Így vedd meg a legfinomabb húsvéti sonkát - Ezt figyeld meg rajta
Akár tapasztalt háziasszony vagy, akár ez lesz az első húsvétod házigazdaként, a sonka kardinális pont az ünnepi készülődésben. De mire érdemes figyelni vásárláskor?
A sonka elengedhetetlen tartozéka az ünnepi asztalnak. Ha te is tanácstalanul állsz a csemegepult előtt, melyik lenne a legjobb választás, olvass tovább!
Húsvéti sonka nélkül nem ünnep az ünnep. Akár hagyományos módon szeretnéd elkészíteni, akár feldolgoznád, például köret vagy palacsinta formájában, a sonka kiválasztása körültekintést igényel. A különböző húsipari termékek árai között igen jelentős eltérések lehetnek. Mindenképp ügyelj a sonka lejárati idejére, és kerüld az olyan címkéjű termékeket, amiken hiányzik a gyártó neve.
Így vedd meg a legfinomabb sonkát
Ugyancsak a címkén látható, hogy milyen típusú és minőségű az adott termék. A nyers sonkákon a „nyers sonka”, míg a hőkezelt sonkák esetében a „főtt sonka” vagy „sült sonka” megnevezést használják. Fontos, hogy a hagyományos nyers sonkát a vásárlást követően nem szükséges hűtőszekrényben tárolni.
A húsvéti sonkát különböző pácolási eljárásokkal lehet előállítani. A parasztsonkánál a tradicionális eljárást alkalmazva, a sonkát a sózást követően hónapokon keresztül érlelik és hidegen füstölik úgy, hogy az közben nyers marad. A parasztsonka onnan ismerhető fel, hogy ezek a legmasszívabb és legkeményebb húsok a pulton - ők a drágább, jó minőségű választások. A közepes érlelési idejű sonkánál gyors pácolással belefecskendezik a páclét, kívülről fedőpáccal kenik be, majd ezt követően néhány hétig érlelik.
A leggyorsabb érlelésű sonkák ezzel szemben csak pár napig érlelődnek. Utóbbiaknak a legrövidebb az eltarthatósági ideje, olcsóbbak, viszont az adalékanyagok miatt kevésbé egészségesek.
A pácoláson kívül az sem mindegy, hogy a címkén a „füstölt” vagy a „füstölt ízű” kifejezés szerepel-e. Míg a „füstölt” termékek keményfa közvetlen elégetésével készülnek, azonban a füstaroma légtérbe párologtatásával előállított termékeket is gyakran füstöltnek nevezik. A „füstölt ízű sonkánál” a füstaromát direkt módon a sonkába juttatják.
A sonkaválasztásnál érdemes figyelni a termék színét is. Az élénk rózsaszín szín bár hívogatóbb lehet, érdemes óvatosnak lenni vele. Az élénk színt ugyanis a sonka gyakran a hozzáadott nitritnek köszönheti.
A nitrit képes lerövidíteni az érlelési időt, ezért az üzemekben előszeretettel alkalmazzák ezt a módszert. Nitriten kívül a boltban található sonkák sok esetben tartalmaznak cukrot, zselatint, stabilizárotokat, antioxidánsokat és tartósítószert. Az összetevők azonban szigorúan szabályozottak, így ezek miatt nem kell aggódni.
Így lesz tökéletesen finom a húsvéti sonka!
A húsvéti asztal a legtöbb családban elképzelhetetlen főtt sonka nélkül. Ebben az időszakban háztartásonként átlagosan 2,4 kilogramm fogy belőle. Ha már kiválasztottad a tökéletes sonkát, itt van néhány tipp, amivel tökéletesre is főzheted.
Így lesz tökéletes és nagyon finom a húsvéti sonka: a legfontosabb szabályok
Ahhoz, hogy jól sikerüljön a húsvéti főtt sonka, vess be néhány praktikát!.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!