6 tünet, ami alapján komolyan szorong a gyerek: mikor érdemes szakemberhez vinni?
Fontos észrevenni a jeleket, mielőtt még komolyabb lesz a baj.
A negatív érzések és események éppúgy velejárói a mindennapi életnek már gyerekkorban is, mint az öröm, a szorongás pedig bizonyos mértékben természetes jelenség, sőt, életkori sajátosság is lehet, elég csak a szeparációs szorongásra gondolni.
Kisgyermek- és kamaszkorban az iskolai teljesítményszorongás is sokakat érinthet, hét-nyolc éves kor körül pedig az elmúlás gondolata kerítheti életkorilag hatalmába a gyerekeket. A szorongásra való hajlam emellett genetikai, alkati kérdés is lehet, gyakoribb továbbá, ha a környezetében is lát ilyen mintát a gyerek.
A szorongás jelei a gyerekeknél
Kiválthatja továbbá a körülmények megváltozása, akár új közösség, óvoda vagy iskola, emellett olyan családi események is, mint egy szeretett személy betegsége, halála, a szülők kapcsolati, munkahelyi és egyéb nehézségei, egy baleset, sérülés vagy akár egy költözés, illetve kis testvér születése. És persze a világ szorongáskeltő eseményei is egyre inkább beférkőzhetnek az otthonokba, melyek a gyerekekhez is eljutnak, akár észrevétlenül is, elég csak egy háttérben szóló rádióműsorra gondolni.
Ha adott a biztonságos kötődés és a támogató légkör, emellett rendszeresek a beszélgetések, melyek során a negatív érzelmek és a félelmek is érvényesen a felszínre kerülhetnek, valamint egészséges megküzdési stratégiákat is el lehet lesni a szülőktől, a szorongás kisebb valószínűséggel válik állandóvá, vannak azonban esetek, mikor a szülőnek és a gyereknek sincs megfelelő eszköztára a megoldáshoz és a szorongás oldásához, mely kezdi eluralni a gyerek életét és a család mindennapjait.
Szülőként nem szabad elkeseredni a szorongás jeleit látván, de fontos feladat észrevenni őket, és szükség esetén megbízni a szakpszichológus, gyermekpszichiáter kompetenciájában, a terápia segíthet megtalálni a probléma gyökerét, megerősíti a gyerek belső erejét, felvértezi a helyes megküzdési módokkal, és szülőként is ellát útravalóval. A szorongás jelei életkorilag is eltérő képet mutathatnak, vannak azonban olyan súlyos tünetek, melyek általánosságban is kategorizálhatók. Ilyenek a következők is, melyek esetében érdemes segítséget kérni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Komoly változások a viselkedésben
Ha a gyerek viselkedése a korábban jellemzőhöz képest drasztikusan más képet kezd mutatni, könnyen lehet, hogy szorong valami miatt. Ha állandóan szomorú, enervált, gyakran sír, nyűgös, vagy épp rendszeressé válnak a dühkitörései és agresszív megnyilvánulásai, érdemes gyanakodni, csakúgy, mint akkor, ha túl sokat szeretne egyedül lenni, és ez nem vall rá, vagy épp az ellenkezője történik, vagyis túlzott mértékben ragaszkodóvá válik, és semmit nem akar egyedül csinálni.
Komoly problémára utalhat, ha a korábban szívesen végzett tevékenységeit elhanyagolja, nem motivált, nem megy sehova, vagy feltűnően kerül bizonyos helyeket, helyzeteket vagy embereket. Az iskolai teljesítmény hirtelen romlása is figyelmeztető jel lehet, csakúgy, mint a fokozott ingerlékenység, a látható frusztráció, a koncentráció nehézségei vagy épp a higiénia korábban nem jellemző elhanyagolása.
Gondok az alvással, evéssel
Az alvásproblémák a szorongás legjellegzetesebb tünetei közé tartoznak, legyen szó elalvási nehézségről, éjszakai felébredésről, vergődésről, fogcsikorgatásról, rossz álmokról vagy épp a napközbeni túlzott aluszékonyságról, fáradékonyságról. Az evéssel kapcsolatban is felléphetnek problémák, komoly gond lehet, ha a gyereknek drasztikusan csökken az étvágya, de az is, ha a stressz miatt eszik többet, nagyon gyakran nassol, és ennek nincs köze életkori sajátosságaihoz, fejlődő szervezetének szükségleteihez. A nagyobb hízás és fogyás is intő jel lehet, de természetesen az evés és alvás esetében is fontos kizárni az egészségügyi, szervi okokat.
További pszichoszomatikus tünetek
Az állandósult szorongás komoly fizikai tüneteket is okozhat, jellemző lehet, hogy a gyereknek fáj a hasa, a feje, hányingere van, persze, előfordulhat az is, hogy a tünetek nem valódiak, de ez ugyanúgy szorongásra utalhat, sőt később a kitaláció össze is mosódhat a valósággal, és ténylegesen testet ölthet.
A szorongás gyerekeknél is okozhat pánikrohamokat, szívdobogásérzést, mellkasi fájdalmat, légszomjat, persze ilyenkor is elengedhetetlen a kivizsgálás, a kisebbeknél emellett újra jelentkezhetnek a szobatisztasággal kapcsolatos problémák. Ha nem sikerül megoldást találni, a szorongás táptalaja lehet az immunrendszer gyengülésének, a fertőzésekre való hajlamnak vagy akár az autoimmun problémák kialakulásának is.
Kényszeresség, önbántalmazás
A szorongás következtében kialakulhatnak önnyugtató, kényszeres cselekvések, ismétlődő viselkedések, emellett már kisebb gyerekeknél is előfordulhatnak olyan önbántalmazó tevékenységek, mint például a haj tépkedése, a bőr kapirgálása, a varok, sebek állandó lekaparása, a körömrágás, a körömágy tépkedése, a körömmel okozott más sérülések, nem beszélve a kamaszoknál egyre gyakrabban tapasztalható önsebzésről, falcolásról.
De nem csak fizikailag, verbálisan és gondolati szinten is bántalmazhatja magát a gyerek, többek közt önmagára vonatkozó negatív, önhibáztató megjegyzésekkel, ami a depresszióig és az öngyilkos gondolatokig is fajulhat. Szintén intő jel, ha nagyon komolyan, mindennapjait meghatározó és életkorához mérten túlzott mértékben aggódik a jövőért, vagy épp különféle fóbiák uralkodnak el rajta. Ilyen esetekben egy pillanatig sem érdemes gondolkodni, szakértő segítség bevonása szükséges.
Így érdemes beszélni a tanárral, ha a gyerek szorong az iskolában: a pszichológus javaslata
A szeptemberi iskolakezdés sok gyerek lelkét megviseli.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- széklet
- gyerekek lelki bajai