Így viselkednek a nárcisztikusok szakítás után - Nem véletlenül akarnak barátok maradni
A személyiségzavaros emberek gyakrabban akarják megőrizni a barátságot szakítás után, de nem jó szándékból.
Ha egy kapcsolat zátonyra fut, de a felek nem haraggal válnak el egymástól, sokszor felmerül a kérdés, hogy barátok maradjanak-e, vagy teljesen szétváljanak útjaik. Sokan úgy gondolják, a jó viszony megőrzése a leghelyesebb megoldás, de egy kutatás szerint ez akár veszélyes is lehet.
Kiderült, hogy a személyiségzavaros emberek gyakran szeretnék megőrizni a barátságot szakítás után, de nem azért, mert tényleg úgy érzik, ez lenne mindkettőjük számára a legjobb.
Ezért akar barát maradni a szakítás után
Az oaklandi kutatók, Justin K. Mogilski és Lisa Welling két tanulmányuk során először 348, majd 513 alanyt vizsgáltak és kérdeztek meg, és azt állapították meg, hogy a személyiségzavaros emberek borzasztóan nehezen viselik a szakítást - persze főleg akkor, ha nem ők tesznek pontot a kapcsolat végére, vagy, ha közös megegyezés volt a döntés. Ez főleg a nárcizmussal, pszichopátiával küzdőkre igaz, akik még az elválás után is azt akarják, hogy részei lehessenek az ex életének, méghozzá úgy, hogy barátok maradnak. Azonban ez csak a látszat, mert valójában ennél sokkal többet akarnak: azt, hogy továbbra is a befolyásuk alatt tarthassák a másikat, manipulálhassák, illetve, hogy később ismét az ágyukba csábíthassák.
Ha nem ők kezdeményezték a szakítást, először jellemző rájuk, hogy igyekeznek visszakönyörögni magukat, és változást ígérnek. Ha ez nem sikerül, akkor ajánlják fel azt, hogy továbbra is tartsák meg a jó kapcsolatot. Ezt pedig abban az esetben is erőltetik, ha a másik nem igazán akarja. Később igyekeznek mindent bevetni, hogy újra közelebb kerüljenek a volt szerelmükhöz, és befolyásolják a döntéseit, beleszóljanak az életébe, és megakadályozzák a jövőbeli kapcsolatait. Ezért érdemes odafigyelni a jelekre, és, ha valaki úgy érzi, hogy hasonló viselkedést tapasztal, mindenképpen tenni kell ellene.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Abban az esetben, ha már túlzottan is szorossá akarja tenni az ex a baráti viszonyt, érdemes meghúzni a határokat, és nem engedni ezekből. Nem szabad bedőlni az állandó ígérgetésnek, a tettekre, és nem a szavakra kell figyelni. Ezenkívül ajánlott kikérni egy harmadik fél - mondjuk egy közeli barát - véleményét arról, hogy szerinte is túlzásba esik-e a másik, és arra kérni, hogy, ha ezt látja, lépjen közbe.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha a volt partner nem változtat a viselkedésén, túl tolakodó lesz, vagy mindenbe bele akarja ütni az orrát, és igyekszik akadályozni expárja alakuló kapcsolatát, mindenképpen beszélni kell vele. De, ha ezután sem változik meg, javasolt inkább megszakítani vele a kapcsolatot, mert különben igen káros hatással lehet a másik életére. Így ráadásul mindkét fél könnyebben és gyorsabban továbbléphet majd.
Így lesz könnyebb a szakítás
A különválás általában a pár mindkét tagját megviseli, ezért időt kell hagyni a kapcsolat meggyászolására és a szakítás feldolgozására. Van azonban néhány olyan apróság, mely segít túllendülni a szomorúságon, és erőt ad a folytatáshoz. Mutatjuk, melyek ezek.
Kiemelt kép: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- személyiségzavar
- szemöldök
Szemöldöke árulja el a nárcisztikus embert - Ezt kell figyelni a kutatók szerint
- viselkedés
- személyiségzavar
5 viselkedés, ami személyiségzavart jelez - Elsőre ártalmatlannak tűnhetnek
- férfi
- személyiségzavar