Ez a táska a legkárosabb egy kisiskolás gerincének: ilyet vegyél helyette
Nem mindegy, mekkora súlyt viselnek hátukon a gyerekek, de az sem, hogy miben és hogyan.
Az iskolatáska alapvető kelléke a hat évnél idősebb gyerekek mindennapjainak, melynek kiválasztása legalább olyan izgalmas mérföldkő lehet, mint amilyen szívszorító aztán látni a hatalmas teher alatt is mosolygó, aprócska gyerekeket az osztálytermek felé masírozni.
Bár az alsósok alapvetően nem viselik olyan hosszan az iskolatáskát, fejlődő, növekvő gerincük és törzsük egy nem megfelelő darab révén így is kaphat olyan mértékű terhelést, mely negatív hatással lehet rá, rövid távon fáradtságot és fájdalmat, hosszabb távon pedig rossz tartást, gerincferdülést okozva.
Ilyen a jó iskolatáska
Magyarországon a 6/2005 oktatási miniszteri rendelet is megfogalmazza, hogy az 1-4. évfolyamokra beiratkozott tanulók heti órarendjét úgy kell kialakítani, hogy az egyes tanítási napokon használt tankönyvek tömege a három kilogrammot ne haladhassa meg, de általános nemzetközi ajánlások szerint sem szabadna a gyerekeknek nagyobb terhet cipelniük a hátukon, mint testsúlyuk 10, de legfeljebb, nagyobb gyerekek esetén, 15-20%-a.
A tankönyveken kívül persze magának az iskolatáskának is súlya van, nem beszélve a tízórairól, a további tanszerekről és felszerelésekről, melyek összessége már komoly terhelést jelenthet a kicsi gerincének, a túl nehéz, hatalmas, kitömött iskolatáska emellett balesetveszélyes is.
Ha túl nehéz a táska, segítség lehet vinni a gyerek helyett, de jellemzően az iskolákban is törekszenek arra, hogy az alsósoknak legfeljebb csak hétvégente kelljen hazavinni a könyveket, a házi feladatot pedig jó esetben elkészítik még az iskolában a gyerekek. Egyre több az olyan intézmény is, ahol sikerül megoldani, hogy a gyerekeknek zárható szekrényük is legyen.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rossz iskolatáska még nagyobb probléma
Nemcsak a túl nagy súly jelenthet problémát, ha ugyanis az viszonylag jól eloszlik a háton a táskának köszönhetően, az kisebb baj, mint az, ha akár csak a kisebb súly által is, de egyenetlen terhelést kap a gerinc. A gyerekek fejlődő törzse szempontjából nagyon káros választást jelenthet az oldaltáska, a válltáska, illetve a mellkason átvethető táska is, csakúgy, mint az, ha bármilyen táskát féloldalasan, egy pánttal hord egy diák.
Se T-Rex, se csillámpóni: ilyen volt az iskolatáska a 60-as, 70-es években
ElolvasomA kiegyensúlyozatlan terhelés túl nagy nyomást fejt ki a gyerek vázrendszerére, és idővel hozzáidomulhat a hát ahelyett, hogy egy megfelelő termékválasztás által a táska idomulna a háthoz. Persze, nincs veszve semmi akkor sem, ha a gyerek gerince esetleg túl nagy terhelésnek volt kitéve, időben felismerve az esetleges problémát a rendszeres mozgás és a tartáskorrekciós torna is nagyon sokat segíthet.
A jó iskolatáska jellemzői
A jól kialakított, ergonomikus iskolatáska szó szerint leveheti a terhet a diákok válláról, ami alsóban, különösen az elsősök-másodikosok esetében kifejezetten fontos. Míg az idősebb gyerekek, a felső tagozatosok már bátrabban hordhatnak hátizsák fazonú, hosszúkás formájú táskákat is, a kicsiknél jobb választás a klasszikus, szögletes, merevített iskolatáska.
Az iskolatáska hátfala legyen olyan kialakítású, mely igazodik a gerincoszlophoz, és minden oldalról támasztja azt, követi a test vonalát, hordása során így nem kell görnyedt testtartást felvenni. A méret megválasztásánál számít a gyerek magassága is, a táska felső részének a váll vonaláig kell érnie, az alja pedig legyen a derékvonal felett körülbelül egy arasznyira.
Fontos, hogy a táska a nyak szabad mozgását ne akadályozza, a lapockák és a hátrész párnái között pedig ne legyen tér. A vállpánt legyen párnázott és széles, legalább 4 centiméteres, és állítható, de csúszásbiztos. Ha ugyanis könnyen elállítódik, a táska lejjebb csúszik majd, viseléséhez pedig automatikusan előrehajló, görnyedt tartást vesz fel a gyerek.
Egy jó iskolatáskának van tartása, akár üresen is megáll a földön, de könnyű, saját súlya nem több 1,3 kilogrammnál, beltartalma viszont minimum 15 liter. Célszerű többrekeszes változatot választani, melynek hátsó, háthoz közelebb eső rekeszébe kerüljenek a legnehezebb, legnagyobb könyvek.
Nem árt, ha a hátrész jól szellőzik, a vázon műanyag talpak is találhatók, az anyag tartós és vízálló, a varrás pedig erős, strapabíró. Jó, ha fényvisszaverő elemek is találhatók rajta, de ilyenekkel akár utólag is el lehet látni.
Fontos, hogy a teteje jól záródjon, de a gyerek könnyen ki és be tudja csatolni. Pluszpont, ha van derékpántja is, mely a súly egy részét a vállakról a csípőre tudja áthelyezni, a vállpántokon található szűkítőpánt és mellheveder pedig a jobb illeszkedést segíti elő.
Vásárláskor lehetőleg legyen ott a gyerek is, hogy fel tudja próbálni a táskát, de még egy tökéletes táska esetében is érdemes minden reggel ellenőrizni a beállításokat, azt, hogy a gyerek hátához simul-e egyenes tartás mellett is, illetve elég feszesek-e a pántok. Egyre elterjedtebbek a húzható, gurulós iskolatáskák is, ezek alkalmazását második osztályos kortól javasolják a szakértők.
Különös hátizsákkal járt iskolába a kisfiú: az osztályfőnöknek tűnt fel a dolog
Méregdrága iskolatáska helyett az édesapa saját kezűleg készített egyet a fiának.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- gyereknevelés