„Anya, mi az a szexelni?” A pszichológus szerint így adhatunk jó választ a gyerek kínosnak érzett kérdésére

Az óvodás-kisiskolás korosztály olykor kínos kérdéseket tehet fel.

Szexuális nevelés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mai szülőkorú generáció gyerekkorában még szexuális felvilágosítást kapott, ma azonban már szexuális nevelésről beszélnek a szakemberek. A kettő között jelentős különbség van, ám ami nem változott, hogy napjainkban is könnyen zavarba lehet hozni a szülőt egy-egy szexualitásra vonatkozó, konkrétabb kérdéssel. Cikkünkben Teveliné Horváth Melinda pszichológust kérdeztük arról, hogyan közelítsünk a témához, hogyan adhatunk jó válaszokat.

Szexuális felvilágosítás vagy szexuális nevelés?

A néhány évtizeddel ezelőtti szexuális felvilágosítás lényege az volt, hogy a szülő vagy az iskolában a védőnő, pedagógus egy-egy alkalommal elmesélte a felső tagozatos gyerekeknek, hogyan működik az emberi szaporodás. Ilyenkor felhívták a figyelmet az esetleges nemi betegségek kockázataira, illetve a nem kívánt terhesség veszélyeire. Jó esetben hoztak magukkal óvszert, amit meg lehetett vizsgálni. Ezzel szemben a szexuális nevelés lényege az volna, hogy a gyerek a saját szintjének megfelelően folyamatosan kaphasson információkat a témában. Bátran kérdezhessen már óvodáskorban, a szülő pedig igyekezzen a gyerek életkori sajátosságainak, kognitív képességeinek megfelelően válaszokat adni a szerelem, szexualitás témában.

A szülőé a feladat

A szexuális nevelés napjainkban különösen azért fontos a szülők számára, mert a jelenlegi oktatáspolitika nagyrészt rájuk hárítja a feladatot, és a mai napig nem engednek be az iskolákba olyan civil szervezeteket, akik a témával kapcsolatban hasznos információkat adhatnának a gyerekeknek. 

- A szülők számára nehézkes a szexuális témákról beszélni, sajnos még manapság is tabutémának minősül, és mivel az oktatáspolitika ezt rájuk hárítja, ezért az a kockázatos helyzet jöhet létre, hogy sem az iskolában, sem a szülőktől nem kapnak megfelelő felvilágosítást a gyerekek. Egy ilyen szituációban a fiatalok számukra veszélyes helyzetekbe kerülhetnek. Ők maguk sem mernek a szülőktől erről kérdezni, ezért gyakran az internetről és egymástól tájékozódva keresnek információt. Ezek azonban nagyon sok téves állítást tartalmazhatnak, illetve nem a valóságnak megfelelő oldalról közelíthetik meg a témát.

Így beszélj a gyereknek a szexről

Természetesen a legszerencsésebb az lenne, ha szexualitás témakörben az iskolától és a szülőtől is hasznos információkhoz jutnának a gyerekek. Amíg a civil szervezetek nem juthatnak be az oktatási intézményekbe, addig a védőnő vagy az iskolaorvos segítheti hatékonyan a gyerekek szexuális nevelését. A szülő számára pedig lényeges, hogy igyekezzen feloldani magában a témával kapcsolatos gátlásokat, zavart. Akár segítő kiadványok, könyvek is hozzájárulhatnak a sikerhez.

- Érdemes megpróbálni nyugodtnak maradni és arra gondolni, hogy gyermekünket segítjük azzal, ha beszélünk róla. Fontos hangsúlyozni, hogy a szexualitásnak is a lelki kötődés, az egymás iránti tisztelet az alapja. A szexuális nevelés közel sem csak a szexről szól, hanem a felelősségről, a gyermekvállalásról és a család fogalmáról is. Ha erről az oldaláról közelítjük meg a témát, a szülőkben is oldódhat a gátlás.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

"Anya, mi az a szexelni?"

Fontos, hogy a saját szintjén már óvodáskorban hallhasson a témáról információkat, ne kezeljük tabuként a szexualitást. A szülők különösen az óvodás-, kisiskolás-korosztálytól kaphatnak olykor kínos kérdéseket, melyekre hirtelen talán nem tudják, mi lehet a megfelelő felelet. Mielőtt válaszolnánk, fontos megkérdezni a gyereket, hogy hol hallott erről, ő mit gondol róla. Ha kicsit együtt körüljárjuk a témát, könnyebb lesz megfogalmazni a választ. Ha például egy hatéves gyerek előáll egy olyan konkrét kérdéssel, mint hogy „Anya, mi az a szexelni?”, nem kell a részletekbe belemenni. 

- Egy ilyen kérdés esetében a válaszadásnál hangsúlyozzuk, hogy a felnőttek közti lelki kapcsolat kifejeződése az, ha fizikailag is közelednek egymáshoz. Mindig fontos leszögezni, hogy ez a felnőttek dolga.

Emellett azonban a bugyiszabályokkal már háromévesen jó, ha tisztában vannak a gyerekek. Meg kell tanítani a kicsiknek, hogy testük bugyival fedett területéhez csak ők nyúlhatnak, engedélyük nélkül senki sem érintheti meg. A bugyiszabályokról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Mi az a Rómeó és Júlia törvény? Ennyi idősen szexelhet egy tini hazánkban és a világ más országaiban

A tindédzserkori szexualitásról és a beleegyezési korhatár jogi kiskapujáról dr. Gyurkó Szilviát is megkérdeztük.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük