Veszélyesek? Felnőtteken tesztelik a gyerekgyógyászati eszközöket

Gyerekek bevonása a klinikai tesztekbe etikai gondokba ütközhet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb orvostechnikai eszközt - például sztentet, mesterséges szívbillentyűt -, melyeket a közelmúltban jóváhagytak a gyermekgyógyászatban, valójában nem tesztelték le gyerekeken - állítja egy új tanulmány.

A kutatók szerint szinte minden ilyen eszközt csak 18 évnél idősebbeken teszteltek - írja a Reuters hírügynökség.

Felnőtteken tesztelik az orvostechnikai eszközöket

- A gyerekek nem egyszerűen kis felnőttek, így, ha egy orvostechnikai eszközről megállapították, hogy biztonsággal és hatékonyan használható felnőttek esetében, az nem jelenti azt, hogy a gyermekgyógyászatban is megállja a helyét - mondta a tanulmány egyik szerzője, a Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School kutatója, Thomas J. Hwang.

25-ből 3-at teszteltek gyerekeknél

A kutatás során 25 olyan eszközt vizsgáltak meg, melyek egészségügyben való használatát a Food and Drug Administration - FDA - 2008 és 2011 között jóváhagyta.

A 25 orvostechnikai eszköz közül 11-et nem teszteltek 21 évnél fiatalabbakon, és mindössze négy esetében elmondható, hogy 18 évesnél fiatalabb betegek is részt vettek a tesztekben.

15 természetes megoldás gyerekbetegségekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mindössze három olyan eszközt találtak a 25-ből, melyek alkalmazását az előzetes tesztek eredményei alapján külön jóváhagyták 18 év alattiaknál. Mivel azonban sokszor a gyermekek esetében nincsenek jobb alternatívák, a gyakorlatban azok az eszközök is használatba kerülnek, melyek nem idomulnak tökéletesen a gyerek szervezetéhez.

Etikai problémákba ütköznek a tesztek

- A gyerekeknek szánt orvostechnikai eszközök tervezése sokkal bonyolultabb, mivel ők még növésben vannak, így nehéz több évtizedre tervezni - mondja dr. Katherine Bates, a Philadelphiai Gyermekkórház kardiológiai munkatársa. Előzetes vizsgálatok nélkül lehetetlen megmondani, hogy az eszköz hosszú távon is működőképes lesz-e. Ugyanakkor sok esetben etikai okok nehezítik, hogy a ritka rendellenességekkel küzdő gyerekeket bevonják a klinikai vizsgálatokba.

Ezt is szeretjük