Kulka János először adott rádióinterjút - Beszédképessége tíz százalékát nyerte vissza
Kulka János két évvel a stroke-ja után a dalok révén tanult meg újra beszélni.
Kulka Jánost 2016. április 12-én kórházba kellett szállítani, ahol életmentő műtétet hajtottak végre rajta. Stroke-ot kapott, sérült a beszédközpontja, ezért beszédzavar maradt vissza nála, műszóval afáziás állapotba került. Az 59 éves színész már 2016 novemberében megjelent egy filmpremieren, de interjút egészen máig nem adott: a Klubrádió Ötös című, ma délelőtt felvételről leadott műsorában szerepelt Varga Sarolta klinikai logopédussal. A szereplést azért vállalta el, mert a két műsorvezető két nagyon jó barátnője, kolléganői, Lang Györgyi és Falusi Mariann voltak. A színész az interjúban már rövid, de összefüggő, jól érthető mondatokban beszélt.
Varga Saci azt mondta, Kulka János a stroke-ja után hiába volt éber beteg, tiszta gondolatokkal, nem tudott megszólalni. Teljes beszédképtelenség, anartria alakult ki nála: ebben az esetben a beszédlégzés-funkció nem működik, vagyis a beteg nem képes a kiengedett levegővel képzett hangok, fonémák megformálására. A verbális blokkot betegenként más-más módszerrel lehet oldani: ismert dalok felidézésével, hétköznapi témákat érintő beszélgetésekkel vagy a képi emlékezet aktiválásával, például memóriakártyák alkalmazásával. Ez utóbbi a terapeuta szerint a színművésznél is bevált, főként az országokat bemutató kártyák esetében.
Az általa korábban előadott dalok, mint a Nagy utazás című Dés-Bereményi-szerzemény vagy a Leonard Cohen-féle Halleluja is nagy segítségére voltak, ezeken keresztül sikerült beindítani a beszédlégzést. A dalok szövegeit először énekelve olvasták, majd olvasva énekelték, végül ez alakult át folyamatos beszédbe.
Több módszer együttes alkalmazásának köszönhetően Kulka János ma már képes mondatokat formálni, de francia- és angoltudását szinte teljesen elvesztette, ezekből a nyelvekből eddig csak szavak jöttek vissza neki. A színész a rádióinterjúban azt mondta, úgy érzi, korábbi beszédképességének tíz százalékát szerezte vissza, Varga Sarolta szerint azonban ennél jobban állnak.
Az éneklés nemcsak a színművész gyógyulását segítette, hanem több betegtársáét, sőt, más betegségekkel küzdőkét is. Varga Sarolta ugyanis más pácienseinél is alkalmazta a zeneterápiát, továbbá egy súlyos Parkinson-kóros betegének is lejátszotta a Halleluját Kulka János előadásában, aki a foglakozásokon is jelen volt, ez pedig gyógyerővel bírt.
A beszédzavarral küzdő ember általában írásban sem tudja kifejezni magát, Kulkánál ennek a területnek a rehabilitációjával is foglalkozni kellett. Ma már nemcsak beszélni képes, de lassan írni és olvasni is tud. Falusi Mariann a műsorban azt mondta, ő is érzi, hogy a színész állapota folyamatosan javul. Eleinte az sms-eire csak emojikat kapott válaszként, ma viszont már szöveges reakció érkezik barátjától.
A teljes beszélgetés - 40 perc - ide kattintva hallgatható meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- visszavonulás
- sztár