Milyen színű fürdőruhát adj a gyerekre? Így lesz a legnagyobb biztonságban a strandon
A fürdőruha színe is életet menthet, de még jó néhány szabályt érdemes betartani.
Nincs olyan nyár, ami fürdőző gyerekeket érintő tragédiák nélkül telne el, és bár ilyenkor megnyugtató lehet arra gondolni, hogy mindehhez nagy fokú gondatlanság kell, az igazság az, hogy még a nagyobb, jól úszó kamaszok is kerülhetnek igen veszélyes helyzetbe, nem beszélve arról, hogy a baj csendben és nagyon gyorsan is megtörténhet, elég, ha csak épphogy egy rövid időre lankad a figyelem.
A megoldást persze nem a strandolás mellőzése jelenti, sokkal inkább a szabályok és keretek felállítása a gyerekek és a fiatalok számára, nem utolsósorban pedig a biztonságra vonatkozó megannyi jó tanács figyelembe vétele és betartása. Cikkünkben igyekeztünk összegyűjteni mindazt, amit a szakértők javasolnak az örömteli, veszélytelen fürdőzés érdekében.
Már a fürdőruha színe is sokat számít
Nem véletlenül került az utóbbi években szinte minden nyáron a figyelem középpontjába a vízközeli biztonsággal és vízimentéssel foglalkozó, illetve azzal kapcsolatban edukáló szervezet, az Alive Solutions 2019-ben megkezdett tesztje, melynek során azóta is több alkalommal vizsgálták, vízi baleset és mentés során milyen színű fürdőruhát a legkönnyebb észrevenni a medencében és a természetes vizekben.
Világos és sötét padlózatú medencében és tavakban is a kontrasztot jelentő, élénk, de világos színek bizonyultak biztonságosabbnak, az abszolút jó választást ezeken belül is a neonszínek jelentették. Olyan medencében, melynek világos színű az alja, a legfeltűnőbb a neonnarancssárga és a neonrózsaszín maradt, a fehér és a világoskék fürdőruha viszont szinte alig látszott. A sötétebb színek feltűnőek maradnak, könnyű azonban összekeverni őket mással, például szennyeződéssel. A sötétebb aljú medencében szintén jó választás a neonsárga, a neonzöld és a neonnarancs.
Nyílt, természetes vízben is kiváló az utóbbi három szín, a neonrózsaszín azonban kissé halványabb, mint a medencékben. A fehér szín sem tűnt el, viszont könnyű összekeverni a felhők tükröződésével. Minden más szín a természetes vizekben nagyon gyorsan eltűnt. A fürdőruhán látható apróbb mintáknak nincs befolyásuk a láthatóságra, és neonnal kombinálva a világos, nagyobb mintáknak sem, a nagy, sötét minták viszont csökkentik a fürdőruha láthatóságát.
Az életet jelentheti egy mentőmellény
Alapszabály, hogy gyermeket nem szabad egyedül hagyni még a sekély vízben sem, a kicsi, úszni nem tudó gyerekek mellett egy úszni tudó felnőtt mindig maradjon kartávolságban, ha baj történik, ebben az esetben tud csak elég gyorsan közbelépni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kicsi gyerekek esetében az úszógumi és a karúszó segíthet a felszínen maradni, míg azonban ezek csak játéknak minősülő, kiegészítő eszközök, a mentőmellény valóban életet menthet. Míg probléma esetén előfordulhat, hogy egy karúszós gyerek nem tudja kiemelni az arcát a vízből, az úszógumiból pedig könnyen kicsúszhat, a megfelelő mentőmellény mindig segít kiemelkedni a vízből. És persze nem csak a kicsiknek javasolják, de mindenkinek, aki nem tud úszni, vagy épp gyengén úszik, probléma ugyanis nem csak a mély vízben adódhat, elég egy esés, rosszullét vagy pánik, a mentőmellény azonban ezekben az esetekben is megtart. Mindemellett persze az úszóleckék is életet menthetnek.
Szabályállítás és folyamatos figyelem
A 14 éven felüli, jól úszó fiatalok esetében nehézkes lenne a kartávolságot tartani, e tekintetben is fontos azonban a folyamatos figyelem, az, hogy a felnőtt soha ne tévessze őket szem elől. Nem célszerű a medence szélén olvasva csak néha-néha odapillantani, a fulladás ugyanis gyakran csendesen, kiabálás és vízcsobogás nélkül, gyorsan történik meg. Ha több felnőtt van együtt, mindig legyen tudatosan egyvalakié a feladat, így könnyebb figyelni, teljesen ismeretlenekben azonban ilyen téren jobb nem megbízni.
A 8 legjobb gyerekbarát strand a Balatonon: homokos part és játszótér is várja a kicsiket
ElolvasomBár nem tartozik szorosan a strandolás témájához, a fulladások jelentős részét otthoni medencék okozzák, így ebben az esetben is elengedhetetlen a folyamatos figyelem biztosítása, a medence elkerítése, biztonságos és stabil, nem fóliával való lefedése.
A nagyobb, már jól úszó gyerekek számára is nagyon fontos a szabályállítás és a következmények kilátásba helyezése, meg kell beszélni, hol úszhatnak, és hol nem, hogyan ugorhatnak, és hogy nem, miért nem szabad a medence szélén futni, és miért veszélyes levegő-visszatartós játékot játszani, emellett tisztában kell lenniük a vízmélység és a magasságuk kapcsolatával is. Jól úszó gyerek se menjen egyedül a mellkasánál magasabbra érő vízbe, aki pedig nem tud úszni, azzal jobb a derékig érő vízben maradni.
Érdemes tisztában lenni azzal is, mi jelenti a biztonságos úszni tudást: a vízbe ugrás után legalább 20-25 métert kell tudni úszni szabályos levegővétellel, megállás nélkül. Ha ez nem megy, jobb az óvatosság, nem véletlenül jelentik ugyanis az egyik legveszélyeztetettebb csoportot azok, akik már valamennyire tudnak úszni, még ha nem is olyan jól, viszont előbbi miatt már sokkal vakmerőbbek.
Úszni csak jól ismert vízben, az arra kijelölt helyen szabad, ott, ahol vízimentők is dolgoznak, figyelembe véve a kihelyezett táblákat, és sosem hagyva el a biztonságos zónát. Fontos, hogy a jól úszó gyerekek is tisztában legyenek az emberi test határaival és a víz hatalmával, azzal, hogy bár a fürdőzés remek szórakozás, veszélyes is. A határszabás és a szabályok szigorú lefektetésével senki nem a szórakozást akarja elrontani, sőt a kereteken belül utóbbi nagyobb szabadságot és kevesebb aggodalmat jelent.
Ahhoz, hogy a fáradtság és a figyelem lankadása ne jelentsen nagyobb kockázatot, 30 perces időközönként érdemes szünetet tartani a fürdőzésben és úszásban, ügyelni kell a napvédelemre, a bódítószerektől pedig tartózkodni kell. Soha ne történjen meg, de érdemes azt is szem előtt tartani, hogy eltűnt gyerek esetében mindig a vizet kell elsőként ellenőrizni. Ha szeretnéd a gyerekeket megismertetni néhány fontos szabállyal, nézzétek meg közösen a vízimentők nekik szánt videóit!
3 ingyenes, tiszta szabadstrand a Balatonon: tágas, csinos partszakaszok várnak
Ezeket a balatoni szabadstrandokat idén is imádni fogod.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.