„Egyszerre Hamlet és Monty Python” – Bemutatták a Hisztériát (x)

Április 19-én bemutatásra került a Thália Télikert legújabb közönségkedvenc előadása, a Hisztéria

„Egyszerre Hamlet és Monty Python” – Bemutatták a Hisztériát (x)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Terry Johnsson fekete komédiája a lelkiismeretről, az életünk során elkövetett hibákról, és az azokkal való elszámolásról, mindez a híres professzor, Sigmund Freud vívódásain keresztül. A darab sikerét bizonyítja, hogy az aktuális évadban hátralévő időpontokra már a premier előtt elfogyott az összes jegy, az érdeklődők így legközelebb ősszel vehetnek majd részt a Freud tudatalattijában tett sötét utazáson.

„A darab kiindulópontja egy valós történeti esemény, Sigmund Freud és Salvador Dalí 1938-as találkozója Freud londoni otthonában. Ez azért volt fontos Dalí számára, mert a szürrealista paranoid festészet, aminek ő megálmodója és képviselője volt, Freudot tartotta a védőszentjének, legfőbb inspirálójának – ahogy az egyébként a darabban is elhangzik.” – nyilatkozta a Hisztéria rendezője, Horváth Illés a Thália Színház Betekintő című kerekasztalbeszélgetés-sorozatának áprilisi alkalmán. – „Ehhez a kiindulási ponthoz érkezik még Freud orvosa és bizalmasa, a vallásos Yahuda doktor, valamint a titokzatos Jessica is, aki először öngyilkossági kísérlettel, majd különféle eszközöket latba vetve próbálja rávenni a híres professzort arra, hogy meghallgassa, illetve elkezdjen vele egy terápiát.”

Illés azt is hangsúlyozta, hogy a darab eleinte nem adta magát könnyen, így a cselekmény és a szövegkönyv mélyebb ismerete után fogadta csak el a rendezői felkérést, a szereposztás viszont azonnal meggyőzte – Freudot Szervét Tibor, Salvador Dalít Mózes András, Jessicát Czakó Julianna, Yahuda doktort pedig Tamási Zoltán alakítja.

„Jessica tele van meglepetésekkel, szinte minden egyes jelenetben kiderül róla valami olyan, amit addig még nem tudtunk. Tulajdonképpen ez a név, hogy Jessica, nem is hangzik el az előadás során egyszer sem – és talán jobb is így. Színész szemmel nagyon izgalmas az egész, például a darabon belül van egy külön rész, ami igazából a hármunk előadáson belüli előadása – Freudé, Dalié és Jessicáé. Számos olyan feladattal találkozunk, amibe örömmel veti bele magát egy színész.”   osztotta meg a karakterével, valamint a próbák során szerzett tapasztalataival kapcsolatos gondolatait Czakó Julianna.

Szervét Tibor, aki a neves pszichiáter, Sigmund Freud karakterét alakítja, így nyilatkozott a darabról:

„Olyasmi ez, mintha egyszerre akarnánk játszani a Monty Pythont és a Hamletet – a cselekmény összes szélsőséges, játékos, drámai, ijesztő, meglepő és mulatságos fordulatát külön-külön ki kellett piszkálnunk a mondatok közül és megvalósítani. Szemtelen színdarab ez, pont azáltal, hogy ide-oda rángatja a főhőseit, sosem lehet tudni, mi következik, és ez az összevisszaság az, amit nagyon jó próbálni.”

A darab Horváth Illés rendezésében, valamint Szervét Tibor, Mózes András, Czakó Julianna és Tamási Zoltán szereplésével került színre. A díszletet Mátravölgyi Ákos, a jelmezeket Gálvölgyi Anett és Miovác Márton tervezte, az előadás zenei világát pedig Zságer-Varga Ákos álmodta meg. További közreműködők: Farkas Eunika, Kereki Kristóf, Rácz-Enzsöl Benedek.

Szöveg: Bodnár Bianka – Thália Színház

Képek: Kállai – Tóth Anett – Thália Színház

Ezt is szeretjük