A vizelettartási problémák leggyakoribb okai szülés után

És 5 biztos megoldás

Kevés szó esik a szülés utáni inkontinenciáról, holott gyakori. Íme, a legjobb ellenszerek!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos nőnek okoz gondot a szülés utáni hólyageresztés, ami különösen köhögés, nevetés, emelés közben jelentkezik. A tünetek úgynevezett stresszinkontinenciára vallanak, ami meglehetősen gyakori szülés után, különösen, ha már nem az első gyermekedet hoztad világra. A kellemetlen, esetenként zavarba ejtő probléma jellemzően a terhesség és a szülés közvetlen következménye.

Mi okozza a szülés utáni inkontinenciát?

A medencealap a hasüreg, illetve a kismedence alapja. Többrétegnyi egymást keresztező izomból áll, és úgy nyúlik, mint egy kifeszített függőágy, elöl a szeméremcsonttól, hátul pedig a farokcsontig. Ez az izomköteg segít megtartani a húgyhólyagot, a méhet és a beleket, valamint zárni a húgycső és a végbél kivezető szakaszát.

A terhesség idején a testben lejátszódó változások - nagyobb folyadék-visszatartás, nagyobb vértérfogat, a méh és a baba növekedése - növelik a medencefenék izmaira ható nyomást. A szülés során ezek még tovább nyúlnak. Megesik, hogy kissé be is metszik őket, de maguktól is berepedhetnek.

Az ily módon meggyengült tartóizmok nem képesek teljes mértékben visszatartani a vizeletet, ha a hólyag nyomás alá kerül, például köhögés, tüsszentés közben. Súlyosbítja a problémát, ha az alhasi idegek is megsínylették a vajúdást és a szülést.

Szerencsére ez a fajta inkontinencia nem tart örökké - bár néha csak hónapok múlva vagy még később múlik el, hatékonyan kezelhető. Kövesd az alábbi tanácsokat, hogy visszaszerezhesd az uralmat hólyagod fölött. Még jobb, ha már a terhesség során így teszel - ez esetben jóval kisebb a valószínűsége a vizelettartási gondok kialakulásának.

Kegel-torna

Minél többet használod a fenti izmokat, annál erősebbek lesznek. Különösen jó eredményt érhetsz el a speciális medencealapi tornával, melyet dr. Arnold Kegel amerikai szülész-nőgyógyász professzor fejlesztett ki. Rendszeres gyakorlásával megerősödnek a szüléstől meglazult izmok, továbbá javul a helyi vérkeringés, ami felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. A vizelet-, netán széklettartási problémák idővel megszűnnek. A biofeedback elnevezésű relaxációs módszerrel vagy elektromos stimulálással fokozható a hatás, ám e tekintetben kérd ki az orvos véleményét is.

Így sajátítsd el!

  • Ülj kényelmesen, kissé széttárt térdekkel. Képzeld el, hogy megpróbálod megakadályozni a gázok távozását a belekből. Szorítsd össze a végbél záróizmait, ugyanakkor billentsd felfelé őket. Eközben sem a farizmoknak, sem a lábizmoknak nem szabad mozdulniuk, és érezned kell, ahogy a bőr megfeszül, kissé eltávolodik és felhúzódik a végbéltől. Tartsd meg ezt a helyzetet legalább öt másodpercig, majd fokozatosan lazítsd el az izmokat. Végezz legalább öt lassú, majd ugyanennyi gyors összehúzást. Fontos, hogy utóbbi esetben rögtön lazítsd is el az izmokat.
  • Képzeld el, hogy pisilsz, és eközben megpróbálod megállítani a vizeletedet. Ugyanazt az izomcsoportot fogod használni, mint az előbb - ám ezt a gyakorlatot nehezebbnek találod majd. Végezz el ebből is öt lassú, majd öt gyors sorozatot.
  • Idővel be tudod majd azonosítani, hogy hol vannak a medencealap izmai. Szorítsd össze valamennyit, majd egy-két-háromra billentsd fel őket. Törekedj arra, hogy eközben a többi izom mozdulatlan maradjon, és ne tartsd vissza levegőt. A gyakorlat tökéletes kivitelezése némi kitartást igényel, ám a várható eredmény érdekében megéri tökéletesen elsajátítanod.
Ekkor végzed helyesen
Jó úton jársz, ha azt tapasztalod, hogy a medencealap izmainak összeszorításakor a hasizmok is részt vesznek a mozgásban. Ez a két izomcsoport ugyanis gyakran együtt dolgozik.

Hányszor és mikor ismételd?

A nem túl időigényes sorozatokat napjában legalább 25-ször végezd el, lehetőleg különböző napszakokban. Még jobb, ha a testhelyzeteket is váltogatod. Tornázhatsz ülve, állva, hanyatt fekve, telefonálás, e-mailezés, pelenkázás, fürdés vagy akár szeretkezés közben. Ez utóbbi remek alkalom arra, hogy összekösd a kellemeset a hasznossal, és társad is garantáltan díjazza majd. Egyéb esetekben a gyakorlatok rejtve maradnak a kívülállók előtt.

Amire feltétlenül ügyelj!

Nem mindegy, mit iszol és eszel

A koffein, az alkohol, a szénsavas és a citrusfélékből készült italok, valamint a fűszeres ételek kerülendőek, mivel irritálják a hólyagot.

Tedd le a cigarettát!

A dohányzás csökkentése vagy teljes mellőzése jó hatással van a problémára, ugyanis a nikotin közvetlen idegösszehúzó hatást gyakorol a hólyag izmaira. Ráadásul a dohányosok többet köhögnek, így vizeletük is többször elcseppenhet.

Búcsúzz el a plusz kilóktól!

A hólyagra nehezedő súly megterheli a medencét, így inkontinenciát okozhat. Ha túlsúlyos vagy, próbálj megszabadulni legalább felesleged egy részétől.

Ne tartsd vissza!

Ürítsd ki gyakrabban a hólyagodat, hogy ne teljen meg túlságosan, hiszen az egyébként is meggyengült tartóizmaid még tovább lazulhatnak. Ráadásul a pangó vizeletben lévő baktériumok hólyaghurutot is okozhatnak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha az inkontinencia elhúzódik, illetve a fenti tanácsok követése ellenére nem tapasztalsz javulást, mindenképpen kérd szakember segítségét. Súlyos esetben sebészi beavatkozásra is szükség lehet.

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük