A Valahol Európában gyereksztárja volt - Így él most a 85 éves színész, Harkányi Endre

A Kossuth- és Jászai-díjas Harkányi Endre volt a Valahol Európában legemlékezetesebb gyerekszereplője.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Radványi Géza 1947-ben forgatott és egy évvel bemutatott filmje, a Valahol Európában a magyar filmtörténelem egyik klasszikusa. 

A gyerekszereplők 90%-a az árvaházból érkezett, ők lényegében magukat adták, míg a maradék 10% Lakner bácsi gyermekszínházából, ahonnan a filmesek szívesen válogattak. Mára idős emberek, van, akiből ismert színész, másból neves rendező lett. 

"Gyerekek, könyörgöm, akasszuk fel!"

A Valahol Európában a második világháború idején játszódik. Az árván, otthontalanul kóborló gyerekek bandákba verődve járják az országot, és próbálnak életben maradni. Mivel élelmet lopnak, körözést adnak ki ellenük. Szerencséjükre találnak egy elhagyatottnak látszó várat, amit Simon Péter egykori karmester lakik. A gyerekek először majdnem felakasztják, ám hamarosan megbarátkoznak vele, sőt meg is szeretik.

"Gyerekek, könyörgöm, akasszuk fel!" - erre az emlékezetes mondatra mindenki emlékszik, aki látta a filmet. A 13 éves Harkányi Endre mondata, aki Lakner bácsi gyermekszínházából érkezett. Árva gyerek volt, az apja a munkaszolgálatban, édesanyja Auschwitzban halt meg. Gyerekként sokat járt fel Kalmár Tibor családjához, akit a gyerekszínházból ismert, és aki felnőttként neves rendező lett. Nem csak a Radványi-filmben játszottak együtt, de 1946-ban, a Fővárosi Operettszínház A Pál utcai fiúk című gyermekelőadásában is: Harkányi volt Csónakos, Kalmár Geréb, Rónai András pedig Ács Feri. 

Rónai András, a Valahol Európában Ficsúrja 1949-ben kivándorolt Izraelbe. Kezdetben építőipari munkásként dolgozott Tel-Avivban, később behívták katonának, ahol a harci kiképzést követően a tábori színházhoz vezényelték, miután Izraelbe is eljutott a Valahol Európában egyik kópiája és nagy sikert aratott. Nyelvi hiányosságai ellenére már első szerepe után, még a katonai szolgálat ideje alatt leszerződtette a tel-avivi városi színház, a kritikusok is felfigyeltek rá. Két szezonnal később már főszerepet kapott. Keresztnevét Avrahamra változtatta. 

1963-ban került az izraeli nemzeti színházhoz, a Habimához, amelynek a vezető színésze lett, és az évtizedek során közel kétszáz szerepet bíztak rá. Negyven izraeli, amerikai és német filmben is játszott.

Magyarországon először a ’60-as évek elején járt újra, majd 1977-től egyre sűrűbben látogatott vissza, és sok időt töltött az országban, többször rendezett színházakban. 2005. április 28-án hunyt el Tel-Avivban.

Rónai András Csillag a Bocskain című könyvének bemutatóján 2004 januárjában a Brodway Könyvesboltban.
Rónai András Csillag a Bocskain című könyvének bemutatóján 2004 januárjában a Brodway Könyvesboltban.
Fotó: MTI/Takáts Péter

- Radványi Géza szerint a film valami egészen különleges, szerencsés csillagzat alatt született, mindig minden összejött. Amikor az emigrációból hazatérve Budapesten forgatta a Circus Maximust, bejárt a Fészek Klubba, ami nekem törzshelyem volt. Egyik este ugyanide jött be az éppen hazalátogató Rónai Andris. És akkor bejött egy fiatalember, és megszólított: „Ugye Te játszottál a Valahol Európában című filmben? Horváth László vagyok, én voltam a Kuksi.” Radványi, Harkányi, Rónai és a „Kuksi” egy este találkoztunk a Fészekben anélkül, hogy megbeszéltük volna… Laci csodagyerek volt, aztán Németországban telepedett le, reklámfilmekben dolgozott. Később megszakadt a kapcsolatunk - mesélte Kalmár Tibor 2018 júniusában a Szeretlek Magyarországnak

Kalmár Tibor híres rendező lett

A 87 éves Kalmár Tibor 1954-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakán. 1954 és 1960 között az Állami Déryné Színház rendezőjeként színre vitt klasszikus darabokat is, például Dosztojevszkijt vagy Mikszáthot, majd 1960-tól kabarékat kezdett rendezni, miután a Vidám Színpad igazgatója a teátrumhoz hívta. Olyan nagy komédiásokkal dolgozhatott együtt, mint Kabos Gyula, Kazal László, Kibédi Ervin, Benedek Tibor, Alfonzó és Salamon Béla.

Kétszáz televíziós műsor is fűződik a nevéhez. Különböző sorozatok, Gellért Dezső vagy Királyhegyi Pál műsorai, legendás szilveszteri adások, Házaspárbaj, Telepódium, Kulcs, Sláger Tévé, Nem csak a húszéveseké a világ - a legendás szilveszteri műsorokról nem is beszélve. 

Kalmár Tibor 2019 szeptemberében a Színház- és Filmművészeti Egyetem tiszteletbeli diplomaátadóján.
Kalmár Tibor 2019 szeptemberében a Színház- és Filmművészeti Egyetem tiszteletbeli diplomaátadóján.
Fotó: Femina/Rátkai Márk

A revü és a kabaré műfajának kiemelkedő rendezője, aki több könyvet is írt a nagy nevettetőkről, a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2019-es tanévnyitó ünnepségen vehette át a 65 éve végzetteknek járó vasdiplomát. Ekkor egy hosszabb interjút is készítettünk vele. 

Harkányi Endre arca és hangja is összetéveszthetetlen

Harkányi Endre 1957-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A debreceni Csokonai Színháznál kezdett, majd a budapesti Petőfi Színház (ma Thália) társulatának tagja lett. 1963 és 1968 között a Vígszínház, 1968 és 1977 között a Mikroszkóp Színpad, 1977 és 1984 között a József Attila Színház társulatának tagja volt. 1984 és 1993 között visszatért a Vígszínházba, egy évadra átszerződött a Művész Színházhoz, majd 1994 és 2015 között ismét a Vígszínház tagja volt.

Azért hagyta ott a Vígszínházat, mert állítása szerint megalázó helyzetbe hozták: önhibáján kívül jóval kevesebb előadásban szerepelt, mint amennyit a szerződése tartalmazott, ezért a vezetőség úgy döntött, másfajta szerződési kategóriába sorolja, és csökkenti a fizetését.

Harkányi Endre 2017 szeptemberében a százéves Filmgyár jubileumi ünnepségén Mafilm Róna utcai telepén.
Harkányi Endre 2017 szeptemberében a százéves Filmgyár jubileumi ünnepségén Mafilm Róna utcai telepén.
Fotó: MTI/Soós Lajos

1962-ben Jászai-, 2010-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2004-ben Ajtay Andor- és Ruttkai Éva-emlékdíjat is kapott. 2008-ban Örökös tag lett a Halhatatlanok Társulatában. 

A pályafutása alatt többnyire kisembereket, komikus figurákat alakított. Színpadi szerepei mellett számos mozi- és tévéfilmben alakított emlékezeteset, utoljára a 2006-os, De kik azok a Lumnitzer nővérek? című vígjátékban. 

Szinkronszerepei már életében hallhatatlanná tették. Az ő hangján szólalt meg magyarul Bubu, Maci Laci barátja, Rigodon, a 80 nap alatt a Föld körül Willy Foggal című rajzfilmben, Rick Moranis, mint Lord Helmet az Űrgolyhókban és mint Louis Tully a Szellemirtókban. Ő adta Mézga Géza hangját a Mézga család és a Kersztespókét  a Vízipók-csodapók című rajzfilmsorozatban. A Kossuth Rádió mesehangjáték-sorozatában, a Vacka Rádióban Csiga Nyikoláj szólalt meg. Danny DeVito állandó magyar hangja volt. 

Harkányi Endre 2019. március 26-án ünnepelte a 85. születésnapját. Akkor azt nyilatkozta a Borsnak, hogy már sem a kora, sem a fizikai állapota miatt nem tartja magát alkalmasnak arra, hogy a színészi pályát folytassa. 

- Ha lehetőségem van, utazgatok. Rengeteg barátom él külföldön, ritkán találkoztam velük, amíg játszottam. Van egy kis vityillóm Zamárdiban, oda rendszeresen leutazom a barátaimhoz. Szívesen járok koncertekre. A belvárosi létet továbbra is szeretem, kedvesek, barátságosak az emberek, minden itt van körülöttem - árulta el a lapnak. 

A Keménykalap és krumpliorr gyereksztárja

Kovács Krisztián a ’70-es évek legnagyobb gyereksztárja volt Magyarországon. Négyéves korától, 1969-től a ’80-as évek elejéig számos szerepben láthattuk. Olyan tévéfilmekben szerepelt, mint a Hahó, Öcsi!, a Hahó, a tenger!, Az öreg bánya titka, az Utánam, srácok, a Keménykalap és krumpliorr, illetve a Barátom, Bonca. Ma már nagyapa, és évek óta külföldön él.  

A 70-es évek magyar gyereksztárja volt - 54 évesen így néz ki Kovács Krisztián

Kovács Krisztián a Hahó, Öcsi! vagy a Keménykalap és krumpliorr sztárja volt.

Elolvasom

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük