Szánj erre 1,5 percet minden reggel: kiegyensúlyozottabb lesz a gyerek - Palya Bea a kisbabás szülőkhöz szól

Különleges dalsorozat készült a babák beszédfejlődésének és a szülő-gyerek kapcsolat megerősítésének támogatására.

Szánj erre 1,5 percet minden reggel: kiegyensúlyozottabb lesz a gyerek – Palya Bea a kisbabás szülőkhöz szól
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekek beszédének alakulása a fejlődés egyik leginkább nyomon követhető eleme. Az első gőgicsélésektől, hangutánzásoktól eljutni a már felismerhető szókezdeményekig, szavakig, mondatokig, végül pedig a beszélgetésig nem egyszerű, de örömteli folyamat, amelyben a szülő vagy gondviselő aktív jelenlétének óriási szerepe van. Palya Bea kétgyerekes anyukaként megtapasztalta ezt a kihívást, most pedig dr. Bertalan Regina Frida nyelvész, logopédus-gyógypedagógussal és a Nestlé BEBA csapatával közösen másoknak is segítséget nyújt ebben a Baba HANGoló dalokkal.

A 15 élethelyzetet játékosan bemutató dalocska célja segíteni a napi rutin kialakulását és beépülését, közben pedig a dallamokon, rímeken keresztül támogatni a gyerekek beszédének formálódását, a szülő/gondviselő és gyerek kapcsolatának mélyülését.

Baba HANGoló

Az első pillanatoktól kezdve a gyerekek mindennapjait meghatározzák a különböző hangok, zajok, a körülöttük lévő felnőttek beszéde. A szülőknek/gondviselőknek hatalmas felelőssége van abban, hogy a gyerekek beszédfejlődése milyen irányba és milyen ütemben halad, hiszen a kezdetektől elsajátított beszédképesség meghatározza majd a későbbi életüket, boldogulásukat is. A különböző korosztályoknak persze más és más ingerekre és támogatásra van szüksége, a kezdeti dajkanyelvhasználattól, a mondókák, énekek beépítésén át a mindennapokba, a kérdések megválaszolásáig, egészen a szókincskészlet gazdagításáig.

- A dalok és a mondókák jelentős szerepet töltenek be a nyelvelsajátítás támogatásában. Könnyen „fogyasztható” nyelvi anyagot jelentenek a gyerekek számára, hiszen egyszerű szókincselemeket és szerkezeteket tartalmaznak, a hétköznapi beszédhez képest tisztább kiejtéssel, kifejezettebb nyomatékkülönbségekkel és szünethatárokkal adjuk elő őket. Fokozhatjuk velük a gyerekek kommunikációs kedvét, így szívesebben, gyakrabban fognak részt venni olyan interakciókban, amelyekben „gyakorolhatják” anyanyelvüket: több közlést hoznak létre, több alkalmuk lesz hozzájuk intézett beszéd feldolgozására is, tisztul az artikulációjuk, bátrabb, rutinosabb nyelvhasználókká válnak - mondja dr. Bertalan Regina Frida, nyelvész, logopédus-gyógypedagógus. 

A Baba HANGoló daloknak célja, hogy a mindennapi helyzeteket, a mindenki számára ismerős napi feladatokat segítsenek megkönnyíteni, vidámabbá tenni, megismertetni a gyerekekkel az ezekhez kapcsolódó fogalmakat, érzeteket és közben olyan játékos helyzetet teremtsenek, amelyek a szülő-gyerek kapcsolatot is szorosabbra fűzik. A 15 dalt Palya Bea készítette, aki teljes mértékben saját emlékeit és a tapasztalatait vette alapul.

- Dalolás és mondókázás: hangból épített híd két emberi lény közt, és a babának is segít magát jobban érzékelni. A hangszínnel, a hangerővel, a tempóval való játék pedig - jóval a szavak jelentésén túl - az autentikus önkifejezés gazdag eszköztárát adja meg számára. Az általam legjobban ismert önkifejezési és kapcsolódási eszköz is a HANG. Anyává is ezen keresztül váltam: a saját magam által írt dalokon, meg ahogyan ezeket a kislányaimnak énekeltem - meséli Palya Bea.

- A szokásosnál bátrabban használok ezekben a dalokban testrészeket, érzeteket, érzelmeket és persze hangutánzó szavakat is. Mindez mély, átgondolt munkát igényelt, ugyanakkor játékosan kutathattam babás emlékeim gazdag kincsestárában. A Fürcsike-ének (Fürdetés) csapban landoló labdái és locspocs-padlós fürdőszobája minden este ismétlődő mozi volt nálunk, a Varjú és Ráró (Orvoslátogatás) dalban is saját emlékből dolgoztam, hiszen sokszor hallgattam a szimfóniát, amit egy influenza idején a rendelőben adnak a kerregő-krákogó gyerekek. De az egyik legintimebb talán a Jó, hogy vagy (Ébresztés). Ez a felébredés utáni egy-másfél percből táplálkozik, amikor a kislányom az ölembe ül, és én ringatom, a fülébe meg e szavakat suttogom: „nagyon szeretlek, és olyan jó, hogy vagy”. Azt akarom, hogy ez legyen az első, amit hall, miután az álom világából kijön.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szánj erre 1,5 percet minden reggel!

- Ennek edukatív célja is van: rengeteg kutatás szól arról, hogy egy ember napját mélyen meghatározza, hogy mi az első szó, amit hall, és az is, hogy milyen tónusú hangon szól az a kimondott szó, megérintik-e őt közben stb. Az üzenet itt az, hogy anyukák, apukák, másfél percet szánjatok arra reggelente, hogy megerősítsétek a babában: ő egy szerethető lény, pusztán azért, mert van, és nem kell hozzá semmit csinálnia. Ez egy nagyon személyes vonal nekem, és fontosnak tartottam, hogy a „születésemtől fogva érték vagyok” gondolata megjelenjen, mert annyian küzdenek ma az „elég jó vagyok-e” témájával - meséli az énekesnő. 

Mi a magyar gyerekek első szava? Mutatjuk a vicces statisztikát

Mutatjuk a top 10-es és a vicces szavak listáját is.

Elolvasom

(Kép: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük