Rémálmok, álmatlanság, nyugtalan éjszaka

Mi áll a háttérben?

Lehet, hogy nincs okod aggódni a kicsi alvászavarai miatt, azonban előfordul, hogy komolyabb oka van.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bármilyen szívesen megy is a gyerek aludni, az ovisoknál gyakran előfordul, hogy az éjszakák nem zavartalanok. Akár lidércek özönlenek elő az ágy alól, akár valamilyen aggasztó gondolat űzi a kicsit a te ágyadba, fontos, hogy vedd komolyan panaszos hangját, és ne küldd vissza egyedül a szobájába.

Ha nem segít az altató mese és megértő közelséged, lehet, hogy komolyabb okok húzódnak meg a nyugtalan éjszakák mögött, melyeket feltétlenül orvosolnod kell, hogy csemetéd végre tartósan álomra hajthassa fejét.

Kínzó gondolatok - nyomasztó mesék

Sok gyereknek elalváskor, még félálomban kínzó gondolatai támadnak. Ekkor ő nem tudja, hogy ébren van, vagy alszik, te pedig csak onnan sejtheted, hogy baj van, hogy miután már jó ideje csend van a szobájában, és azt hinnéd, hogy az igazak álmát alussza, egyszer csak elkezd sírni, vagy behív a szobájába, és azt panaszolja, hogy nem tud aludni.

A kínzó gondolatok sokszor közvetlenül azokkal a filmekkel állnak kapcsolatban, melyeket a gyerek a tévében látott, de állhat egy nyomasztóbb mese vagy történet is a félelem hátterében, hiszen álom és ébrenlét határán az apróság azokat a dolgokat idézi fel, melyek aznap a legnagyobb hatással voltak rá. Élénk fantáziája azonban kiszínezi a képeket, így a gonoszak sokkal nyomasztóbb lények lehetnek, nem csoda hát, ha megijed attól, hogy az ő szobáját is birtokba vehetik.

Ha gyermeked hajlamos arra, hogy a továbbgondolt történetek miatt álmatlanul hánykolódjon éjszaka, ügyelj jobban arra, hogy este mit néz a tévében, és milyen mesét olvasol neki.

Lehet, hogy lefekvés előtt az már sok, amit napközben szívesen meghallgat, keress tehát olyan történeteket, melyek a nap kellemes részeit idézik fel, nem a rosszakat. Néha segíthet, ha megkérdezed a kicsit, hogy mi bántja, hiszen, ha el tudja mondani, hogy épp egy szörny üldözi, megkönnyebbülhet. Hasonló helyzetben nagyon egyszerűen és határozottan vigasztald: ha attól fél, hogy rossz emberek jönnek be a lakásba, magyarázd el neki, hogy senki nem tud bemenni hozzátok, aki nem a családhoz tartozik, hiszen az ajtó be van zárva, az ablakokat pedig nem tudják kívülről kinyitni.

Felriadás - megrázó események

A felriadás jóval komolyabb dolog, mint a kínzó gondolatok, de szerencsére ritkábban fordul elő. Ennek hátterében általában valamilyen tudat alatti félelem áll, mely a mély alvás fázisában tör elő. Ha csemetéddel sokszor előfordul, hogy felriad éjszaka, valószínűleg egy megrázó esemény lehet az oka. Sok apróság hosszabb kórházi tartózkodás vagy műtét után riad fel sűrűn, vagy akkor, ha baleset érte, netán nagyon beteg és lázas.

Ha éjszaka meghallod a sírását vagy kiabálását, és beszaladsz a szobájába, valószínűleg az ágyban ülve találod, amint nyitott szemmel mered valami nem létező tárgyra. Látszik rajta, hogy nemcsak megijedt, hanem retteg, de lehet, hogy hevesebb érzelmek is vegyülnek félelmébe, bánat, netán düh.

Bár a legtöbb esetben a heves megnyilvánulás miatt úgy látszik, hogy a gyerek ébren van, valójában nincs tudatánál: ez az oka annak, hogy még a jelenléted sem biztos, hogy megvigasztalja. Előfordulhat, hogy zavarában téged is ellenségnek képzel, és megpróbál elzavarni magától, vagy még akkor is utánad sír, amikor már az öledben tartod, és próbálod megvigasztalni.

A legjobb, ha minden lámpát felkapcsolsz: ez téged is megnyugtathat, és a gyerek rémképeit is segít eloszlatni. Ha teljesen lehiggadt, és újra elaludt, magára hagyhatod. Amennyiben azonban tartósan, egy éjszaka többször is előfordul vele hasonló, nem árt felkeresned egy szakembert vagy gyerekpszichológust, aki segíthet kideríteni, milyen nyomasztó élmény állhat a felriadás hátterében.

Rémálmok - természetes jelenség

Az alvásnak különböző szakaszai vannak: a könnyebb, felületesebb és mélyebb alvás szabályszerűen váltogatja egymást. A felületes alvás idején minden ember álmodik, még akkor is, ha ébredés után nem emlékszik az álmára. Nincs ez másképp az apróságokkal sem: az álom része a gyerekek belső életének.

Az, hogy ezek időnként nyomasztóak és rémségesek, szintén hozzátartozik a természetes fejlődéshez. A lidérces álmok tehát alapvetően nem attól függnek, hogy néz-e a kicsi nem neki való filmeket, vagy sem. Bár helyes, ha megtiltod, hogy horrorfilmeket nézzen, ezzel sajnos a rémálmokat még nem kerülheted el, ezek ugyanis majdnem minden kisgyerek éjszakájába belopóznak időnként.

15 alvássegítő tipp, ami biztosan beválik

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hacsak nem látod csemetéden ébrenlét idején is a feszültség jeleit, nem kell aggódnod miattuk. Csak annyi a dolgod, hogy, ha a kicsi elkezd sírni, gyorsan odamész hozzá: ha lát téged, hallja a hangodat, és érzi az érintésedet, valószínűleg azonnal megnyugszik, és már alszik is tovább.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fontos, hogy minden esetben vigasztald meg porontyodat, ha ugyanis van ideje megijedni a saját sírásától, a rémálom maradandó nyomot hagyhat benne.

Cikkünk Penelope Leach Picik és kicsik című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük