4 rejtett betegség, ami meddőséget okoz

Nem sikerül teherbe esned? A háttérben állhatnak nehezen felismerhető, de könnyen kezelhető betegségek is.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nincs annál idegőrlőbb egy nő életében, mint amikor babát szeretne, de hiába próbálkozik. A frusztráció és a feszültség végül a párkapcsolatra is rányomhatja bélyegét, arról nem is beszélve, hogy, ha azzal kell szembesülnöd, hogy nem lehet gyermeked, egész női mivoltodban rendülhet meg a bizalmad.

Pedig a meddőség nem genetikai hiba, és egyáltalán nem jelenti azt, hogy alkalmatlan lennél az anyaságra, vagy ne lennél teljes értékű nő. A sikertelen próbálkozások hátterében olykor olyan betegségek állnak, melyeket, bár nehéz felismerni, kezelni könnyű. Kutasd fel a rejtett okokat, és kezeld a kórt, hogy elkerülhesd a lombikbébiprogram kálváriáját.

Policisztás ovárium szindróma

A betegség hátterében a szervezet bizonyos fajta anyagcserezavara, az inzulinrezisztencia áll. Amennyiben csak a metabolikus szindróma áll fenn, vagyis szervezeted a szükségesnél intenzívebben termeli az inzulint, annak feltűnő testi tünetei lehetnek, de nem feltétlenül okoz meddőséget. Ha azonban testsúlyod normális, és túlzott szőrösödést sem tapasztalsz, de nem sikerül teherbe esned, feltétlenül menj el hüvelyi ultrahangra. Elképzelhető ugyanis, hogy a külső jelek és a belső nemi szervi elváltozások nem együtt jelentkeznek.

Ha az ultrahangos vizsgálat során bebizonyosodik, hogy petefészkeid körül rengeteg pici ciszta található, következő lépésként egy laborvizsgálat vár rád menstruációs ciklusod egy bizonyos szakaszában. Az ekkor mérhető hormonszintek alapján ugyanis orvosod meg tudja mondani, hogy van-e peteérésed. Amennyiben nincs, annak hátterében nagy valószínűséggel a ciszták állnak. A policisztás ovárium szindróma azonban nem jelenti azt, hogy soha nem lehet gyermeked, gyógyszeres kezeléssel ugyanis megszüntethetőek a ciszták, és előidézhető a peteérés is, ami után már semmi akadálya nem lesz annak, hogy teherbe ess.

Chlamydia

A trachomatis baktérium okozta fertőzést nem véletlenül nevezik néma kórnak. A nemi úton terjedő betegség ugyanis gyakran még a nőknél sem okoz különösebb tüneteket, csupán akkor tűnik fel, hogy valami baj van, amikor nem jön a baba. Olykor lehetnek figyelmeztető jelek, mint az alhasi fájdalom, az égető érzés vizeletürítéskor vagy a megváltozott színű hüvelyfolyás. Ezek a jelek azonban a legtöbb nemi szervet megtámadó bakteriális fertőzésre jellemzőek, így a legtöbb nő nem kezeli kellő körültekintéssel őket. A több hónapos lappangási idő még nehezebbé teszi a betegség felismerését, ha pedig már túl későn döbbensz rá, hogy Chlamydiában szenvedsz, előfordulhat, hogy nem lehet gyereked.

Ha a kór nem okozott petevezeték-elzáródást, a kezelés után nincs akadálya a terhességnek, ha azonban fertőzötten esel teherbe, az a magzatra is komoly veszélyt jelenthet. A méhen kívüli terhesség veszélye mellett az is előfordulhat, hogy a pici tüdőgyulladással jön a világra, ami csecsemőkorban korántsem veszélytelen betegség. Ha tehát partnereddel komolyan gondolkoztok a gyerekvállaláson, feltétlenül menj el nőgyógyászhoz, mielőtt a tettek mezejére lépnétek.

Orvosod egy speciális vizsgálat során mintát vesz a méhfalad nyálkahártyájából, melyből megállapítható, hogy szervezetedben jelen van-e a veszélyes kórokozó. Amennyiben a teszt pozitív, antibiotikumos kezeléssel megszabadulhatsz a baktériumtól, azonban fontos, hogy ebben az esetben párod is vegyen részt egy szűrővizsgálaton, illetve szükség szerint kezelésen is.

Pajzsmirigy-túlműködés

Ha szervezeted túl sok pajzsmirigyhormont termel, az megzavarhatja menstruációs ciklusodat, ami hatással lehet a peteérésre is. Bár a pajzsmirigy-túlműködésnek olyan feltűnő tünetei lehetnek, mint a hiperaktivitás, a kidülledő szemek és a jó étvágy ellenére történő fogyás, nem minden esetben ilyen szélsőségesek a jelek. Mivel azonban a fogamzásra hormonháztartásod legkisebb zavara is negatív hatással lehet, a pajzsmirigy-túlműködés akkor is okozhat meddőséget, ha nem feltétlenül jár komoly tünetekkel.

Ha hiába próbálkozol a teherbeeséssel, feltétlenül érdemes egy vérvizsgálatot csináltatnod, ami alapján ellenőrizhető hormonháztartásod működése. Ez alapján akkor is felfedezhető a probléma, ha nem okoz testi tüneteket, de azért is ajánlott, mert sokszor egyszerűen az ösztrogén hiánya is állhat a meddőség hátterében.

A pajzsmirigy-túlműködés hormonális készítményekkel könnyen kezelhető, míg enyhébb hormonális zavarok esetében elegendő lehet az is, ha jobban odafigyelsz az étkezésedre. Fogyassz ellenőrizhető forrásból származó bio ételeket, ezen belül is minél több természetes ösztrogénforrást, mint a szója, illetve a teljes kiőrlésű gabonafélék.

Csendes medencegyulladás

A kismedencei gyulladás gyakran áll a meddőség hátterében, azonban többnyire könnyen felismerhető tünetei vannak. Olykor azonban annak ellenére is fennáll a betegség, hogy elmarad a hasfájás, a magas láz és a bőséges folyás.

Ezt nevezik csendes medencegyulladásnak. A kór hátterében állhat nemi betegség, mint a Chlamydia, de bakteriális fertőzés is, mint egy komolyabb felfázás. A baktériumok ebben az esetben a belső nemi szerveket támadják meg, ha pedig nem kezeled a betegséget, a gyulladás nyomán hátramaradó hegesedések elzárhatják a petevezetéket, ami maradandó meddőséget okoz.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A láthatatlan kórt úgy előzheted meg a legkönnyebben, ha rendszerint, legalább háromhavonta eljársz nőgyógyászhoz, függetlenül attól, hogy éppen tervezel-e terhességet, vagy vannak-e kellemetlen tüneteid. Korai szakaszában ugyanis még gyógyszerekkel egyszerűen kezelhető a betegség, így elkerülheted a meddőséget is.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük