Ha egy fontos találkozásról van szó, mondjuk egy állásinterjúról, egy tárgyalásról vagy akár a párjuk szüleinek a megismeréséről, a legtöbben izgulnak, hiszen jó benyomást akarnak kelteni. Ahhoz pedig, hogy ez valóban így legyen, rengeteg apróságra kell odafigyelni.
Kutatások bizonyították ugyanis, hogy már néhány perc alatt eldől a partnerek legelső véleménye egymásról, amit aztán később nem is olyan egyszerű megváltoztatni.
Apró trükkökön múlik a jó benyomás
Az első benyomás kialakulásának szempontjából az öltözködés az egyik leglényegesebb. Cash és Kilcullen pszichológusok kutatásai alátámasztották ugyanis, hogy például egy állásinterjún a rendezett, vonzó külsejű pályázót sokkal nagyobb eséllyel alkalmazzák, mint az öltözködésére kevesebbet adó jelöltet. De nemcsak az igényesség, hanem a nonverbális kommunikáció apró összetevői is hatalmas jelentőséggel bírnak. A szemkontaktus, a testbeszéd, a mimika és az alapvető illemszabályok betartása is rendkívül lényeges, hiszen tudat alatt kelthetsz velük jó benyomást, de persze csak akkor, ha helyesen alkalmazod őket. Ha azonban a következő dolgokra odafigyelsz, garantáltan elnyered majd a másik szimpátiáját.

Találkozás előtt melegítsd át egy picit a kezeidet: tudományosan bizonyított tény, hogy így sokkal több esélyed van jó benyomást kelteni, mint úgy, ha kézfogáskor jéghideg a kezed.

Kézfogáskor tartsd egyenesen a kézfejedet, ne döntsd oldalra, és ne kerüljön se a másiké fölé, se alá. Így éreztetheted ugyanis, hogy egyenrangú felek vagytok.

A szakértők szerint erősebb kapcsolatot teremtesz, ha visszaismétled a partner nevét. Sződd bele már az első percekben 1-2 mondatodba, így jó benyomást, szimpátiát keltesz.

A Glasgow-i Egyetem kutatói bizonyították azt is, hogy ha játszadozol a hangszíneddel, nagyobb esélyed van bizalmat és szimpátiát kelteni másokban.

Hagyd, hogy a másik fél beszéljen először! A szociálpszichológusok szerint jó benyomást keltesz azzal is, ha olyan kérdést teszel fel először, amire a másik kissé hosszabban válaszolhat.

Állj terpeszbe és húzd ki magad, ez az úgynevezett „power pose” ugyanis olyan hormonokat szabadít fel a testedben, amitől magabiztossá, határozottá és nyugodtabbá válsz önmagad és a másik szemében is.

Keress valami olyan pontot, ami közös lehet bennetek, hozd szóba, és máris megteremtheted a kapcsolatot a másik féllel.

Jól ismert praktika, hogy másold le a partner testtartását, azonban a Californiai San Diego egyetem tudósai bizonyították, hogy állásinterjún ez kevésbé kompetensnek mutat. Ne vidd túlzásba, csak 1-2-szer vesd be.

Tarts nagyjából 1 méternyi távolságot a másiktól. Ha ennél közelebb állsz, megzavarhatod a személyes szféráját, és
tolakodónak tűnhetsz.

Tegyél fel valami olyan kérdést, amire tudod, hogy elismerő választ adhatsz. Például egy állásinterjún a cég sikereiről, az anyósodnál pedig a lakás berendezéséről, majd dicsérd meg udvariasan.