Terhességi magas vérnyomás: a nőgyógyászt kérdeztük, mik a jelek és a megoldás

Dr. Oláh Orsolya válaszolt a kérdéseinkre.

Terhességi magas vérnyomás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A terhesség alatt előforduló problémák egyike a gyakorta diagnosztizált terhességi magas vérnyomás, melyet idejében felismerni és kezelni is igen fontos, elkerülendő a lehetséges szövődményeket.

Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászt kérdeztük meg, mit érdemes tudni róla, és hogyan kezelik a terhességi magas vérnyomást.

- Mennyire gyakori a terhességi magas vérnyomás?

- A várandósságok körülbelül 2-8%-át érinti, és vannak hajlamosító tényezők. A szó jelentése arra utal, hogy ebből az állapotból életveszélyes görcsroham fejlődhet ki, amit eclampsiának hívunk.

- Milyen hajlamosító tényezők vannak?

- Ilyen az elhízás, a magas anyai életkor, az ikerterhesség, a vesebetegség, a korábbi terhesség alatti vagy a családi anamnézisben látott preeclampsia.

- Mit nevezünk terhességi magas vérnyomásnak? Mi számít rendellenes magasságú vérnyomásnak a terhesség alatt?

- A vérnyomásérték 140/90 Hgmm felett számít magasnak legalább két különböző időpontban, több mint négy óra eltéréssel egy héten belül. Súlyosan magasnak számít a 160/110 Hgmm, ez már azonnali, halaszthatatlan ellátást igényel. Kezeletlen állapotban a vérnyomásértékek általában folyamatosan határérték felett vannak. 

- Milyen egyéb tünetek vannak?

A preeclampsia korábbi diagnosztikus kritériuma volt a kimutatható fehérje a vizeletben, de ez már nem feltétel. A gyakran jelentkező ödéma megítélésére a testsúly mérése az egyik lehetőség, esetenként tüdőödéma is kimutatható.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- Mikor jelentkezik a terhességi magas vérnyomás jellemzően?

- A terhesség alatt látott magas vérnyomást több csoportra oszthatjuk. Ismert a már várandósság előtt is fennálló, krónikus magas vérnyomás, emellett a terhességi magas vérnyomás, ami azt jelenti, hogy a huszadik gesztációs héttől vagy akár közvetlenül szülés után jelentkezik. Harmadikként ismert a preeclampsia, ami a huszadik héten jelentkező magas vérnyomás egyéb szervek károsodásának a jeleivel - máj, vese, vérképzőrendszer -, és ismert még a rárakódásos preeclampsia, ami egy krónikus magas vérnyomásból kiinduló preeclampsia.

- Milyen komolyabb problémát eredményezhet a terhességi magasvérnyomás?

- Gyakran fordul elő lepényleválás, ez természetesen azonnali császármetszést igényel. A lepény működését károsítva a magzat szoros megfigyelésére is szükség van. Mivel a vérnyomáson kívül a veszélyeztetett szervek állapota is nagyon lényeges, vizeletfehérje-tesztet, a laboron vérképet, máj-vese funkciót is nézünk.

- Hogyan kezelik a terhességi magas vérnyomást?

- A kezelés elsősorban a vérnyomás beállításából áll várandósság alatt is alkalmazható készítményekkel, rendszeres vér- és vizeletvizsgálattal és magzati szívhangmonitorral, ultrahangos áramlásméréssel. Fontos a kímélő életmód, de az ágynyugalom előnye nem nyert bizonyítást. Súlyosabb esetben kortikoszteroidokra és görcsoldó, görcsmegelőző - antikonvulzív - szerekre is szükség lehet.

Mivel eredete feltehetőleg a méhlepény kóros működésére vezethető vissza, a végleges kezelés a terhesség befejezése, a szülés. Ha gyógyszerekkel nem tudjuk karbantartani, akkor erre szükség lehet. De időben felismerve általában a 37. hétig lehet várni a szülésindítással, szükség esetén a császármetszéssel.

- Mi utal arra, hogy a helyzet egyre súlyosbodik?

- Az állapot rosszabbodását jelzi a hasfájás, szédülés, migrén, hányinger, hányás, szikralátás, a vizelettermelés csökkenése vagy megszűnése, a hirtelen testsúlygyarapodás az ödéma miatt. Ezek a tünetek mind arra utalnak, hogy a kismama szoros szülészeti megfigyelésre szorul.

Ezt is szeretjük