5 szeretett magyar csillag, aki 2007-ben ment el
Minden évben új sztárok születnek, és vannak olyanok is, akik halálukkal űrt hagynak maguk mögött. Emlékezzünk az idén elhunyt csillagokra!
Illés Lajos
A dobos Pásztory Zoltán halálával 2005-ben világossá vált, hogy soha többé nem állhat össze a legendás Illés együttes, és idén január 29-én elment a névadó alapító, Illés Lajos is.
A Kossuth-díjas billentyűs testvérével alapította meg 1960-ban az Illést, majd mikor az első felállás felbomlott, a Szörényi-testvérekkel, Bródy Jánossal és Pásztory Zoltánnal létrehozták a magyar könnyűzene legnagyobb hatású zenekarát.
A legendás együttes 1973-ban oszlott fel, de Illés a nevet megtartva új társakkal tovább zenélt. Később még négyszer állt össze a klasszikus Illés-formáció, utoljára 2005-ben. A zenekar-alapító 1992-től haláláig a kisoroszi református gyülekezet kántora volt. 65 éves korában érte a halál.
Kaszás Attila
Újraélesztették, intenzív osztályra került, és az orvosok ötnapos küzdelmet folytattak életéért, mindhiába. 47 évesen ment el, várandós feleségét és kisfiát hátrahagyva. Kislánya, Luca december 6-án született meg.
Darvas Iván
82. életévében távozott közülünk a Nemzet Színésze, a magyar színjátszás egyik legnagyobb alakja. Darvas Szilárd néven látta meg a napvilágot, de mikor első szerepét megkapta, nevet változtatott, hogy ne keverjék össze a híres humoristával. 1956-ban tevékenyen részt vett a forradalomban, amelynek leverése után börtönbe került, és majd tíz évig nem léphetett újra színpadra. Visszatérése után az ország legnépszerűbb színészei közé emelkedett, pályafutása során eljátszhatta a legtöbb nagy presztízsű főszerepet.
Később rendezőként is sikeres volt, grafikusként is elismerték. Művészetéért szinte az összes elképzelhető hazai elismerést begyűjtötte, a Kossuth-díjat kétszer is. Június 3-án hunyt el.
Zsivótzky Gyula
Alig néhány hónappal a Nemzet Színészének halála után a Nemzet Sportolói közül is távozott egy. A kalapácsvető-legenda pályafutása során négy olimpián vett részt.
1960-ban Rómában ezüstérmet nyert, majd ezt megismételte négy évvel később Tokióban, méghozzá életveszélyes betegségéből felgyógyulva. A következő olimpián, Mexikóvárosban már nem talált legyőzőre, és megszerezte a hőn áhított aranyérmet. Több világ- és Európa-csúcsot is felállított. Visszavonulása után sportvezetőként tevékenykedett, fiai sikeres sportolók lettek. 70 éves korában, szeptember 29-én ment el örökre.
Szabó Magda
Az év végével gyászba borult az irodalom világa is: november 19-én meghalt Szabó Magda, a második világháború utáni egyik legsikeresebb magyar író és műfordító.
Költőként kezdte a pályafutását, és megkapta munkájáért a Baumgarten-díjat, de ezt 1949-ben visszavonták tőle, és tíz évig hallgatásra ítélték. Regény- és drámaíróként tért vissza, az országos hírnevet 1958-ban hozta meg számára Az őz című könyve. Legsikeresebb regényei – Für Elise, Abigél – komoly elismerést hoztak neki külföldön is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
42 nyelvre fordították le műveit, külföldön a legismertebb modern magyar író. Kilencven éves korában, kerepesi házában, olvasás közben távozott közülünk.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.