Számíthatsz béremelésre? Ezekben a szektorokban nőttek legjobban a fizetések

Ismét a közmunkaprogram rontott a statisztikákon.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Márciusban a bruttó átlagkeresetek 2,8, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbit - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal - KSH - csütörtökön kiadott jelentéséből. Ismét apró trükkel tüntették fel jobb színben a számokat az MTI-nél.

A köz- és a versenyszférában is nőttek a bérek

Miután a márciusi éves infláció csak 0,1, az első negyedévi pedig 0%-os volt, a reálkeresetek is a nettó bérekkel azonos mértékben nőttek, amit a családi adókedvezmények hatása tovább erősített. A KSH szerint a családi kedvezmények idei változása további 0,8 százalékpontos emelkedést okozott a nettó keresetek előző évi átlagához képest.

A vállalkozásoknál alkalmazottak bruttó és nettó keresete - a közfoglalkoztatottakat nem számítva - 5,5%-kal, a költségvetési szférában dolgozóké 8,9%-kal nőtt márciusban - áll az MTI közleményében.

Érdekes figyelni, mikor és mibe számolják bele a nemzet hírügynökségénél a közfoglalkoztatottakat. Egy nemrég közzétett, az álláskeresők számát taglaló írásukban simán egybemosták a közmunkaprogramban és a versenyszférában létrejött munkahelyek számát. Persze ettől jóval imponálóbb szám jött ki. Jelen esetben jóval nagyobb mérvű átlagkereset-növekedést eredményez a közmunkások nélkül számított mutató.

A pénzügyi szektorban lehet a legtöbbet keresni

Márciusban a vállalkozásoknál foglalkoztatottak havi bruttó keresete 259 ezer forint volt, amiből a prémium jutalom és egyéb egyszeri juttatás nélkül számolt rész 233 ezer forintot tett ki, 4,2%-kal többet, mint egy évvel korábban.

Az iparban, az építőiparban és a mezőgazdaságban is nőttek a bruttó keresetek egy év alatt. 254, 178, illetve 168 ezer forintot tettek ki az e szektorokban kereshető átlagbérek. A pénzügyi-biztosítási szektorban, ahol hagyományosan legmagasabbak a bérek, márciusban 536 ezer forint volt az átlagkereset, 10%-kal több, mint egy évvel azelőtt.

Akadnak olyanok is, akik nem figyelik az aktuális bérmozgásokat. Igaz a leggazdagabbak általában a pontos vagyonukat sem tudják fejből megmondani. Te irigyled őket?

Képeken a világ leggazdagabb női

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tanárok is jól jártak

A költségvetési szférában a 8,9%-os növekedés 232 ezer forintos átlagkeresetet jelentett. A oktatásban 19,6%-kal magasabb béreket fizettek ki, mint tavaly márciusban, és ez átlagosan 238 ezer forint volt. A KSH szerint az egészségügyben 135 ezer forint volt a márciusi átlagkereset.

2014 első negyedévének végén a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 230 ezer fő - az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó - kompenzációban részesült. A költségvetési szférában az erre jogosultak átlagosan 10 400 forintot, a nonprofit szervezeteknél 9900 forintot kaptak ezen a címen.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A közfoglalkoztatottak létszáma 209 ezer fő volt márciusban, 127%-kal több, mint egy évvel azelőtt, és átlagosan 77 ezer forint volt a teljes munkaidőre járó bruttó kereset.

Ezt is szeretjük