Nincs rossz alvó gyerek, csak rossz altatás: praktikus segítség a szakembertől

Hogy végre mindketten pihenhessetek, ismerd meg a módszert.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak gyermekek, akik boldogan fekszenek le aludni a saját ágyukba, anélkül, hogy erre a szülők rászoktatták volna őket. Sok gyermekben azonban belső feszültséget okoz, hogy egyedül aludjon el, ezért gyengéd segítségre van szüksége ahhoz, hogy megnyugodjon.

Az állandó sírás emellett a te idegeidet is megterheli, és lehetetlenné teszi a pihenést: tudd meg, hogyan lehet mindkettőtök éjszakája nyugodt!

Kezdd el az alvástréninget!

Sokan ellenzik az alvástréninget, azonban, ha a gyerek nem képes magától elaludni, egyikőtök sem piheni ki magát megfelelően, az ő érdeke is tehát, hogy eleget tudjon aludni. Egy- és hároméves kor között a gyermeknek 12-14 óra, három- és ötéves kor között 11-13 óra, öt- és 12 éves kor között 10-11 óra az alvásszükséglet. Fontos, hogy a gyerek ennyi időt mindennap ágyban töltsön, hiszen a növekedési hormon kizárólag alvás alatt szabadul fel, és nem utolsósorban a szervezet is ezalatt regenerálódik.

Egy dologban azonban igazuk van az alvástréning ellenzőinek: a túl heves, erőszakos technikák ártalmasak lehetnek. Ne alkalmazz tehát olyan módszert, ami azzal jár, hogy hagynod kell hosszasan sírni a kicsit, még akkor se, ha csak néhány estéről van szó a tréning alatt. Nem az a cél, hogy gyermeked álomba sírja magát, hiszen ezzel csak növelnéd az alvással kapcsolatos félelmeit és frusztrációját.

Fontos, hogy rémült és zaklatott állapotára megnyugtatással és vigasztalással reagálj, hiszen a pici szemszögéből úgy néz ki az elalvás, hogy egyedül, egy sötét szobában kell töltenie az éjszakát, ez pedig valóban nagyfokú szorongáshoz vezethet.

A 10 legédesebb gyerekdal

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ne legyenek átsírt éjszakák!

Egyes szakemberek azt javasolják, hagyd a gyereknek, hogy kiordítsa magát. Az elmélet az, hogy néhány eredménytelenül átsírt éjszaka után a gyermek minden teketória nélkül el fog aludni.

Azonban ez gyakran hosszas - egy vagy akár több órás - sírási periódusokkal jár, nem csupán néhány, hanem több éjszakán át. A technika hatékony a szülők szempontjából, de ne gondold, hogy ez valóban hasznos eredmény, ugyanis ennek az ára hosszútávon az, hogy a pici nem lesz képes önállóan lecsillapodni.

A baba ugyanis nem tudja megnyugtatni önmagát, csupán annyit tehet, hogy végül feladja, és elalszik, miután nem reagáltak a végtelenül hosszú ideig tartó, kimerítő sírására. Ha azonban így alszik el, éjszaka gyakran felébredhet, akárcsak egy felnőtt, aki stresszes állapotban feküdt le.

Ez pedig nem sikeres alvástréning, hiszen csak annyit jelent, hogy a szülők nem vesznek tudomást a sírásáról. Amennyiben hasonló technikával próbálod önálló álomra szoktatni csemetédet, előfordulhat, hogy következményekkel is számolnod kell. A zaklatott alvóknál ugyanis szabálytalan légzés és szívritmuszavar jelentkezhet - ezek néha igen hevesen ingadozhatnak, és magas lehet a kortizolszint is. A sikeres, ám egyben gyerekbarát alvástréning szerint a kulcs az, hogy a segítséged nélkül a gyermek nem képes megnyugodni, ezért szükséges, hogy a közelében legyél.

Lelki bajok

Lehetséges, hogy olyan élményben volt része gyermekednek, melynek feldolgozására a saját erejéből nem képes - egyebek között ez is oka lehet az álmatlan éjszakáknak. Tudj meg többet a gyerekkori lelki bajokról videónkból!

A szelíd megoldás

Lehet, hogy a kíméletes megoldáshoz egy kicsit több türelemre lesz szükséged, de gyermeked lelki egészsége megéri a fáradságot! A szelíd alvástréning lényege, hogy amikor csak szüksége van rád a kicsinek, mellette legyél, és megnyugtasd.

Ha mindent elkövettél, hogy a gyermek megnyugodjon a saját ágyában, mégis felkel, és követ téged, amikor kimész a szobából, fordulj azonnal vissza, és tedd vissza ismét a kiságyba. Biztosítsd őt arról, hogy biztonságban van, és reggel majd találkoztok, ha azonban újra elkeseredne, ne hagyd, hogy egész éjszaka sírjon!

Pár percig hagyd, hogy küszködjön a könnyeivel, de ezt követően menj vissza hozzá, és ismételd el neki, hogy biztonságban van, hogy szereted, és öleld át. Figyelj azonban arra, hogy ne beszélj hozzá türelmetlen hangon, mert ezzel azt mutatod ki, hogy érzelmileg nagyon is mélyen érint, hogy ő nem tud aludni, és ezzel máris nyert ügye van. A legfontosabb a türelem, a kitartás és a következetesség!

Ne köss alkut!

Kerüld azokat a módszereket, melyek azon alapulnak, hogy alkut kötsz a gyermekkel, hogy nyitva marad az ajtó.

Ez olyan, mintha azt mondanád neki, hogy, ha felkel az ágyból, és kimegy utánad, akkor be fogod csukni, viszont, ha az ágyában marad, az ajtó is nyitva marad. Ez a módszer a félelemérzeten alapul, ami sosem lehet jó technika: a szorongás attól, hogy becsukod az ajtót, és így teljesen elzárnád magadtól, olyan szörnyű érzés számára, hogy inkább az ágyában marad. Ez a korai rettegés a későbbiekben szorongásos zavarok kialakulásához vezethet, ezért mindenképpen érdemes kerülnöd: ha fél a sötétben, minden különösebb elvárás és feltétel nélkül hagyd nyitva az ajtót.

Alvássegítő praktikák

Ha nem megy zökkenőmentesen az alvás, érdemes bevetned minden hasznos tippet annak érdekében, hogy a kicsit megnyugtasd. A legfontosabb, hogy érezze, hogy biztonságban van, és nem hagytad őt egyedül: hasonló feltételek mellett ugyanis előbb vagy utóbb nem lesz számára sem rémisztő az alvás gondolata.

Magnófelvétel

Egyszerű, de nagyon hasznos megoldás, ha egy, a saját hangodról készített felvételt játszol le a babaszobában, amire valami ilyesmit mondasz fel: szia, kicsim, teljes biztonságban vagy. Anya nagyon szeret téged.
Készíthetsz olyan felvételt is, melyen az egyik kedvenc meséjét mondod el, hogy ne csak elalváskor hallgathassa, hanem akkor is, ha éjszaka felriad.

Illatos trükkök

Az illatod is pozitív érzéseket válthat ki a gyermekben. Ha nehezen alszik, adj neki éjszakára valamit, aminek olyan illata van, mint neked, például egy ruhadarabot. Igen hatékony módszer lehet a csecsemőnél, ha mellé raksz egy kis anyatejillatú, puha rongydarabot.

Meghitt kuckó

A nyugodt alváshoz elengedhetetlen a megfelelő szoba: teremtsd meg a biztonságos, saját kuckó érzetét a gyerkőc birodalmában.

Rendezzétek be és dekoráljátok úgy a szobáját, hogy az ő elképzelései is érvényesüljenek.

Figyelj az alvás és ágy körüli apróságokra: engedd, hogy ő választhassa kis azt az ágyneműt, amiben aludni szeretne, és olyan képek kerüljenek a falra, melyek a kicsinek nagyon tetszenek. A szobában lágy fények is legyenek, melyek este az alvásra hangolják.

Egyéves kor felett az is hasznos lehet, ha körülveszed őt puha párnákkal, és megengeded, hogy vele aludhasson kedvenc plüssállatkája is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kisbabád esetében azonban ezt kerüld, hiszen a babáknál a plüssállatokkal és párnákkal zsúfolt ágy növeli a bölcsőhalál kockázatát.

Ezt is szeretjük