Miért nem tudjuk lezárni a régi szerelmet? Itt reked meg legtöbbször az elengedési folyamat
A fájdalom megélése nélkül nem sikerülhet.
A legtöbb ember életében van egy régi szerelem, amit egyszerűen nem tud elfelejteni. Ez általában az első nagy románc, amikor az illető az életét is odaadná a másikért. Ilyen mély szeretet esetén tragédia, ha sikertelen lesz a kapcsolat. Ha a két fél sokáig része egymás életének, nemcsak elfelejteni, de elengedni sem könnyű a másikat - még akkor sem, ha a szakítás évekkel ezelőtt történt.
Elválás után az ember megpróbál visszatérni a normális életéhez, hiába érez mérhetetlen fájdalmat és gyászt. Még sokáig mellbe vághatja az embert az is, ha véletlenül meglátja a másikat az utca túloldalán. Ha véget ért egy nagy szerelem, és a kapcsolatot nem gyászoljuk el, szó szerint olyan lesz, mintha megállt volna az élet.
Mit jelent elgyászolni a kapcsolatot?
A kapcsolatot el kell gyászolni, azaz engedni kell, hogy átjárjon a legmélyebb fájdalom, amit a szakítás okozott. Ha a szerelem megszakad, az ember ösztönösen úgy éli túl, hogy a rossz dolgokra gondol: milyen szörnyűséget tett velem, nem éltem a saját életemet miatta, mennyit bántott, amíg én mindent megtettem érte. A felek ezzel blokkolják azt a sok szép emléket, amit együtt átéltek, mert, ha ezek elárasztanák a lelküket, belehalnának a fájdalomba.
A csavar ott van, hogy csak akkor válik valaki felkészültté a továbblépésre és az elengedésre, ha a jó emlékeket már be tudja engedni, és meg tudja élni ezt a hatalmas nagy szenvedést. Akinek sikerül elfogadni egyszerre a szépet és a fájdalmat is, az egy új kapcsolatra is kisebb rizikóval tekint: sokkal inkább egy élményekkel teli lehetőségként.
Válásterápiákon bevett gyakorlat, hogy a párok megtanulják egymást szépen elengedni. A terapeuta megkéri a feleket, hogy nézzenek egymásra, és köszönjék meg a szép dolgokat, amiket a másiktól kaptak. Mondják el, miért hálásak egymásnak. Ilyenkor elönti őket a mérhetetlen hála és szeretet, és létrejön egy jófajta állapot, amiben már nem haraggal, hanem szépen tudnak távozni a kapcsolatból.
Onnan tudod, hogy jó úton haladsz az elengedésben, ha már nemcsak túléled, de elkezded megélni is a napjaidat, beengeded és átéled az új élményeket. Amikor egy szép emléket idéző, régi, közös fotóra már rá tudsz nézni. Amikor a másikról már tudsz szép szavakat mondani, mert nem haraggal, nehezteléssel gondolsz rá.
Új kapcsolatba lépni
Az elengedési folyamat sokszor tudat alatt megy végbe, ezért az ember annak bármely szakában próbálkozhat újabb kapcsolatok kialakításával: ki-ki egyből beleveti magát a randizásba, még mielőtt túllépett volna az exén. Ilyenkor jön az a sokatmondó érzés, hogy valahogy senki sem elég jó.
Nem éppen jövedelmező, ha az új partner teljesítményét, viselkedését folyton az exéhez mérik. Ez olyan feszültséget kelthet, ami belülről mérgezi az új kapcsolatot. Ha ilyenfajta méricskélést fedezel fel az új partnereddel szemben, érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon egészségesen lezárult-e az előző kapcsolat. Törvényszerű, hogy csak akkor lehet sikeres az új párkapcsolat, ha az előzőre már szeretettel tudtok gondolni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!