Így nevelj mentálisan erős gyereket - 4 módszer a pszichológusoktól

Szülőként sokat tehetsz azért, hogy a gyerek mentálisan erőssé váljon.

Mentális erő gyerekkor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden szülő szeretné, ha gyermeke boldog, sikeres, magabiztos lenne, aki megbirkózik az élet komolyabb kihívásaival is. Ehhez elsősorban rugalmasságra, illetve mentális erőre van szükség. Bár a szakemberek szerint felnőttkorban is fejleszthető, de még jobb, ha a gyerek már korán elsajátítja azokat a képességeket, melyek mentálisan erőssé teszik őt. A cnbc.com-nak nyilatkozó pszichológusok ahhoz adtak hasznos tanácsokat, hogy szülőként miképpen segíthetsz nekik ebben.

Mutasd meg, hogy a kemény munkának értéke van!

Nehéz nézni, ha a gyerek valamiben kudarcot vall. Szülőként azonban meg kell mutatnod, hogy egy nagyobb kihívás, feladat teljesítése sok mindenre megtaníthatja az embert.

- Dicsérd meg a gyereket, amikor bátran vállal egy nehéz kihívást. Segíts neki átgondolni, hogy az eddigi tudását hogyan alkalmazhatja az új feladat teljesítése során - mondja Mary C. Murphy pszichológus.

Mesélj olyan személyes történeteket a gyereknek, melyek arról szólnak, amikor egy nehéz szituációban kitartottál, és az állhatatosságod végül meghozta a gyümölcsét. Az ilyen történetek megmutatják a gyereknek, hogy szinte minden olyan dolog, amire vágyunk, amit szeretnénk elérni, általában némi küzdelemmel jár.

Rövid, megerősítő mondatok

Amy Morin pszichoterapeuta szerint a magabiztosság és a motiváció a mentális erő fontos aspektusai, melyek szükségesek ahhoz, hogy a gyerekek ne függjenek másoktól, jól tudják érezni magukat a környezettől függetlenül. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, Morin szerint érdemes rövid és könnyen megjegyezhető megerősítő mondatokat használni a hétköznapok során, melyeket a gyerek eltanulhat: 

  • Megteszek minden tőlem telhetőt.
  • Úgy döntöttem, ma jó napom lesz.
  • Elég jó vagyok.
  • Cselekedj magabiztosan!

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Maradj optimista!

A szülő világhoz való hozzáállása ragadós, épp ezért a gyerekpszichológusok szerint lényeges, hogy a szülők pozitív példát mutassanak e tekintetben is. Wendy Suzuki idegkutató szerint az optimizmus a mentális erő kulcsfontosságú eleme.

- Az optimista gyerekek jobban irányítják a saját életüket, és jellemzően magabiztosabban állnak hozzá az új kihívásokhoz, feladatokhoz. Az optimizmus tanulható és tanítható, a gyerekek pedig figyelnek, ezért fontos, hogy a szülő ebben is jó példát mutasson - mondja Michele Borba pszichológus.

Fontos az érzelmi intelligencia

A mentális erő kulcsfontosságú aspektusa az érzelmi intelligencia, amely magába foglalja az empátiát és az öntudatot.

- Tanítsd meg a gyereknek a mások és önmaguk tiszteletének fontosságát - beleértve azt is, hogy tisztelettel hallgassák meg mások véleményét, és őszintén kérjenek bocsánatot, ha valakit megbántottak - tanácsolta Amy Morin.

Ugyanakkor fontos, hogy ne ess bele a mérgező önhibáztatás csapdájába - ez általában akkor történik, ha a negatív gondolatok elfojtják az önbizalmat.

4 jel, ami átlagon felüli érzelmi intelligenciát jelez: már óvodában megfigyelhető

Az érzelmi intelligencia az a képesség, amely segít élhetőbbé tenni az életünket és helytállni a nehéz helyzetekben is.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük