A legjobb házi szerek durva napégés ellen: hűsít, és csillapítja a fájdalmat

Házi praktikák, ha leégett a gyerek.

Napégés gyerek házi gyógymódok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tűző napon, fejfedő és vállakat eltakaró ruhanemű nélkül sosem szabad hagyni a gyereket, hiszen a leégés ebben a korban a legkárosabb: a kicsik testét éveken át éri a napfény, ami amellett, hogy öregíti bőrüket, felnőttkorban növeli a rákos megbetegedések kockázatát is.

A csecsemőket semmiképp sem szabad a tűző napon altatni, de a nagyobb gyerekek se legyenek kitéve délelőtt 11-től délután 3-ig a káros sugaraknak. Amennyiben kirándul a család, érdemes kalapot és jól szellőző hosszú ujjút választani a kicsinek, ha pedig vízpartra mentek, UV-védelemmel ellátott anyagból készült fürdőruha a tökéletes választás, hiszen ez megóvja a baba a leégéstől. A gyerekek érzékeny bőrének védelmére jobb, ha a szülő minél magasabb faktorszámú, vízálló naptejet szerez be, a legkisebbek esetében ez 50 faktorosat jelent.

Házi gyógymódok napégés ellen

A szülők minden igyekezete ellenére megtörténhet a baj, elég, ha a gyermek a lakás erkélyén vagy a játszótéren játszik a tűző napon. Amennyiben a testén kiütések, hólyagok jelennek meg, és a bőrön jelentkező tüneteket hányinger, hányás, rossz közérzet is kíséri, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, mert napszúrást jelezhet. Napégett, pirosas bőrpír esetén az alábbi, házi gyógymódok is gyors enyhülést hoznak.   

Nem csak rovarcsípésre, de napégésre is jó az aloe vera, a leveléből nyert gél gyulladáscsökkentő, sejtregeneráló hatású. Könnyen beszerezhető piacokról, virágboltokból, sőt a nagy szupermarketek kertészeti osztályáról is, de krém formájában is kapható. Ha kész termékként veszed, figyelj, hogy ne legyen benne alkohol. Hiába hűsít, szárítja a bőrt.
A kamilla antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása révén segít a fájdalom enyhítésében. A gyógynövények közül a zsálya, a rozmaring vagy a körömvirág is enyhíti a leégés tüneteit. Kihűlt teából készíts borogatást.
Fotó: Benary Katrin / Getty Images Hungary
A hűtött uborkaszeletek segítenek enyhíteni a fájdalmat és az égető érzést. Vágj belőle szeleteket, majd helyezd el az égett bőrfelületen.
Fotó: kazmulka / Getty Images Hungary
A fekete teában levő tannin gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatással is rendelkezik. Épp csak annyi hideg vízbe áztasd a filtereket, amennyit felszívnak, és fektesd a fájó területre.
Fotó: JustHappy / Getty Images Hungary
Kevésbé ismert házi módszer a napégés ellen az eperpakolás, amely hatóanyagai révén nyugtatja a bőrt. Nemcsak a leégés megelőzésében, de a bőr regenerációjában is segít, ha már megtörtént a baj. Boríts hűsítő eperszeleteket a leégett területre.
A gyerekeket a leégés esetén fokozott mértékben fenyegeti a kiszáradás, ami miatt fontos a megfelelő folyadékpótlás. Ha a kicsit megkapta a nap, a lehető leghamarabb húzódjatok árnyékba, vegyen egy hűsítő zuhanyt, majd folytasd a hűtést hideg borogatással.
Fotó: manonallard / Getty Images Hungary
A kakaóvaj nyugtató hatással van a bőrre, nem meglepő, hogy sok kozmetikai krém készül belőle. Kiválóan segítheti a napsugárzás hatására könnyen kipirosló, kiszáradó bőr regenerációját.
Ha napégés elleni házi praktikáról van szó, sokaknak a tejtermékek, tejföl, író jut eszükbe, holott a szakértők szerint legfeljebb átmeneti megoldást jelentenek. A hűtőből kivéve valóban hűsíti és nyugtatja a bőrt, de a tejtermékek baktériumai révén a meleg testfelületen akár fertőzést is kialakíthatnak, így semmiképp sem szabad sokáig az égett bőrön hagyni.

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük