4 lusta módszer, amitől jobb szülő lehetsz - Egyszerűbb, mint hinnéd
Nem kell mindig valami hasznosat tenni. Akkor sem, ha gyereked van.
Szülőnek lenni egy egész életen át tartó felelősség, sokáig 0-24 órás készenléti üzemmód és állandó időhiány. Amikor még kicsi a baba, az édesanyák felkutatják a legközelebbi biopiacot, hogy vegyszermentes zöldséget, gyümölcsöt adhassanak a kicsinek, ringatóra mennek vele. Később a bölcsőde után kötelező a játszóterezés, óvoda után úszás, iskola után zeneiskola, különangol, és a sort még hosszasan lehetne folytatni.
Sok idő, pénz és energia. Gyakran bele sem gondolunk, hogy vannak helyzetek, amikor egyszerűen attól leszünk jó anyák és apák, hogy nem csinálunk semmi különöset. Pedig van ilyen is. Mondunk rá néhány példát.
Ne szórakoztasd!
Ismerős, hogy a gyerek látványosan unatkozik a nappaliban, miközben te dolgoznál, vagy szeretnél olvasni, pihenni kicsit? Ilyenkor a legtöbb anyuka erőt vesz magán, és kitalál valami szórakoztató programot a gyereknek, vagy rosszabb esetben bekapcsol egy mesét. Valójában érdemes kicsit várni, hiszen az unatkozás jó! Ezekben a semmittevéssel töltött percekben szabadulnak fel a kreatív energiák, a gyereknek esélye nyílik rá, hogy rohanás és kapkodás helyett elmélyüljön valamilyen hétköznapi tevékenységben. Erről a témáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Öleld meg!
Nem kell örökösen tenni valamit, sokszor a legapróbbnak tűnő dolgok is sokat segítenek. Ilyen például az ölelés. A kicsiket még ösztönösen is többször megölelik a szülők, a nagyobbaknak azonban már kevesebb jut belőle. Pedig az ölelés jó hisztik ellen, segíti az agy fejlődését és növekedését. Virginia Satir családterapeuta szerint „napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez. Napi 8 ölelésre van szükségünk karbantartáshoz. Napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez”. Ezt érdemes észben tartani, és olykor még a kamaszokat is elkapni egy ölelésre.
Csak hallgasd meg!
A kisebbek még folyamatosan beszélnek - óvodai élményekről, nagymamánál töltött napokról -, a kamaszok már nehezebben nyílnak meg, de azért náluk is akadnak olyan órák, amikor az örökösen zárt kapuk kinyílnak egy rövid időre. Nem biztos, hogy mindig tanácsot kell adnod, ha beszélni akarnak veled, mesélnének neked. Van, hogy elég csak figyelmesen meghallgatnod. Közben nyugodtan kortyolhatod a kávédat, nem kell tenned semmit. Csak hallgatnod.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nevess!
Aki nevelt már 3-6 év közötti gyereket, pontosan tudja, hogy az ovis viccek néha mennyire fájdalmasak tudnak lenni. Különösen a vacsoraasztal felett szokott megesni, hogy a gyerek szúrós tekinteteket kap a pisis-kakis poénokért. Néha azonban a szülő is elengedheti magát. Garantáltan jót tesz a családi hangulatnak, ha olykor te is képes vagy szívből nevetni - akár az ovis vicceken is!
Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka
Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)