Minden, amit tudni lehet a nagyszülő gyedről most - Már benyújtották a törvényjavaslatot
A nagyszülői gyed a családvédelmi akcióterv egy része.

- Nicole Kidman meghozta a kedvet az új napszemüvegtrendhez: most mindenki ezt a fazont akarja »
- Az 53 éves Jennifer Lopez nem takargatja tökéletesre formált alakját: 8 fotó, amikor szinte meztelenül állt a kamerák elé (18+) »
- Jobban csökkenti a stressz nyomait, mint a krémek: keringésfokozó arcmasszázs ráncok és nyúzott kinézet ellen »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
Több hónapja már, hogy a családvédelmi akcióterv keretében először felmerült a nagyszülői gyed fogalma, melynek mibenlétére sokan kíváncsiak voltak. A kormány hét elején benyújtotta az erről szóló törvényjavaslatot.
Ennek értelmében 2020. január 1-től életbe lépne a nagyszülői gyed rendszere, mely szerint a nagyszülők a szülők jogán gyedet kaphatnak, amennyiben ők vállalják a gyerekek felügyeletét, amíg a szülők dolgoznak - írja az Index.
A nagyszülői gyed további feltételei
A nagyszülői gyed maximum két évig jár, kivéve, ha ikergyerekekről van szó, ez esetben a nagyszülő három évig kaphat gyedet. A gyed összege a nagyszülő jövedelme alapján kerül megállapításra.
A nagyszülői gyed igénylésének egyik feltétele szülői oldalról, hogy mindkét szülő - illetve, ha a szülő egyedülálló, akkor a gondozó szülő - dolgozzon.

Másfelől kitétel, hogy a gyereket a gondozó szülő/szülők magukkal egy háztartásban neveljék. Mindkét szülőnek nyilatkoznia kell arról, hogy beleegyezik abba, hogy a nagyszülők felügyeljék a gyerekeket, illetve, hogy a gyerekre gondozást segítő ellátást nem folyósítanak.
Nagyszülői oldalról feltétel, hogy a nagyszülő ne rendelkezzen munkaviszonnyal, vagy csak otthonában végezzen munkát, valamint, hogy az igénylés előtti két év során legalább 365 napban biztosított legyen.
Az a nagyszülő, aki öregségi vagy özvegyi nyugdíjat, szolgálati járandóságot, táncművészeti életjáradékot, ápolási díjat, korhatár előtti ellátást, átmeneti bányászjáradékot kap, vagy megváltozott munkaképességűek ellátásában részesül, nem igényelhet nagyszülői gyedet.
A kormány benyújtott törvénymódosításának pontos szövege itt található meg.
Korábbi cikkünkben szülőkkel vitattuk meg a nagyszülői gyeddel kapcsolatban felmerülő kérdéseket. Volt belőlük bőven.
Hogy rajzolja a családot a gyerek?
A gyerek életében minden családtag, a szülőktől a testvéreken át a nagyszülőkig, fontos. Nem is csoda, hogy sok családrajz születik. Ezeket érdemes alaposan megvizsgálni, mert nagyon beszédesek.