Ezt a ruhadarabot ne add a gyerekre: súlyos baleset lehet a vége

Ezeket a kiegészítőket azért adják a szülők a gyerekekre, hogy megvédjék őket, a valóságban azonban jó részük semmit sem ér.

Ezt a ruhadarabot ne add a gyerekre: súlyos baleset lehet a vége
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok szülő ad láthatósági mellényt a gyerekeire, hogy este, vagy esősebb, sötétebb napokon biztonságban legyenek az utcán, és az autósok, biciklisek már messziről észrevegyék őket. Egy német teszt azonban meghökkentő eredményre jutott: vizsgált mellények 30 százaléka egyáltalán nem, vagy csak minimálisan verte vissza a fényt, vagyis nem jó semmire.

Magyarországon a láthatósági mellény kötelező felszerelése az autóknak, és sok biciklis, motoros is szívesen használja. Aki vezetett már rossz látási viszonyok között, tudja, hogy esőben vagy sötétben néha milyen nehéz észrevenni a biciklistákat és az úton átkelő gyalogosokat, így egy jó minőségű mellény sok balesetet előzhet meg.

Így tesztelheted, jó minőségű-e a fényvisszaverő mellény

A német autóklub, az ADAC munkatársai 14 mellényt rendeltek az internetről, köztük olyanokat is, amelyeket kifejezetten gyerekek számára gyártottak - írja a Pénzcentrum. Először egy egyszerű módszerrel tesztelték őket: több szögből megvilágították a darabokat, és figyelték, melyik hogyan veri vissza a fényt. A vizsgált mellények fele már itt elvérzett: nem, vagy csak éppen alig volt fényvisszaverő hatása. Később a vizsgálatot komolyabb körülmények között, laborban is megismételték: itt azt tapasztalták, hogy a vizsgált termékek közül öt annyira gyenge, hogy nem is szabad őket láthatósági mellényeknek hívni.

Az autóklub munkatársai szerint a következő módszerekkel tesztelheted, hogy megfelelően működik-e a mellény:

  • Ha átlátszó fóliába csomagolták, már a vásárlás előtt meggyőződhetsz a minőségéről. Ebben az esetben nem kell mást tenned, mint egy zseblámpával - telefon zseblámpa funkciója is jó - vagy elemlámpával megvilágítani. Három méterről már erős fényt kell, hogy visszaverjen.
  • Ha van rá lehetőséged, tapintsd is meg a mellényeket. A gyenge minőségű darabok fényvisszaverő csíkja durvább tapintású.
  • Ha már megvetted a mellényt, kötözd egy fára vagy oszlopra, és sötétben, tompított fényszóróval menj el mellette autóval. A csíkoknak már 100 méter távolságról fényesen kell világítaniuk.

Kép: Johner Images / Getty Images

Ezt is szeretjük