6 mérgező mondat, amit a nárcisztikusok gyakran használnak - Ezekkel is manipulálják az embereket

A pszichológus szerint ezek a manipulatív mondatok gyakran hangzanak el egy nárcisztikustól. Befolyásolni próbálják velük az embereket, és általában sikerül is.

A nárcisztikusok gyakori mondatai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nárcisztikus emberek viselkedése sokban különbözik másokétól. Hajlamosak a befolyásuk alá vonni az embereket, és általában a gaslighting, azaz a gázlángolás mesterei.

Érdemes kiemelni, hogy a személyiségzavar kialakulásának számos különböző oka lehet, és azt is fontos megemlíteni, hogy a nárcisztikusok néha nincsenek tudatában annak, hogy mit tesznek. Nem mindig szándékosan manipulálják a környezetükben élőket, és az sem igaz, hogy minden tulajdonságuk csakis rossz lehet. Viszont az is biztos, hogy káros hatással lehetnek másokra, ezért nem árt hamar felismerni, ha ilyen személyiségű emberrel van dolgod.

A nárcisztikusok gyakori mondatai

Dr. Ramani Durvasula pszichológus szerint van néhány jellemző mondat, amit a nárcisztikusok gyakran használnak. A CNBC oldalán mesélt ezekről.

„Nem akarom, hogy mindez rólam szóljon, de…”

„Nem akarom, hogy ez rólam szóljon, de...” vagy „Nem akarom magamra terelni a szót, de…” - a hasonló mondatok gyakran hangzanak el a nárcisztikusok szájából, és az a bizonyos „de” szócska is mindig szerepel bennük. Tudják, hogy nem szabadna, hogy valami róluk szóljon, nem kellene uralniuk a beszélgetést, mégsem bírják megállni, hogy ne így legyen. Ezek a hamis lemondást színlelő mondatok pedig lehetővé is teszik ezt számukra.

A pszichológus szerint érdemes felkészülnöd, hogy ha beszélgetésbe elegyedsz velük, mesélni fognak. Ha érdekes, hallgasd meg őket, de kétirányú beszélgetésben nem nagyon reménykedhetsz.

„Sajnálom, hogy így érzel.”

Nehezen ismerik be a hibáikat, és általában a fenti mondatot használják bocsánatkérési kísérletnek, pedig ezzel valójában hárítanak, és elkerülik a konfliktust. Azt sugallják, hogy az érzéseid csak a saját problémáid, és nem vállalják a felelősséget a viselkedésükért. 

A szakértő szerint ezt újra és újra megteszik majd lelkiismeret-furdalás nélkül. Azt tanácsolja, hogy lásd meg a valódi énjüket, hogy elkerüld a jövőbeli sérüléseket.

„Miért csinálod ezt velem?”

Hihetetlenül tehetségesek abban, hogy bűnelkövetőből áldozattá váljanak. Lehet, hogy te vagy beteg, vagy te vagy az, akinek nehéz hete volt, de ha bármi, amivel küzdesz, nehézséget vagy kellemetlenséget okoz nekik, a saját problémájukként említik majd. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A szakértő szerint a tudatosság lehet ilyenkor a segítség, ezzel kaphatod vissza az erődet. Ha nem figyelsz oda, azon kaphatod magad, hogy állandóan úgy érzed, mindenért te vagy a hibás. Egy empatikus barát vagy egy szakember nagy segítség lehet ilyen szituációban.

„Elfoglalt ember vagyok. Nincs időm erre.”

A fenti mondatban az „ez” bármit takarhat, például azt, ha egy közös projektet szeretnél megvitatni, vagy ha meghívod a másikat egy munkahelyi eseményre. A nárcisztikusokra jellemző az empátiahiány, a kölcsönös kapcsolatok fenntartásának képtelensége és az, hogy felsőbbrendűnek érzik magukat másoknál. Nemcsak hogy nem képesek megérteni egy másik ember szükségleteit, de elutasítóan is viselkednek velük. 

Érdemes felismerned a korlátaikat, és tisztában lenned azzal, hogy nem fognak rád időt szakítani, hacsak nincs szükségük valamire. 

„Remélem, tudod, kivel állsz szemben.”

A hasonló mondatokkal gyakorlatilag fenyegetni akarnak: jelzik, hogy ha valami rosszat csinálsz, akkor pokollá teszik az életedet. A bosszúállás és a fenyegetőzés a hatalom illúzióját keltik, a másikban pedig félelmet ébresztenek. És mivel a legtöbben nem akarnak szembenézni a következményekkel, inkább eleget tesznek az akaratuknak.

Nyugtalanító lehet, ha ilyet hallasz valakitől, főleg akkor, ha tudod, hogy másokkal már kiszúrt korábban. A szakértő szerint fontos, hogy mindent dokumentálj: mentsd el az üzeneteiket, az e-mailjeiket, gyűjts bizonyítékokat, és ha valami probléma merülne fel, dolgozz ki egy tervet.

„Ez nem fair.”

A nárcisztikusok úgy vélik, rájuk más szabályok vonatkoznak, mint a legtöbbekre. Amikor valaminek meg kellene felelniük, vagy valamilyen tettüknek következménye lesz, az emlékezteti őket arra, hogy nem is olyan különlegesek. Ha például a barátjuk cége jobban megy, és több pénzt keresnek, vagy büntetést kell fizetniük, mert megpróbálták kijátszani a rendszert, egyszerűen csak el akarják intézni annyival, hogy ez nem igazságos.

A szakértő szerint ilyenkor nem jó ötlet nyugtatgatni, és nem szabad mindent megtenni, személyes áldozatokat hozni azért, hogy minden úgy alakuljon, ahogy akarják. 

Teszteld, felismered-e, ha manipulálni próbálnak!

Kvízünkben tesztelheted, te mennyire ismered fel azt, ha valaki befolyásolni próbál, vagy hazudik neked.

Testbeszédkvíz: felismered a testtartás alapján, mikor manipulálnak?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük