Jönnek a tamagocsigyerekek: hátborzongató jövőkép a mesterségesintelligencia-szakértőtől
Ötven év múlva virtuális babákról gondoskodunk majd?
Akik már éltek a ’90-es években, bizonyára emlékeznek arra a csodálkozással vegyes értetlenkedésre, amit a tamagocsik megjelenése váltott ki. A tojásszerű, kulcstartóként is viselhető japán virtuális kisállatokat etetni, gondozni kellett. Ha pedig a gazdájuk nem megfelelően bánt velük, a tamagocsik megbetegedhettek, sőt meg is halhattak.
A néhány évvel az ezredforduló előtt megjelenő virtuális kisállatokat akár egy sötét jövő hírnökének is tekinthetjük. Catriona Campbell brit mesterségesintelligencia-szakértő szerint ugyanis ötven év múlva lesznek olyan párok, akik a valódi helyett virtuális babát vállalnak majd.
Virtuális babák, azaz tamagocsigyerekek
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint egy átlagos amerikai gyerek több mint 230 000 dollárjába kerül a szüleinek, mire eléri a 17. életévét - ez átszámítva nagyjából 94 millió forintot jelent. Az Egyesült Királyság vezető mesterségesintelligencia-szakértője, Catriona Campbell szerint viszont egy digitális gyerek minden szükséglete kevesebb mint havi 25 dollárból kielégíthető: ez csak körülbelül 5100 dollár - vagyis durván 2 millió forint -, mire eléri az érettségit - írja a New York Post.
Megoldás a túlnépesedésre
A szegénység, a járványok, az éghajlatváltozás és a túlnépesedés közepette a szakértők attól tartanak, hogy a Földet 2100-ra benépesítő 11 milliárd ember nem fogja megkapni a túléléshez szükséges élelmiszert, egészségügyi ellátást és egyéb alapvető erőforrásokat. Ez pedig komoly aggodalomra ad okot a leendő szülők számára, a YouGov 2020-as közvélemény-kutatása szerint a felnőttek közel 10%-a döntött már úgy, hogy gyermektelen marad ezen okok miatt, míg további 10%-uk a gyermekvállalás pénzügyi hatását említette problémaként.
Catriona Campbell szerint észszerű lenne feltételezni, hogy azok a párok, akik a fenti okok miatt nem vállalnak hús-vér gyereket, a virtuális baba mellett döntenek majd. Egyes szakértők szerint ezek az AR-gyerekek - augmented reality, vagyis kiterjesztett valóságban élő gyerekek - már a 2070-es évek elejére, vagyis ötven év múlva általánossá válhatnak.
Érzelmi reakciókat szimulálni
A számítógéppel generált képek és az emberekhez hasonlóan tanulni tudó gépek kombinálásával a valódinak látszó virtuális gyerekek képesek lennének felismerni szüleiket, reagálni rájuk, és valódi érzelmi reakciókat szimulálni. A virtuális szemüvegek és érintésérzékeny kesztyűk segítségével pedig a szülők láthatják és érezhetik AR-gyerekeiket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Bár elsőre furcsán hangzik mindez, valójában a virtuális babák megjelenése a globális népességre és a társadalmi változásokra gyakorolt hatása miatt az emberiség egyik legfontosabb technológiai áttörése lehet a bronzkor óta - mondta Catriona Campbell.
Bár van logika a fenti okfejtésben, amiről a brit mesterségesintelligencia-szakértő nem beszél, az a virtuális babák emberi pszichére gyakorolt hatása. Ahogyan a tamagocsi sem helyettesíthette az igazi puha, szőrös háziállatot, úgy feltételezhetően az AR-gyerekek sem pótolhatják a dobogó szívű, valódi érzéseket megélő - nem csupán érzelmi reakciókat szimulálni képes - kicsiket. Ha a felvázolt jövőkép ötven év múlva valósággá válik, negatív pszichológiai következményeinek ma még csak a körvonalai rajzolódnak ki.
Különös jóslatok a jövőről
Bár a technika folyamatos fejlődésével úgy érezhetjük, hogy már nincs olyan dolog, amit ne találtak volna fel, a kutatók folyamatosan azon dolgoznak, hogy még kényelmesebbé tegyék az életünket, és ez akár olyan jövőt eredményezhet, amit ma még nagyon nehéz elképzelni.
6 furcsa jóslat, ami a kutatók szerint a jövőben megtörténhet: hosszabb nappalok és öntöltődő hűtők várhatnak ránk
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- virtuális valóság
- pszichológia
Tériszonyod van? Szakértők szerint furcsa módszer segíthet leküzdeni
- virtuális valóság
- kommunikáció