Miért maradnak az emberek a boldogtalan kapcsolatokban? Nem a pénz vagy a kényelem az oka
Sokan azt hinnék, a saját érdekeik miatt maradnak az emberek a megromlott kapcsolatokban, pedig kiderült, egyáltalán nem így van.

- Ezt tedd, hogy dúsabbnak tűnjön és legyezőszerű legyen a szempillád: nem a több réteg festék a megoldás »
- A 46 éves Angelina Jolie szép bőrének titka rém egyszerű: a megfelelő hidratálásban és a fényvédőben hisz »
- Átalakul a puha, lötyögős felkar, ha ezeket a gyakorlatokat végzed: 15 perc torna, ami súlyzók nélkül is hatékonyan tónusoz »

- 10 ismert magyar közmondás, amiből elvettünk egy-egy szót: tudod, mi hiányzik?
- Helyesíráskvíz: ironikus vagy irónikus? Tudod, hogy írjuk helyesen?
- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- Vastag Csaba címlapon új barátnőjével: a gyönyörű Evelinnel már össze is költöztek
- Oszvald Marika lánya 43 évesen lett anya: Krisztinának a 11. lombikja lett sikeres
Ha egy kapcsolat megromlik, a felek eltávolodnak egymástól, és egyre boldogtalanabbá válnak, könnyű lehet a megoldás, legalábbis egy külső szemlélődő számára. Ha ugyanis mindent megpróbált a pár, mégsem sikerült helyrehozni a viszonyt, egyértelműnek tűnhet, hogy a szakítás mellett kellene dönteniük, sokan mégsem ezt teszik.
Rengetegen maradnak együtt a párjukkal akkor is, ha elhalványult a szerelem, egyre több a veszekedés, és semmilyen szempontból nem találják kielégítőnek, megfelelőnek a párkapcsolatukat. De miért van ez így? Egy kutatás erre kereste a választ.
Boldogtalanok, mégsem szakítanak
A Utah-i Egyetem kutatói két vizsgálatot végeztek el: az elsőben 1348 párkapcsolatban élő embert figyeltek meg tíz héten keresztül, a másodikban pedig ötszáz olyan férfit és nőt két hónapon keresztül, akik szakításon gondolkoztak. A Journal of Personality and Social Psychology című folyóiratban publikált eredmények pedig igencsak meglepőek lettek: kiderült, hogy, bár a legtöbben így gondolják, nem a kényelem vagy a pénz miatt nem hagyják el partnerüket a felek.

Samantha Joel, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy minél kevésbé függetlennek, önállónak látja az illető a párját, annál kevésbé meri kezdeményezni a szakítást. Mégpedig azért, mert félti, és nem tudja, mi lesz vele a szétválás után, aggódik, hogyan boldogul majd egyedül. Kiderült, hogy az emberek nagy része ilyenkor nem a saját érdekeit veszi figyelembe, hanem a másikét. Szintén nem hagyják el a partnert, ha úgy gondolják, ő elkötelezettebb a kapcsolat iránt, és erősebbek az érzései is.
Egyéb okok a háttérben
A professzor hozzátette, általánosan igaz az, hogy bármennyire is boldogtalan egy viszony, a felek nem akarják megbántani egymást, fájdalmat okozni a másiknak még akkor sem, ha az ő érzelmeik már elhalványultak. Azonban azt is hangsúlyozta, hogy a szakítást fontolgatók gyakran alábecsülik a párjukat, aki jobban viselné a szétválást és az egyedüllétet, mint hinnék.
Madeleine Mason Roantree pszichológus szerint ezen kívül a tagadás is gyakori ok, hiszen sokan nem hajlandóak elfogadni a kapcsolat megromlását, és azt, hogy ideje lenne véget vetni a viszonynak. Az szintén sokszor visszafogja az embereket a nagy lépés megtételében, hogy úgy érzik, ha elhagyják a másikat, akkor kudarcot vallottak, ezt pedig nem hajlandóak elviselni.
Mindenesetre akármi akadályozza is a döntés meghozatalát, az biztos, hogy hosszútávon mindkét felet teljesen tönkreteheti az, ha boldogtalan kapcsolatban élnek. És, bár tényleg fájdalmas és nehéz a szakítás, mindegyik fél megérdemli a boldogságot.
Fotósorozatot készítettek a szakításukról
Harrison Bach és Jacqueline Martin sajátos fotósorozatukkal jó pár lelkes rajongót szereztek maguknak, ugyanakkor sokan támadják is őket, olyan témáról készítettek ugyanis képeket, melyről csak kevesen, szakításuk áll a középpontban.
Fotók: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!

- pszichológia
- boldogság
Mi teszi boldogtalanná a férfiakat a házasságban? A pszichológus válaszol

- szerető
- családállítás