A legszebb magyar színésznőnek tartották: mocskos pletyka törte ketté a karrierjét

Bara Margit az ’50-es és ’60-as évek imádott sztárja volt. Egy szóbeszéd miatt viszont derékba tört a pályafutása.

Bara Margit színésznő története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Eltörléskultúra, eredeti nevén: cancel culture  - ez a modern elnevezése annak, amikor valakit valós vagy vélt indokokkal ellehetetlenítenek a szakmájában. Bár a név a modern időkből származik, a jelenség régi, a ’70-es években az ország legszebb színésznőjének kikiáltott Bara Margittal is megtörtént.

Az 1928-ban Kolozsváron született színésznő üstökösként robbant be a magyar filmes és színházi életbe. Az 1950-es évek végén indult be igazán a karrierje, de sikere a ’60-as években is töretlen volt.

Bara Margit színésznő története

A rendezők kedvence lett, volt olyan esztendő, hogy négy főszerepet is ráosztottak. A csillogást viszont nem élvezhette sokáig, ugyanis egy mocskos pletyka derékba törte a pályafutását.

fortepan 19148
Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

A színésznő úgy gondolta, irigyei indították el a szóbeszédet, ami a karrierjébe került: elterjedt róla, hogy titokban vidéki kastélyokba jár, ahol orgiákon vesz részt. Azt beszélték, a kommunista elit tagjai a meztelen testéről nyalogatták le a folyékony csokoládét. Bara cáfolta mindezt, sőt kiderült, soha életében nem találkozott azzal az emberrel, aki a szóban forgó orgiákat szervezte.

Ám hiába tagadta a vádakat, a szóbeszéd nemcsak a színházakban, hanem a köztudatban is elterjedt: volt, hogy azért nem vették fel a taxisok, mert felismerték, olyan is előfordult, hogy utánaköptek az utcán. 

fortepan 174678
Fotó: Fortepan/Sütő András örökösei

Mindezek után külföldön nyert egy kis nyugalmat: második férjével, Gyarmati Dezső olimpiai bajnok pólóssal két évre Kolumbiába költöztek. Viszont a híresztelések ezen esztendők alatt nem merültek feledésbe, amikor visszatértek Magyarországra, Bara Margit hiába akarta folytatni színésznői munkáit.

Eltanácsolták a Nemzeti Színháztól, majd a József Attila Színházban sem tartottak már igényt rá. 1973-ban végül a lapoknak fakadt ki.

- Tanácstalan vagyok. Nem értek semmit. Amikor az igazgatótól magyarázatot kértem, gyöngéd sajnálkozással válaszolt. Azt mondta, hogy a távollétemben nem érezték a hiányomat… - írta meg egykori szavait az Újságmúzeum.

1977-ben megannyi próbálkozás után végül bejelentette visszavonulását. Innentől kezdve az újságoknak sem nyilatkozott. A csendet körülötte a férje törte meg, aki kilenc évvel Bara Margit visszavonulása után nyilatkozott.

- A feleségemet a legmocskosabb, legotrombább rágalmakkal sebesítették meg, és ezt azóta sem tudta kiheverni.

A Magyar Televízió legszebb bemondójának tartották: belebetegedett abba, hogy kirúgták

Takács Marika hazánkban az első tévésztárok egyike volt. Fényes karrierje hirtelen és nem önként szakadt meg.

Elolvasom

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauza edukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Cover-fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

Ezt is szeretjük