Szokatlan szagú vizelet: ez a súlyos betegség is állhat a háttérben

A pelenkázás nem válhat rutinná, ha valami furcsa, szúrós szagot érzel, kezdj el gyanakodni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mivel a babák még nem tudják elmondani, hogy mi bajuk van, neked kell figyelemmel kísérned, hogy egyik napról a másikra nem tűnik-e fel valami furcsaság.

Bármilyen apró tünet, például hőemelkedés, hasfájás vagy éppen a vizelet szaga is árulkodó jel lehet, hogy a kicsinek valami baja van. Utóbbi betegségek lavináját indíthajta el, ha nem figyelsz fel rá időben.

Olvasd ki a problémát a vizeletből!

Ahogyan egy felnőttnél is sok mindenről árulkodik a vizelet állaga, szaga és színe, úgy a kisbabák egészségügyi problémái is kiolvashatóak a végtermékből. Nem kell ahhoz orvosnak lenned, hogy megállapítsd, nincs minden rendbe a baba szervezetében, ha a nedves pelenkát lehúzva érdekes szagok csapják meg az orrodat. Az erős odor utalhat például cukorbetegségre vagy valamilyen húgyúti fertőzésre, de akár anyagcsere-rendellenesség, illetve veseproblémák is állhatnak a háttérben.

Furcsán hangzik, hogy nap mint nap szagolgasd meg a baba vizeletét, azonban fontos, hogy minden apró elváltozást idejében észrevegyél. Az egészséges vizelet szaga - főként a reggelié - sem éppen rózsaillat, köszönhetően többek között az ammóniának és az egyéb végtermékeknek. Azonban ha feltűnik, hogy az apróság vizelete a szokásosnál is kellemetlenebb szagot áraszt, akkor elkezdhetsz gyanakodni.

Fertőzésre utaló jelek

Amikor a vizelet szaga nem a megszokott bukét árasztja, elsőként azt gondold végig, hogy mennyit ivott a kicsi aznap, illetve az előző nap, ugyanis az erős szagú vizelet utalhat dehidratáltságra.

10 nyári betegség kicsiknél, ami veszélyes lehet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha úgy ítéled meg, hogy keveset, akkor mindenképpen pótold a folyadékhiányt. A nem megfelelő táplálás is okozhat hasonló a tüneteket. Ha a baba étrendjében túl sok a fehérje, akkor a szervezet nem tudja rendesen lebontani azt, ezáltal még több ammónia kerül a vizeletbe, amitől még csípősebb lesz a végtermék szaga.

Ha mindehhez még hőemelkedés vagy láz is társul, akkor valószínűleg húgyúti fertőzés áll a háttérben. Ilyenkor érdemes felkeresni a gyerekorvost, ugyanis a hosszabb időn át kezeletlen fertőzések a későbbiekben veseproblémákat, vagy még ennél is komolyabb szövődményeket okozhatnak.

Tudományos magyarázat

Egy külföldi folyóiratban megjelent cikk szerint háromszáz lázas gyerek vizsgálata során - egy- és három éves kor között - 57%-nál lehetett érezni a vizeleten, hogy megváltozott a szaga. Erről arra következtettek, hogy húgyúti fertőzések egyértelmű és legfőbb tünete a kellemetlen odor, ami egyértelmű figyelmeztetés lehet számodra.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Persze felvetődik a kérdés, hogy egy kisbaba hogyan kap el húgyúti fertőzést. A magyarázat igen egyszerű, a széklettel kiürülő baktériumok, amik a pelenkába kerülnek, elszaporodnak, és a húgycsőbe jutnak. Emiatt áraszt magából a vizelet is kellemetlen szagokat. Hogy mindezt elkerüld - különösen lányok esetében -, a popsit mindig csak elölről hátrafelé töröld le, így csökken a fertőzés esélye.

Te figyelsz arra, hogy a babának milyen a vizelete?

Ezt is szeretjük