A funkcionális depresszió rengeteg embert érint, csak sokáig láthatatlan marad - Ezekre a tünetekre fontos figyelni
A depresszió ezen fajtája nehezen vehető észre, épp ezért olyan veszélyes.
Amikor egy depressziós betegre gondolunk, rögtön egy éjjel-nappal ágyban fekvő, motiválatlan és antiszociális ember képe sejlik fel előttünk. Pedig ez nem feltétlenül van így, megesik ugyanis, hogy egyáltalán nem látszanak a depresszió tipikus tünetei.
A depresszióval mindenki másképp birkózik meg. Van, aki gyógyszerek felé, van, aki az ételhez fordul, és van, aki teljesen elszigeteli magát a külvilágtól.
A magasan funkcionáló depresszió
Léteznek azonban olyanok is, akiknél az úgynevezett magasan funkcionáló depresszió van jelen, mely egy kevésbé súlyos formája, amelyet a legkönnyebb elrejteni mások elől. Bár mindig másképp festhet van egy-két közös vonás, ami a legtöbb betegre érvényes.
A depressziót hajlamosak vagyunk összekeverni egy lelkileg megterhelő időszakkal, ezért különösen fontos kiemelni, hogy ez a betegség nem azonos a nehéz életeseményt kísérő szomorúsággal, a fáradtság vagy kiégés tüneteivel. Míg az erős szomorúságot általában konkrét negatív eseményhez lehet társítani - például egy szerettünk halála, vagy szerelmi bánat - addig a depresszió látszólag mindenféle ok nélkül keríti magába áldozatát.
Mi is az a magasan funkcionáló depresszió?
A „mosolygós depresszió” kifejezést gyakran használják a magasan funkcionáló depresszió beceneveként. Az ilyen betegek még a legközelebbi barátaik, családtagjaik elől is igyekeznek elrejteni érzelmeiket és szorongásaikat, ugyanis attól tartanak, hogy környezetük aggódni fog értük. Mosoly mögé bújva képesek fenntartani a pozitív látszatot, és így teljes értékű tagjai lenni a társadalomnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár a „magasan funkcionáló” kifejezés nincs klinikailag definiálva, de rendkívül trendi lett manapság. Mindez azt jelzi, hogy az emberek kezdik elismerni, hogy azok is szenvedhetnek, akiknek jól fizető állásuk van, vagy akár kivételes tanulók. Ez az új kifejezés bekerült a poppszichológiai korszellembe, a magasan funkcionáló depresszió hashtag több mint 70 millió megtekintéssel rendelkezik a TikTokon.
A magasan funkcionáló depresszió jelei
Negatívan beszélsz magadról
A depresszió egyik első jele a pesszimizmus. Amikor mindent jól csinálsz, betartod a határidőket a munkahelyeden, sikerélményeid vannak és mégsem vagy büszke magadra, negatívan látod a teljesítményed.
Nincs kedved olyan dolgokhoz, amiket régebben élveztél
A mosolygós depresszió egy másik előszele lehet, ha elveszted a motivációdat és lelkesedésedet olyan dolgok iránt, amiket annak idején nagy élvezettel űztél. Ha úgy érzed, nem leled örömöd a mindennapokban, akkor kezdj el jobban figyelni magadra!
Így ír a neten az, aki depressziós - Ezekre a jelekre figyelmeztet egy kutatás
Brazil kutatók mesterséges intelligencia segítségével állapították meg, hogyan írnak a neten a depresszióval küzdők. Ezekben térnek el posztjaik az átlagtól.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- depresszió