A ruha színe hagyományosan fehér, ami a tisztaság és szűziesség jelképe. Az ókori görög-római hagyományból terjedt el, Európában Viktória királynő hozta újra divatba a 19. században.
A gyűrű mellett a gyűrűpárna vagy gyűrűtartó kosárka is fontos kelléke a szertartásnak - nehogy az elgurult gyűrűket kelljen keresni.
Dia
Fátyol
Bár nem mindenki ragaszkodik a fátyolhoz, ennek a darabnak is hagyományos szerepe van. A babona szerint megvédi a menyasszonyt az ártó szándékoktól és a szemmel veréstől.
A menyasszonyi ruha kötelező kelléke a harisnyakötő is. A hagyomány szerint azért, mert a vendégek igyekeztek egy-egy darabot megkaparintani a szerencsehozó menyasszonyi ruhából. A harisnyakötő azonban megvédte a menyasszonyt a teljes meztelenségtől.
Dia
Régi, új, kék, kölcsön
Az angolszász eredetű hagyomány szerint ez a négy kellék elengedhetetlen a boldog házassághoz. A régi és az új a régi és új élet határát szimbolizálja, a kölcsön a barátságot, a kék pedig a hűséget.
A menyasszonyi csokor a boldogság jelképe, és a vőlegénynek is viselnie kell belőle egy darabot a hajtókájában. Legyen benne rozmaring is a boldog házasságért és hűségért.
Dia
Szirmok
Míg van, aki az ázsiai eredetű rizsszórást, más a sziromdobálást részesíti előnyben. Mindkettőnek a termékenység az első számú célja.
Az esküvői torta a bőség és termékenység jelképe. Akkor se hagyd ki, ha nem vagy éppen édesszájú.
Dia
Törhető cserép
Van, ahol üveget törnek össze, amit a párnak együtt kell feltakarítani együttműködése megerősítéseként, míg másutt pénzzel teli cserepet törnek szét, amiből a pénzt az ifjú pár összesöpörheti.