Törvény lett a testvérgyilkosság: ez várt a szultán fiaira apjuk halála után

A trónra kerülő új szultánok mintegy másfél évszázadon keresztül kivégeztették saját testvéreiket.

Szultán, testvérgyilkosság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Oszmán Birodalomban az öröklési rend nem volt annyira egyértelmű, mint Európában. A törököknél nem az uralkodó legidősebb fia került automatikusan a trónra, hanem a szultán valamennyi fia potenciális trónörökös volt  akár feleségtől, akár ágyastól született. Emiatt a trónra kerülő új szultánok mintegy másfél évszázadon keresztül kivégeztették saját testvéreiket.

Ez várt a szultán fiaira apjuk halála után

Az oszmán hagyományok szerint a trón nem szállt automatikusan a legidősebb fiúra, inkább a lehetséges örökösöktől várták el, hogy harcoljanak meg érte. Ezért, amint a szultán meghalt, fiai versenyfutásba kezdtek a trónért. A hatalom megszerzésén túl az a tudat is motivációt jelentett mindegyikük számára, hogy, ha nem ő lesz az uralkodó, testvére valószínűleg megöleti őt.

Törvény lett a testvérgyilkosság

Amikor I. Bayezid 1403-ban meghalt, a négy fia közötti küzdelem egy évtizedes polgárháborúvá fajult, a birodalmon úrrá lett a káosz. Ezt követően hosszú időn át szokásjog volt a szultán fiai körében a testvérgyilkosság  a birodalom stabilitásának megőrzése érdekében. A régóta fennálló gyakorlatot II. Hódító Mehmed, II. Murád fia pusztán törvényesítette: külön rendeletbe foglalta, hogy amikor utódai trónra lépnek, joguk van megölni fiútestvéreiket.

„A török szultánok fiai a világ egyik legnyomorultabb helyzetében voltak, hiszen amint egyikük az apja utóda lett, a többiekre biztos halál várt”  írta Ogier Ghiselin de Busbecq, az Oszmán Birodalom osztrák nagykövete. „A janicsárok (a szultán elit hadserege) magatartása lehetetlenné tette, hogy az új szultán megkímélje testvéreit. Ha ugyanis valamelyikük életben maradt, a janicsároknak bármikor lehetőségük nyílt arra, hogy zsarolják az uralkodót. Ha pedig a szultán megtagadta a janicsárok követelését, azonnal felhangozhatott a kiáltás: Éljen a testvér! Isten őrizze a testvért!”

A testvérgyilkosság tehát a felszínen az abszolút hatalom megnyilvánulása volt, amelyet büntetlenül gyakorolt a szultán. Valójában azonban az oszmán uralkodó sebezhetőségét tükrözte. Mivel minden herceg potenciálisan törvényes örökös volt, minden élő testvér fenyegetést jelentett a szultánra  és potenciális befolyás forrása volt a janicsárok számára.

Érdekes belegondolni, de mivel a testvérgyilkosságok révén az oszmánok minden nemzedéket egyetlen örökösre ritkítottak, ennek eredményeképpen megakadályozták az Európában megszokott örökletes és igen kiterjedt arisztokrácia kialakulását.

A XVII. századtól aranykalitka várt a hercegekre

A szultán fiai körében törvényessé vált testvérgyilkosságok csak a XVII. században értek véget. III. Mehmed 1603-ban bekövetkező halála után az örökösök a testvérek bezárására tértek át. Ennek oka lehetett, III. Mehmed 1595-ös trónra lépése különösen véresre sikerült: 19 testvérét ölette meg a trónteremben. A hercegeket egyenként fojtották meg az új uralkodó parancsára. A legfiatalabb még csak 11 éves volt.

1603-tól kezdődően az új rendszer értelmében a szultán már nem ölette meg a testvéreit, ehelyett a Kafes nevű palotabörtönbe záratta őket. Itt a hercegek nem gyűjthettek híveket, nem szíthattak lázadást, puccsot az uralkodó ellen. A Kafesben a hercegek biztonságban voltak, a szabadáguk rovására. A legtöbb herceg, aki ide került, aranykalitkában, de a külvilágtól elzárva élte le a teljes életét.

Kinek a felesége volt Hürrem? 8 kérdéses kvíz a szultánákról

Kvízünkben tesztelheted a tudásodat: mennyire ismered az Oszmán Birodalom szultánáit?

Elolvasom

Forrás: https://daily.jstor.orghttps://mult-kor.hu

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük