 200 ezer nő élt olyan párkapcsolatban, amelyben fizikai és/vagy szexuális erőszak áldozatává teszi a partnere. 

Nagyon kevés eset kerül regisztrálásra

A regisztrált bűncselekmények száma viszont drámaian eltér ezektől: 2012-ben az összes szexuális jellegű bűncselekmény 18 év alatti női sértettekre mindössze 429 volt, 18 év felettiekre pedig 269. Súlyos, fizikai erőszakot 18 év feletti női sértettek esetén csak 1535-öt regisztráltak. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Dr. Wirth Judit, a NANE Egyesület jogi és közpolitikai szakértője szerint a szexuális erőszak bűncselekmények elképesztően kis hányada, csupán 0,24%-a, a nők ellen elkövetett fizikai erőszakkal járó bűncselekmények 0,5%-a kerül mindösszesen regisztrálásra a rendőrségen. Dr. Spronz Júlia, a PATENT Egyesület vezető jogásza, valamint Dés Fanni, a PATENT és NANE Egyesület kutatója arra is felhívták a figyelmet, hogy sokszor maguk a rendőrök beszélik le az áldozatokat a feljelentésről, és az érintett nők már a kihallgatás során áldozathibáztatással szembesülnek.

Dr. Garai Renáta, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa a kapcsolatierőszak-bejelentések országos aktáit vizsgálta meg 2015-2018 között. Az eredmény azt mutatja, hogy mindösszesen 651 eset került hivatalos útra, holott a becslések szerint több mint 200 ezer ilyen ügy lehet országosan évente. Az elmúlt időszakban a pandémia csak még jobban felerősítette, és felszínre hozta a problémát, a családon belüli erőszak még gyakoribbá vált, a karantén sokakat bántalmazójukkal zárt össze.

Az Isztambuli Egyezmény

Az emberi jogok védelmében az Európai Tanács 2011-ben elfogadta a nők elleni és a kapcsolati erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló Isztambuli Egyezményt, amelynek célja a bántalmazás megelőzése, az áldozatok védelme és az elkövetők megbüntetése. 2019 márciusáig 46 ország és az Európai Unió írta alá a konvenciót. Magyarország kormánya azonban 2020 májusában elfogadott egy nyilatkozatot, amely elutasítja a ratifikációt.

Drasztikus változtatásokra lenne szükség

Ahhoz, hogy a helyzet változzon, összefogásra és drasztikus változtatásokra lenne szükség. Fontos lenne itthon is az Isztambuli Egyezmény ratifikálása, az, hogy a hatóságok komolyan vegyék a problémát, valamint a rendőrök megfelelő képzést kapjanak azzal kapcsolatban, hogy hogyan lépjenek fel nők elleni erőszak esetén. Emellett fontos lenne az edukáció, az, hogy mindenki tájékozódjon a témában, és kerülje az áldozathibáztatást.

fizikai bantalmazas 1

A NANE Egyesület oldalán rengeteg fontos és hasznos információ található a családon belüli, illetve a nők elleni erőszakról. A 06-80-505-101-es segélyvonalat a segítők és az érintettek egyaránt hívhatják hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken 18-22 óra között, valamint szerdán 12-14 óra között. Akik pedig nem szeretnének, vagy nincs lehetőségük telefonálni, e-mailben a segelylevel@nane.hu címen kérhetnek segítséget. A magyar sértettek az Ökumenikus Segélyszervezet weboldalát is felkereshetik, amikor az életben maradásért már csak az azonnali menekülés nyújt átmeneti biztonságot, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat adhat segítséget az ingyenesen hívható, +36-80-20-55-20-as telefonszámon.

A fotózás segített feldolgozni, hogy megerőszakolták

Rosem Morton még a szakértő és férje segítségével is borzasztóan nehezen tudta feldolgozni azt, hogy megerőszakolták. Állandóan rettegett, depressziós lett, és kísértették a vele történt borzalmak. Ezért úgy döntött, szenvedélyével és munkájával próbálja elősegíteni a lelki és mentális gyógyulás folyamatát: megrázó képeken dokumentálta küzdelmeit, félelmeit és a feldolgozás szakaszait.

Megerőszakolták a fiatal nőt, kamerát ragadott: képeken dokumentálta a gyógyulás folyamatát

Megerőszakolták a fiatal fotóst, a traumát pedig sokáig képtelen volt feldolgozni. Képeivel igyekezett segíteni önmagán.

Elolvasom
Ezt is szeretjük