"Nem igaz, hogy muszáj üvöltenie egy szülő nőnek" - A szakértő is így látja?

Szüléskor az érzelmi világ veszi át a hatalmat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

- Megőrülök azoktól a kismamáktól, akik végigordibálják a szülésüket. Miért nem lehet ezt fegyelmezetten csinálni? Múltkor egy rezidens rá is szólt az egyik szülő nőre, hogy viselkedjen már, mert mások is vannak az osztályon.

Tökéletesen igaza volt. Én biztos, hogy mukk hangot sem fogok kiadni, ha egyszer odakerülök - mondja Anett, 28 éves egészségügyi dolgozó.

Mint mond erről a szakértő?

Nehéz ebben igazságot tenni. Sokféle nő sokféle hangot ad ki a szülése során. Van, aki hisztérikusan ordibál, és van, akiből az erő, a légzés hangjai törnek elő - írja Mester Dóra Djamila Nő, anya, szerető - Anyaság és szex című könyvében. Mindenesetre azt a legnehezebb elképzelni, hogy a szülés akkor működik jól, ha hangtalan. A fájáskeltő oxitocin - mint egyben szerelmi hormon is - bizonyos mértékig vágykeltő hatású, és állati viselkedésminták követésére ösztönöz.

Ezzel párhuzamosan az oxitocin fájdalomcsillapító hatással is bír, mert termelődésével párhuzamosan a szervezet saját fájdalomcsillapító anyagokat állít elő az agyalapi mirigyben: az endorfin és az enkefalin a test saját ópiátjai, amelyek elégedettségérzést, jó közérzetet és eufóriát okoznak, sőt, akár orgiasztikus magatartást válthatnak ki a vajúdóból.

Ha a vajúdó kifelé kénytelen figyelni

"Mihelyt azonban a vajúdó kifelé kénytelen figyelni - írja a várandósok kézikönyve is -, pláne, ha vitába kell bocsátkoznia, leállnak a tudatalattijában és az ősi agyközpontokban zajló folyamatok, és helyettük az intellektualitásért felelős nagyagy aktivizálódik. Vagy az állapotos nő egyszerűen stresszhelyzetbe kerül, és adrenalint kezd termelni, ami gátolja az endorfinok képződését."

Képek! 12 egyszerű, természetes praktika, ami megkönnyíti a szülést

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szülés évszázadok óta a nők teljesíthető feladatai közé tartozik. Ha a szülés zavartalan, stresszmentes, akkor ezek a hormonok is zavartalanul működnek. A vajúdó képes lesz lazítani is, ami ugyancsak hozzájárul, hogy az oxitocin - mint fájáskeltő hormon - megfelelő hatásfokkal segítse a jó vérellátású méh és a felpuhult medencefenék munkáját.

Mindaddig, amíg a vajúdó nő a fejével akarja uralni gyermeke születését, tehát, amíg a nagyagy aktivitása a legerősebb, az anya sokat beszél, reagál a külső ingerekre, addig a szülés még nem áll a küszöbön. Csak amikor érzelmi világa kezdi átvenni a hatalmat, amikor artikulátlan hangokat, nyögéseket hallat, veszekszik a férjével vagy a szülésznővel, panaszkodik, akkor számíthatunk arra, hogy komolyra fordul a szülés. Ezért is van minden nőnek joga úgy szülni, olyan hangokat kiadni, amilyeneket akar, ahogy az jön.

Joga van kifejezni a vágyait

Ezért zavaró, ha azt érzem, hogy megszólnak, ha még a szüléskor is viselkednem kell. A szülés a várandósság csúcspontja, egy hosszú folyamat betetőzése. A nőnek joga van kifejezni a vágyait és a szorongásait anélkül, hogy ezt neurotikus gyengeségként vagy hisztiként kezelnék. Ő az, aki átéli a vajúdást a gyermekével, és neki kell a következményeket vállalnia a jövőre vonatkozóan is. Ezért is nehéz ügy, hogy valóban a kórház-e a legjobb hely a szülésre. Mert megértem a kórházi alkalmazottakat is, akik ide dolgozni járnak, és egész nap ezt kell hallgatniuk, meg a többi kismamát is, akik esetleg otthon sem szeretik hallani a szomszédból átszűrődő szexzajokat.

Cikkünk Mester Dóra Djamila Nő, Anyag, szerető - Anyaság és szex című könyvének segítségével készült.

A női szexualitás és a nők saját testéhez való viszonyában kulcselem a bizonytalanság. Sosem tudhatom igazán, hogy éppen mi történik bennem. A bizonytalanságból pedig egyfajta szorongás fakad: ha nem hiszek magamban, nem hiszek a testemben, akkor máshol kell keresnem a biztonságérzetet.

Először el kell sajátítanunk, mi mindent kezdhetünk a testünkkel, ha megszűnnek az azt uraló autoritások. Nem beszélve arról, hogy a szex testi vonatkozásai mellett jogos igényként merül fel bennünk az intimitás, a szerelem vagy épp az elfogadás vágya. A menstruáció, az orgazmus, a várandósság, a szülés, a gyermekágy, a szoptatás vagy a menopauza látszólag biológiai történései éppúgy hatással vannak az önértékelésünkre, párkapcsolatunkra, mint a családi életünkre.

Ráadásul a fejünkben mítoszok élnek arról, hogy mi a normális. Ahelyett, hogy a saját vágyainkat, örömünket, intimitásunkat élnék meg, vélt vagy valós elvárásoknak próbálunk megfelelni. Pedig a szexben nincs jó vagy rossz. Ez a könyv is ebben a szellemben íródott, nők ezerféle arcát szeretné megmutatni.

Kiadja a Jaffa Kiadó.
A könyv ára 2520 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük