Hogyan éljük túl a nyári szünetet dolgozó anyaként? Ez a magyar szülők véleménye
Ki hogyan oldja meg az iskolai, óvodai nyári szünetet?
A múlt héten véget ért a tanítás a magyar általános iskolákban. A következő 11 hétben a kisgyerekes szülőknek jellemzően nem kis logisztikai feladatot okoz, hogy megoldják a gyerekek felügyeletét munka mellett.
Sokan a túlélésre játszanak ilyenkor, nincsenek nagy terveik. Az egy- vagy kéthetes nyaraláson túl családi segítséggel, home office-szal és egyéb módszerekkel próbálják megoldani a gyerekek nyári szünetét.
Hogyan éljük túl a nyári szünetet dolgozó anyaként?
Az óvodákban rövidebb a nyári szünet, általában csak 2-5 hét, de jellemzően a nyár további részében is összevont csoportban vannak a gyerekek. Sokszor nem a saját óvó nénijükkel, esetleg ismeretlen gyerekekkel töltik ilyenkor a napjaikat, amihez van, aki könnyebben, van, aki nehezebben alkalmazkodik. Ezért akinek módja van rá, nem, vagy csak egy-két hétre viszi be nyáron az óvodás gyerekét az intézménybe. Egy 37 éves kétgyerekes szülő alapesetben - tehát ha nem megváltozott munkaképességű, és gyermeke nem sajátos nevelési igényű - 26+4 nap szabadságra jogosult, ami az iskolai nyári szünet bő felét fedi csak le, és akkor még nem számoltunk az őszi, a téli és a tavaszi szünettel.
Ez a magyar szülők véleménye
Arra voltunk kíváncsiak, mit szólnak olvasóink a témához, és megkérdeztük Facebook-oldalunkon, hogyan oldják meg a nyári szünetet. Sok felelet érkezett: óvodás, kisiskolás gyereket nevelő szülők, nagyszülők válaszaiból szemezgettünk.
- Most, hogy nagyobbak a gyerekek, már egész jól elvannak egyedül is itthon, ha muszáj. Telefonon felhívnak, ha gondjuk akad, vagy mi hívjuk őket, hogy minden rendben van-e. A férjemnek több szabadsága van, és home office-ra is van lehetősége, így ha teheti, ő van velük. Én igyekszem haza a munkából, másnapra megfőzök nekik. A mikrót tudják használni. A nagyszülők vidéken laknak, ha van rá mód, eljönnek egy-egy hétre felügyelni őket. A gyerekek nem szeretnek menni vidékre sajnos. Ehhez jön még 1-2 hét tábor és a családi nyaralás. Ilyen összetételben "éljük túl."
- Mint nagyi, beszállok a betegség, szünet alatti unokanevelésbe. Messze lakunk, hétköznapra elhozzák, vagy mi hozzuk, pénteken, hétvégén hazamennek.
- Oviban a záráskor lehet kérni, hogy másik oviba mehessen a gyerek, általában nem olyan messze a megszokott ovitól, nem kell tőle félni, a gyerekek egy nap után elfogadják, ráadásul mindig van valaki ismerős is ott. Iskolában pedig lehet kérni napközis tábort.
- Most kezdtem dolgozni. Nagyszülők idősek. A nagyobbik elsős volt, két hétig még nyári napközis lesz a suliban. Azután valahogy megoldjuk. A kicsi ovis, végigjárja a nyarat. Eddig otthon voltam velük minden nyáron. Ez innentől érdekes és "izgalmas" lesz!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Mennek oviba, bölcsibe. Mást nem tudunk csinálni, nagyszülők még dolgoznak. Augusztustól itthon leszek, addig meg járnak.
- Táborok, nagyszülők, keresztszülők. Nem könnyű összehangolni, kivitelezni. Örök aggodalmaskodás.
Olvass tovább: a '80-as évek nyarai
A Fortepan gyűjteményéből olyan, a rendszerváltást megelőző évtizedben készült nyári képeket válogattunk, melyek téged is egy pillanat alatt visszarepítenek a múltba.
Ilyen volt a nyári szünet a ’80-es években: napközis tábor, vízibicikli és bográcsozás
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- foglalkoztatottság
- diákmunka