Milyen lelki bajokat jeleznek a testi tünetek?

Bizonyos betegségek vissza-visszatérnek. Ha nincs orvosi magyarázat, családállítással megnézheted, ki vagy mi hat rád.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rosszullét elnyomott érzelmeket jelezhet, a hátfájást meghajlással is lehet enyhíteni, a fejfájás olykor a feltorlódott szeretet kifejeződése, a rák a tisztelet és az elfogadás hiányára hívja fel a figyelmet.

Az ilyen és ehhez hasonló tünetek nem minden esetben magyarázhatók szervi megbetegedéssel, családállítással azonban kideríthető, hogy mi okozhatta a test-lélek egyensúly kibillenését.

A betegség álcázott szerelmi tevékenység, minden betegség elváltozott szerelem - Thomas Mann így vélekedett arról, amire a keleti bölcsek már sok száz évvel korábban felhívták a figyelmet: a lélek is megbetegítheti a testet. Mivel a tudattalanunkban ható folyamatokat legszemléletesebben a testünk jelenítheti meg, a betegségeink olykor arra hívják fel a figyelmet, hogy valami megbomlott a belső harmóniában.

Rejtélyes panaszok

Júlia, a harmincas éveit kezdő stewardess munkahelyi problémával jelentkezett be a családállítási csoportba. Arról mesélt, hogy váltani akar, pontosabban rákényszerült, hogy új szakma után nézzen, mivel egyre több időt töltött betegállományban.

Hosszasan sorolta a tüneteit, légúti problémákat, gerincbántalmakat, rejtélyes izomgörcsöket, de még emésztőrendszeri zavarokkal is küszködött. Az orvosok nem igazán tudtak mit kezdeni változatos panaszaival. Hosszas kivizsgálásokkal sem találták meg ugyanis azt a testi, illetve szervi okot, melyre azokat visszavezethették volna.

Így legfeljebb tüneti kezelést alkalmaztak, és azt tanácsolták neki, hogy sürgősen keressen más munkát magának, hátha az új körülmények javítanak majd az egészségi állapotán.

A nagyi nehéz sorsa, mint megbetegítő erő

Amikor az állításvezető megkérdezte a lánytól, hogy pontosan mióta betegeskedik, némi töprengés után azt válaszolta, hogy kisebb-nagyobb megszakításokkal valójában már kora gyerekkorától.

De vajon összefüggenek-e panaszai a jelenlegi munkájával? - hogy ezt megtudjuk, a felállításban először Júlia képviselője, valamint a hivatásának és a betegségének képviselői szerepeltek. A betegség, ügyet sem vetve a hivatásra, határozottan Júlia képviselőjéhez ment, és belekarolt. Ez egyértelművé tette, hogy a lány foglalkozásának semmi köze nincs a tüneteihez.

Az állításvezető ezért arról kérdezgetett a továbbiakban, hogy meghalt-e valaki fiatalon, esetleg súlyos betegségben a családjában. Júlia először határozott nemet mondott erre. Aztán elbizonytalanodott egy kicsit, és így javított:
- Ja, igen, a nagymamámat rák vitte el, amikor az anyukám még egészen kicsi volt. De erről szinte semmit nem tudok, mert nem szoktunk beszélni a nagyiról.

Elfelejtett családtagok a háttérben

A Bert Hellinger német pszichoterapeuta nevéhez kötődő módszer lehetővé teszi, hogy a hosszan tartó betegségek mélyebb, személyes vagy családi okait feltárjuk. A testünk olykor azért jelez ugyanis tünetekkel, mert egy nehéz sorsú családtagunk sorsa hat ránk, akivel valami nagyon rossz történt.

A fiatal stewardess például a mellrákban meghalt nagymamájára emlékezett a különféle egészségi problémáival.

Júlia édesanyjának nagyon fájt, hogy kiskorában elvesztette az anyukáját, védekezésül inkább nem beszélt róla, úgy viselkedett, mintha nem is lett volna anyja.

Az unoka lélekszinten érzékelte, hogy valami nem jól működik a családi rendszerben, valaki hiányzik, azért betegeskedett tehát gyerekkorától, mert így szolidáris lehetett az elfelejtett nagyival. Mintha fogadalmat tett volna: ha neked nehéz volt, nekem is az lesz.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Halálos minta

A testi tüneteket mindig kezelni kell orvosi segítséggel, ezzel párhuzamosan azonban érdemes utánajárni a lélekszintű összefüggéseknek is. A házaspárok olykor például átvesznek egymástól egészségügyi problémákat, ám míg az egyiknél valós szervi oka van a tünetnek, a másik csak tudattalanul segít be neki a fájdalom vagy szenvedés elviselésében. Néha olyan tökéletesen sikerül lemásolni egy mintát, hogy az illető még a halálba is követi azt a családtagot, akinek segíteni próbált.

Hogyan szüntethetők meg a testi tünetek?

A speciális állítási formában a tünetnek is választunk egy képviselőt a csoport tagjai közül, segítségével tesztelhető például, kihez kötődik az adott betegség a felmenők közül.

A fejfájás legjobb természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

A családállítás sokat tehet a tudattalanul lemásolt minták és kötődések felismerésében, oldásában. A hátfájás enyhülhet például, ha tiszteletből meghajolunk a nehéz sorsú családtagunk előtt, a visszatérő fejfájást pedig elmulaszthatja, ha rendezzük a viszonyunkat apánkkal vagy anyánkkal, esetleg a párunkkal.

Júlia azt a képet vitte haza a csoportból, hogy az anyja összeölelkezik a nagymamával, majd mindketten őt karolják át. Egy évvel később levelet küldött az állításvezetőnek, melyben beszámolt arról, hogy még mindig utaskísérőként dolgozik, hiszen a rejtélyes betegségei megszűntek. A nagymama fényképét pedig kitette a falra, és rendszeresen visz virágot a sírjára - egyszer már az édesanyja is elkísérte.

Gunthard Weber március 26. és 28. között betegség- és tünetállítási workshopot tart a Rendszerakadémia szervezésében Budapesten. A német pszichoterapeuta orvos - aki a családállítás alapművének tartott Kétféle boldogság című könyvében gyűjtötte össze és rendszerezte Bert Hellinger megfigyeléseit, nézeteit arról, hogyan keletkeznek a generációkon is átnyúló sorsátvállalások - először jár Magyarországon. A workshopra e-mailen vagy az alábbi telefonszámon jelentkezhetsz:
0620-219-46-36.
Ezt is szeretjük