- Lassan 3 éves a gyerekem, de csak szopni hajlandó

Nem lesz ebből baj?

Az egyoldalú táplálkozásból bizony nagy baj lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szoptatás kérdése sok anyában kelt bizonytalanságot vagy aggodalmat. Egyesekben azért, mert nincs elég tejük ahhoz, hogy maguk szoptassák a kicsit, másokban azért, mert annyi tejük van, hogy még kétéves korában is ciciztethetik a gyereket.

Arról, hogy ez utóbbi mennyire egészséges a kicsi szempontjából, dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos válaszol.

Kedves Doktornő!

A fiam már két és fél éves, és még mindig cicizik. Amit nem bánok, csak az a baj, hogy mást nem is nagyon akar mellette enni. Nem szereti a főzelékeket, a hústól, ha meglátja, rosszul lesz. Egyedül a levest eszi meg, abból bármilyen ízű jöhet neki. Normális ez ilyen korban?

Emellett sokszor előfordul, hogy a gyerek hány, és nemcsak akkor, amikor evett. Ez mitől lehet? Előre is nagyon köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel,
Kovács Zsuzsanna

Kedves Zsuzsa!

Az, hogy a kisfia két és fél évesen még mindig cicizik, önmagában még nem lenne baj, sőt. Van ennek az anya-gyerek kapcsolat szempontjából nem is kevés előnye, de sajnos tudni kell, hátránya is. Mint mindenben az élet során, itt is jó lenne megtalálni az arany középutat. Azzal, hogy ez a két és fél éves még szopik, nincsen semmi baj, különösen akkor, ha ez mindkettőjüknek megfelel. Azzal viszont, hogy mást nem nagyon hajlandó elfogadni, már annál több.

Jó lenne persze tudnom, mekkora a kisfia, milyen magas, mennyi a súlya, mert az azért elég fontos annak megítélésére, hogy milyen a fizikai állapota. Jó lenne tudnom továbbá, sokat beteg-e, jár-e közösségbe, csendes, magába forduló gyerek, vagy élénk, vidám, jókedvű, igazi kis rosszcsont. Mindezek együtt a fizikai állapot és a kedély összességében adnak egy benyomást nekünk, orvosoknak arról, hogy minden rendben van-e egy kisgyerekkel.

15 dolog, amit kerülj, amíg szoptatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Anya-gyerek kapcsolat

A reggeli-esti szopizással nincs semmi baj. Az a fajta összebújás, összekapcsolódás mindkettőjüknek sokat ad és adhat, csak kérdés például, hogy nem valami helyett vágyik-e erre ez a kicsi fiú. A túl korai, de a túl késői elválasztás sem optimális, bár azt nem igazán tudom megmondani, hol van az a bizonyos tökéletes határ. A túl sokáig tartó, szoros anyai kötés sok későbbi kapcsolati gondot okozhat.

Étkezési szokások

Az, hogy a kisfia gyakorlatilag nem eszik darabosat vagy szárazat, és gyakran hány is, akár az étkezéstől függetlenül is minden, csak nem normális. Semmilyen korban nem az. Én először is megmérném, hol tart fizikálisan, és megnézném, hogy az rendben van-e. Utána írnék egy szigorú étkezési naplót legalább három-négy héten át, hogy pontosan látni lehessen, mi is az, amit a gyerek valóban elfogyaszt. Ebből kiszámítható, hogy elegendő-e a fehérje, szénhidrát és zsír, valamint hogy állunk vitaminokkal és ásványi anyagokkal.

Ma a civilizált világban az az elfogadott álláspont, hogy ennyi idős korban az anyatej már csak kiegészítésre felel meg. Az agy megfelelő fejlődéséhez, tehát ahhoz, hogy egy kisgyerek végül is okos felnőtté válhasson, az izomtömeg növekedéséhez nagyon sok minden szükséges, ami két és fél évvel a születés után már nincs az anyatejben. Azt is tudjuk, sok baj, betegség oka a hiányos táplálkozásban is keresendő.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Reflux a háttérben

A hányásokkal foglalkozni kell. Kérdés persze az is, hány vagy bukik-e ez a kisfiú. Se szeri, se száma azoknak a kórképeknek, melyek vezető vagy kísérő tünete a visszatérő hányás. Levelét olvasva nekem először a reflux betegség jutott eszembe, ami megmagyarázhatná a darabostól való tartózkodást és a hányásokat is.

Lelki okok

A gyermekek sokféle tünetet produkálnak, ha valamilyen lelki problémájuk van. Videónkban az éjszakai bepisilés mögöttes tartalmáról tudhatsz meg többet!

Kérem, kedves Zsuzsa! Menjenek el orvosukhoz, és járjanak a dolog végére mielőbb. Bízom benne, hogy kiderül, mi van kisfia viselkedésének hátterében, illetve abban, a dolog hamarosan megoldódik. Megfelelő gyógyszer szedése hamar orvosolja a bajt, ha jól gondolom, és valóban ez a bizonyos reflux áll a fura viselkedés hátterében.

A teljes választ elolvashatod dr. Gyarmati Andrea oldalán. Ugyanitt további hasznos, a csecsemőgondozással és gyermekneveléssel kapcsolatos tanácsot találsz, és, ha kérdésed lenne, felteheted a doktornőnek.
Ezt is szeretjük