Fontos változások: így veheti el a főnököd a szabadságod júliustól

10 nappal csökkenthető a szabadság a kollektív szerződésben. Az új szabály júliustól hatályos.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alapszabadság egy része pótszabadsággá válik, a mértéke emiatt a kollektív szerződésben csökkenthető lesz július 1-jétől, az új Munka Törvénykönyvének hatálybalépése után - írja a munka.org.

A jelenleg hatályos jogszabály szerint az alapszabadság mértéke 20 munkanap, és ahogy idősödik a munkavállaló, egyre több jár neki: 25 éves kortól 21 nap, 28 évesen már 22 nap, és így tovább, mígnem 45 éves kortól már 30 nap alapszabadság jár - számol be a lap. Július 1-jétől az alapszabadság ugyanúgy 20 munkanap, ám az életkor előrehaladtával járó plusznapokat pótszabadság címen adják.

Látszólag formai, de...

A változás látszólag csak formai, ám valójában hátrányos a munkavállalókra nézve. Ugyanis a kollektív megállapodás vagy a felek külön megállapodása alapján a pótszabadságnapok száma csökkenthető.

Így például egy 45 éves munkavállaló, akinek jelenleg 30 nap szabadsága van egy évben, belépve egy új céghez akár azzal is szembesülhet, hogy már csak 20 nap szabadsága van. Mert, mondjuk, ilyen a kollektív szerződés a vállalatnál, vagy a cég csak így hajlandó aláírni vele a munkaszerződést. Persze, még új céghez sem kell belépnie ahhoz, hogy ez megtörténhessen vele: megváltoztathatják a kollektív szerződést, vagy a munkaadója nyomást gyakorolhat rá.

Az új törvénykönyv nemcsak ezt a régi, munkavállaló-barát szabályt módosítja. Amint arról lapunk korábban beszámolt, egy csavarral megszüntették a kismamák védettségét is.

A védettséget is elvették

Az új Mt. 66. paragrafusának 6. bekezdése így szól: az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a gyermek hároméves koráig a 4-5. bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot nem vesz igénybe.

E bekezdések szerint a munkáltató a dolgozó munkaviszonyát a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból megszüntetheti, ha a munkáltatónál nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör, vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.

Egy minisztériumi állásfoglalás szerint ez annyit jelent, hogy a kismamák  elbocsáthatók lesznek nyártól, ha a gyermek hároméves kora előtt mennek vissza dolgozni, és nem tudnak nekik megfelelő munkát ajánlani. Eddig a cégeknek muszáj volt megoldaniuk, hogy a kismama vissza tudjon menni.

A minisztériumi állásfoglalásban ez áll: az új Mt. 66. paragrafusának 5. bekezdése arról rendelkezik, hogy az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból csak akkor szüntethető meg, ha a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen - ennek hiányában azon a munkahelyen, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi - nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességének, végzettségének, gyakorlatának megfelelő betöltetlen másik munkakör, vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A képesség magában foglalja az eredményes tevékenység személyes feltételeit, azaz a munkavállalónak mindazon feltételekkel rendelkezni kell, amelyek szükségesek a munkaköri feladatainak teljesítéséhez.

Ezt is szeretjük