Mit olvashatsz ki a pelusból?
A széklet színe és formája nemcsak attól függ, mit eszik a gyerek. Betegségek figyelmeztető jele is lehet.
Sokan azt gondolhatják, hogy a pelenkázás nem éppen az anyaság legizgalmasabb és legkellemesebb mozzanata. Pedig ez az esemény nem csak nyűg és unalmas rutin, hiszen amikor tisztába teszed gyerkőcödet, fontos információkat szűrhetsz le a látottakból. A legtöbb anya legalább egyszer átéli a sokkot a rikító zöldes vagy ijesztően rózsaszínes végtermék láttán, pedig többnyire nincs ok aggodalomra.
A kisgyerek sokáig nem képes rendesen megrágni az elfogyasztott ételt, és emésztése sem működik elég alaposan, így a gyomrába bekerülő táplálék majdnem ugyanolyan formában viszontlátható a pelenkában is. Előfordul azonban, hogy a furcsa szín és állag nem egy ételnek tudható be, és valóban nagy a baj.
A jelenségből azonban nemcsak arra következtethetsz, hogy orvoshoz kell fordulnod, de általában azt is megtudhatod, milyen betegséget kapott el csemetéd.
Gyakori, híg, a szokásosnál zöldebb széklet
Ha hasonló jelenséggel találod szembe magad pelenkázáskor, biztos lehetsz benne, hogy a picinek hasmenése van. Ez önmagában több betegség kísérő tünete is lehet, de leggyakrabban valamilyen gyomor-bél rendszeri fertőzés, vírusos megbetegedés miatt fordulhat elő. Baktériumok, paraziták is okozhatnak hasonló tüneteket, ha azonban több napig intenzíven fennáll a jelenség, az is lehet, hogy a kicsi rotavírusban szenved.
Ha az elmúlt pár napban túl sok gyümölcsöt adtál a gyereknek, próbáld egy ideig mellőzni ezeket étrendjéből, amennyiben pedig antibiotikumot kell szednie, feltétlenül adj neki emellett élőflórás, natúr joghurtot, de erről beszélj mindenképpen az orvossal is.
A hasmenés könnyen krónikussá is válhat, ami súlyos ásványianyag-veszteséghez és kiszáradáshoz vezethet. Fontos, hogy semmilyen hasmenés elleni gyógyszert ne adj a kicsinek az orvos engedélye nélkül, és az előírt diétát is pontosan tartsd be! Általában két-három napi diéta után kezd javulni a helyzet, és fokozatosan visszaszoktathatod a kicsit megszokott étrendjére.
Kemény, bogyós, nyálkás széklet
Ha ritkán és nehezen jön össze, ráadásul kemény, bogyós széklete van a babádnak, az székrekedésre utal. Fontos azonban, hogy a ritka székletürítés önmagában még nem tünete a székrekedésnek, csak akkor kell tehát aggódnod, ha a mellékes jeleket is tapasztalod. A székrekedés oka valamilyen fertőzés is lehet, de az is előfordulhat, hogy a nem megfelelő étrend és életmód hatására lelassul a gyerek anyagcseréje, és ez vezet a gyakran fájdalmas gyomorpanaszokkal járó jelenséghez.
Kisgyerek esetében a problémát semmiképp se próbáld hashajtóval orvosolni: könnyen lehet ugyanis, hogy csak étrendi változtatásokra van szükség. A banán kivételével növeld meg a kicsi által fogyasztott gyümölcsök mennyiségét, ugyanakkor vegyél vissza a tejből. Ha rendszeresen van székrekedése porontyodnak, esetenként pedig vért is találsz benne, feltétlenül fordulj orvoshoz. Fontos azonban, hogy az ismétlődő probléma hátterében lelki eredetű okok is meghúzódhatnak: a fokozott stressz vagy valamilyen nem kívánt, hirtelen változás szintén vezethet nehéz székeléshez.
Vércsíkos széklet
A vércsíkos székletet ne téveszd össze a céklából vagy valamilyen piros gyümölcsből készült üdítőital hatására vöröses pelenkatartalommal: míg az utóbbi teljesen normális jelenség, az előbbi problémára utalhat.
A székrekedés miatti kemény széklet berepedéseket okozhat a végbélnyílásnál, ez pedig rendkívül fájdalmas a kicsi számára, különösen, ha tartósan fennáll. Hasonló helyzetben feltétlenül fordulj orvoshoz.
Ha a véres kaki nem párosul székrekedéssel, valószínűleg tejallergiája van a babának. Ha szoptatsz, ez nem az anyatejre vonatkozik, hanem valamilyen általad fogyasztott táplálékra, legtöbbször a tehéntejre. Esetenként a szója, a dió és a mogyoró is okozhatja: a legegyszerűbb, ha a szoptatás alatt teljesen lemondasz ezekről az ételekről, és kikéred orvosod tanácsát.
Nyálkás, zöld vagy halványsárga széklet
Hasonló, különös állagú széklettel többnyire akkor találkozhatsz, ha a gyerek bélfertőzésben szenved.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mielőtt azonban kétségbeesnél, érdemes megfigyelned, hogy nem náthás-e a kicsi, ugyanis a megfázásnak is lehet kísérő tünete a megváltozott állagú és színű kaki. Ha nem a nátha miatt jelentkezik a probléma, keresd fel az orvost, ugyanis lehet, hogy gyógyszeres kezelésre lesz szüksége porontyodnak.
Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyve segítségével készült.
OLVASD EL EZT IS!
- halál
- megelőzés
A bölcsőhalál 3 apró előjele
- kismama
- szoptatás
A 3 legjobb szoptatási testhelyzet
- első év
- gyerekjáték