Elhunyt Balázsovits Lajos: a nemzet színésze 76 évesen, hosszan tartó betegség után távozott
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után elhunyt Balázsovits Lajos, a nemzet színésze.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után elhunyt a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Balázsovits Lajos, Balázs Béla-díjas színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja - adta hírül a Nemzeti Színház.
Balázsovits Lajos elhunyt
Balázsovits Lajos 1946. december 4-én született Nagykanizsán. Már középiskolásként színjátszókörbe járt, 1965-ben kezdte meg tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Harmadéves főiskolásként a Pécsi Filmszemlén Sára Sándor Feldobott kő című filmjének főszerepéért megkapta a legjobb férfialakítás díját, majd sorban érkeztek a filmes és színházi felkérések.
1968 és 1973 között a Madách Színház, öt évig a Vígszínház, majd 1979-től a MAFILM társulatának volt a tagja. 1982-től ismét a Madách Színház művésze lett, majd egy évig a Nemzeti Színházban lépett színpadra.
Nemcsak színészként, rendezőként is dolgozott, húsz évig vezette a budapesti Játékszínt, 1990 és 1992 között a Magyar Színészkamara ügyvivője volt. 2012-ben vonult végleg vissza a színházi világtól.
Számos külföldi és magyar mozifilmben vállalt főszerepet. Főiskolásként kezdett filmezni, pályakezdőként lett Jancsó Miklós állandó színészeinek egyike. Az 1978-ban bemutatott és azóta számtalanszor ismételt Abigél című négyrészes sorozat Kalmár tanár uraként a fél ország szerelmes volt belé.
Az 1970-es évek elején a világhírű olasz rendező, Luchino Visconti Balázsovitsot szemelte ki Tadzio szerepére, akkoriban készülő, Halál Velencében (1971) című filmjéhez. A rendező Budapestre is ellátogatott, hogy találkozzon vele, ám a szerepet végül másra osztotta. Visconti befolyásának köszönhető azonban Balázsovits megkapta a tibeti jógiról, Milarepáról készült olasz film főszerepét.
Szerepelt Makk Károly (Isten és ember előtt, Egy erkölcsös éjszaka), Mészáros Márta (Holdudvar, Szép lányok, ne sírjatok!) és Jancsó Miklós (Fény es szelek, Égi bárány, Még kér a nép, Magyar rapszódia, Allegro Barbaro) több alkotásában, a Szerelmem, Elektrában, Szabó István Oscar-díjra jelölt filmjében, a Bizalomban, Fábri Zoltán Requiemjében.
Nagy nemzetközi visszhangot vert Jancsó Magánbűnök, közerkölcsök című filmje, ami a mayerlingi tragédián alapult, és ami az 1976-os cannes-i filmfesztiválon az egyik olasz versenyfilm volt. A filmdráma nagyobb részében Balázsovits Lajos teljesen meztelenül látható. Olaszországban egy időre pornográfia vádjával be is tiltották az alkotást.
A legfiatalabb korosztály is megismerhette, láthattuk a Hahó, a tenger! és A palacsintás király című gyerekfilmekben.
Az 1980-as években kísérletező kedvű alkotásokban és közönségfilmekben egyaránt szerepelt, az utóbbi kategóriába tartozott a Szegény Dzsoni és Árnika, az István, a király rockopera filmváltozata vagy Mészáros Gyula vígjátéka, a Házasság szabadnappal.
Az 1990-es évektől kevesebb filmszerepet vállalt, Balázsovits Lajos elsősorban a színház világban tevékenykedett színiigazgatóiként, rendezőként és színészként, Jancsó Miklós felkéréseit azonban ekkor sem utasította vissza (Isten hátrafelé megy, Kék Duna keringő, A mohácsi vész, Ede megevé ebédem).
Feleségével, Almási Éva színésznővel 1966-ban házasodtak össze. Egy gyermekük született, Balázsovits Edit követte szüleit a színészi pályán, 33 évesen már Jászai-díjjal tüntették ki. Almási Évát 2016-ban választották be a nemzet színészei közé, Balázsovits Lajost 2022-ben.
Cover-fotó: MTVA/Zih Zsolt
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!