Pszichológiai oka van, miért imádják a gyerekek annyira a plüssmackót: az oxitocin és endorfin termelését is segíti
A plüssök többek között biztonságos kapaszkodót, egyfajta önmegnyugtató eszközt nyújtanak a gyermekeknek a gyakran bizonytalan világban.
A szülők néha úgy érezhetik, hogy a pihe-puha plüssállatkák átveszik az irányítást az otthon felett, a gyerkőc pedig már szinte az ágyába sem fér bele a sok macitól, pandától vagy plüsskutyustól. Ilyenkor hajlamosak vagyunk bosszúsak lenni, hogy miért kellett karácsonyra vagy születésnapra egy fél ágyat elfoglaló mackót kapnia, vagy miért akarja a gyerek az üzletben kiválasztani a századik plüsst is, ami a szülők nagy része szerint csak porfogónak jó.
A gyerkőcöknél gyakori, hogy vannak kedvenc plüsseik, amelyeket mindenhová magukkal visznek: az óvodába, a nagyihoz, a játszótérre vagy akár a közértbe. Beth Tyson pszichoterapeuta szerint a plüssmacik, plüssállatkák ölelgetése nem azért fontos a gyermek számára, hogy legyen kiket babusgatnia. A plüssök biztonságos kapaszkodót, egyfajta önmegnyugtató eszközt nyújtanak a gyermekeknek a gyakran bizonytalan világban.
A plüss nem csak egy játék
Tsholofelo Jood pszichológus szerint a plüss nem csak egy játék, amit babusgathatnak a gyerekek, de komoly szerepe van az önmegnyugtatásban, ha épp távol van a szülőtől. A játék ölelgetése elősegítheti a jó közérzetet, segíti az oxitocin és endorfin felszabadítását az agyban, ezáltal csökkenti a stresszreakciót, megnyugtatja a kisgyermeket, és elviselhetőbbé teszi az ismeretlen környezetet számára például bölcsi vagy óvodai beszoktatás idején.
Fairuz Gaibie klinikai szakpszichológus szerint a plüssmacik a gyerekekből pozitív asszociációkat váltanak ki, általában a biztonságérzettel, az otthon melegével, a szeretettel, gondoskodással kapcsolják össze. Emiatt a gyermek akkor is képes vele megnyugtatni önmagát, ha a szülők nincsenek a közelben, vagy ha túlpörgött egy nehéz nap után.
Katie Lear mentálhigiénés szaktanácsadó, játék- és drámaterapeuta szerint a kitömött játékok természetüknél fogva nyugtató hatásúak, mert több érzékszervi élményt jelentenek. A gyerkőcök észreveszik a gombszemeket, a szőr színét, érzik a puha textúrát. Minél lágyabb, simogatóbb anyagból készült a plüss, annál nagyobb sikernek örvend.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A puha plüssállatkák a gyerek szociális és érzelmi képességeit is fejlesztik. Sokszor láthatjuk, hogy a gyerekek egy asztalhoz ültetik a plüssöket, megteáztatják, etetik, gondozzák őket. Szerepjátékokat játszanak velük, ami a kommunikációs készség, valamint az empátia fejlesztésének remek módja, általuk tanulja meg a törődés, gondoskodás fogalmait is, miközben szociálisan is fejleszti őket.
Tudjuk, micsoda veszteség egy gyerek számára, ha elhagyja a kedvenc plüssfiguráját, és sajnos a legtöbb esetben pont olyan játékkal nem lehet pótolni az elveszett kedvencet, hiszen az adott plüssnek már megvan az illata, és tapintása is más, mint vadonatúj változata, mindenesetre érdemes a kedvencből többet beszerezni a későbbi hisztirohamok elkerülése végett.
Az építőkocka pozitív hatásai
Az építőkocka talán nem tűnik a leglátványosabb, legizgalmasabb elemnek az üzletek kínálatában, ám már régóta töretlen népszerűségnek örvend a csemeték és a szülők körében is.
Az építőkocka 5 pozitív hatása: fejleszti a gyerekek térérzékét és kreatív gondolkodását
Alig van olyan ember, aki nem játszott gyermekként építőkockával. Nem véletlen tartozik a legnépszerűbb játékok közé.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)