A méhen kívüli terhesség tünetei
A méhen kívüli terhesség végzetes is lehet. De honnan tudhatod, hogy baj van? Ismerd meg az intő jeleket!
Megtermékenyülés esetén a megtermékenyített petesejt célba veszi a méhet, hogy annak belsejébe ágyazódhasson. A petesejtet ekkor egy köpenyszerű réteg védi, mely megakadályozza, hogy korábban, még a méhen kívül letapadjon. Ha a petesejt hét nap alatt valamilyen okból kifolyólag nem éri el a méh üregét, a védőburok felbomlik, a sejt a petevezeték vagy a petefészek falán letapad, és kialakul a méhen kívüli terhesség.
Valódi terhesség!
Attól, hogy a petesejt nem éri el a méhet, még képes arra, hogy fejlődjön és növekedjen. Csakhogy a petevezeték vagy a petefészek nem alkalmas arra, hogy benne egy új élet fejlődjön, hiszen nem képes olyan mértékben tágulni, mint a méh, így, ha a méhen kívüli terhességet nem diagnosztizálják és kezelik időben, az akár végzetes következményekkel is járhat!
Nem minden esetben
A méhen kívüli terhesség bekövetkezése viszonylag ritka, bizonyos tényezők azonban megnehezítik a petesejt továbbjutását a méhbe, azaz növelik a kockázatát annak, hogy a beágyazódás nem a megfelelő helyen történik meg.
Kockázati tényezők
- A nemi szervek fejletlensége.
- Különböző ciszták és miómák, melyek lehetetlenné teszik a petesejt számára a bejutást a méhbe.
- Méhen belüli fogamzásgátló eszközök, melyek, bár megakadályozzák a megtermékenyülést, vagyis a sejt méhbe történő beágyazódását, a letapadás ellen nem nyújtanak védelmet.
- Korábban megállapított meddőség.
- Korábbi méhen kívüli terhesség.
- Bármilyen hasi beavatkozás.
- A petefészek vagy a petevezeték műtéte.
- Előző gyulladások, melyek nyomot hagyhattak, és egyenetlenné tehették a méhkürt felszínét.
Ezért születhet betegen a kisbaba - 10 gyakori rizikófaktor terhesség alatt
Nézegess képeket!
ElolvasomÁrulkodó jelek
Bár nem természetes terhességről van szó, a vizeletalapú terhességi tesztek a menstruáció időpontját követő néhány napon belül kimutatják a megtermékenyülést. Ha ehhez még a terhesség előjeleiként ismert reggeli émelygés, hányinger vagy mellfeszülés érzése is társul, nagy a valószínűsége a méhen kívüli terhességnek.
Ekkor még van esély arra, hogy a letapadt petesejt elhaljon, erre azonban nem érdemes várni, hiszen, ha nem történik meg, súlyos hasüregi vérzés is lehet a következménye, mely gyakran végzetessé válhat! Éppen ezért ne hagyd figyelmen kívül a figyelmeztető jeleket, és a figyelmeztető tünetek észlelése esetén azonnal fordulj orvoshoz.
Tünetek
- Hüvelyi vérzés pozitív terhességi teszt ellenére.
- Elmaradt menstruáció utáni barnás vérzés.
- Erős, szúró alhasi fájdalom.
- Napok óta tartó aluszékonyság.
- Gyakori hangulatingadozás.
- Húzó deréktáji fájdalom.
- Végbélfájdalom.
- Ájulás gyakori érzése.
Az orvosi vizsgálat elengedhetetlen!
Az említett tünetek észlelésekor minden óra számíthat, hiszen nem tudhatod, milyen súlyos az állapotod. Azonnal fordulj orvoshoz, de előtte készülj fel a kérdéseire: először a tapasztalt panaszok iránt érdeklődik, de tudni akarja majd az utolsó normális menstruációd időpontját és a kimaradt menzesz idejét is.
Ha az elmondottak alapján valószínűnek tartja a méhen kívüli terhességet, akkor úgynevezett hüvelyi tapintásos vizsgálatot végez, melynek során megállapíthatja, hogy mennyire előrehaladott a terhesség, és milyen állapotban van a méh, méhen kívüli terhesség esetén ez utóbbi ugyanis általában megnagyobbodik, és puhábbá válik. Ezt követően hüvelyi ultrahangos vizsgálatra is sor kerül.
Készülj fel!
Állapotod súlyosságától függően általában kórházi kezelésre van szükség. A petesejt egészséges petevezeték esetén úgynevezett hastükrözés útján is eltávolítható - ekkor a sejtet egyszerűen lehámozzák a petevezetékről -, előrehaladott stádiumában azonban műtétre van szükség.
Ha viszont a méhen kívüli terhességre még időben fény derül, akár egyszerű gyógyszeres kezeléssel is orvosolható.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A gyógyszerek hatására a letapadt petesejt egyszerűen felszívódik, és arra is van esély, hogy a petevezeték teljes mértékben regenerálódjon, és készen álljon egy újabb megtermékenyített sejt tökéletes továbbítására.
Fontos tudnod!
A nagymértékű vérveszteség általában a petevezeték sérülésére utal. Ilyen esetben a műtét során annak eltávolítására is szükség van, ez azonban a mesterséges megtermékenyítés lehetőségének köszönhetően ma már nem jelent akadályt a gyermekvállalásban.
OLVASD EL EZT IS!
- parti
- terhesség
A legszexibb nyári partiruhák, pocakra szabva
- terhesség
- kismama
3 rémisztő terhességi tünet
- terhesség
- nyár