A szülő nem szívesen szembesül vele, de szinte minden gyerek csinálja - Mi a teendő lopás esetén?
Szülőként ijesztő tapasztalat, ha a gyerek olyan dolgokat tulajdonít el, amiket nem szabadna neki.
A gyerekkor természetes velejárója, ha a lurkók elcsennek egy-egy sütit az asztalról, holott megtiltották, vagy megpróbálnak a boltban eltenni egy szelet csokit. Ez a legtöbb szülőnek kínos, de de megnyugtató lehet, hogy szinte minden gyerek próbálgatja magát. Mikor jön el az a szint, amikor a kisebb lopások miatt már aggódni kell?
Fontos tisztázni, hogy a tettenérés után sem szabad úgy tekinteni a gyerekre, mintha bűnt követett volna el, a szülői hozzáállás nagyon fontos, hogy a lopás ne váljon szokássá, hanem tanuljon belőle.
Miért lopnak a gyerekek?
A gyerekek esetében az elcsenések megértéséhez fontos figyelembe venni a korukat. Az óvodás korú gyerekek még nem igazán tudják megítélni, mik a jó és rossz cselekedetek, és hogy egy kisebb lopás milyen káros a másik emberre nézve. A boltból sem ritka, hogy elcsennek apróságokat, hiszen még nincsenek tisztában a gazdasági működések, a vásárlás folyamataival, ezért sok esetben azt hiszik, a dolgokat csak meg kell fogni, és elvinni. Ebben a korban nem érdemes aggódni az ilyen esetek miatt, hiszen nem tudatos rosszakarás van a dolog mögött.
Később, általános iskolás korban már komolyabban kell venni, ha a boltban vagy a szülőktől lop a gyerek, hiszen ebben az életszakaszban már tisztában van azzal, hogy rossz, amit tesz, és ez következményekkel jár. Ebben a korban legtöbbször a próbálkozás öröme vezérli, hogy vajon lesz-e olyan ügyes, hogy sikerül. Esetleg áhítozik valamire, amire nemet mondtak neki, és ezért veszi el.
A tinédzserkorba érve a gyerekek már tudatosan, a következmények ismeretében tulajdonítják el a dolgokat, ennek pedig számos oka lehet. Sok fiatal a társaság nyomására vállalja a rizikót, mert az „menő”, adrenalinlöketet ad, vagy mert a többiek is ezt csinálják, és így könnyebb lesz a beilleszkedés.
A tinik gyakran olyasmit lopnak el, amit a szüleik nem engedhetnek meg maguknak, vagy tiltják, de nem ritka az sem, hogy az anyagi körülmények miatt pénzt lopnak a társaiktól az öltözőkben. A kamaszok esetében a lázadás, a figyelemfelkeltés is szerepet játszik abban, hogy elcsenjék azt, amit nem szabadna.
A szülői hozzáállás nagyon fontos
Bármilyen mértékű is a probléma, a szülők megoldási módszere óriási szerepet játszik abban, hogy a gyerek újra megpróbálja-e a lopást, vagy a későbbiekben csak a becsületes úton jár el. Érdemes már kis kortól gyakorolni ezeket a módszereket, hogy a későbbiekben könnyedebben menjen a problémamegoldás, és a gyerek ne szégyellje magát a szülei előtt akkor sem, ha rosszat tett.
Az őszinteség a legfontosabb
Hangsúlyozni kell a gyerek számára, hogy az őszinteség a legfontosabb, a gyakori beszélgetések megelőzhetik a hazugság és a lopás gyakoriságát. Érdemes enyhébb büntetéseket felajánlani abban az esetben, ha a gyerek elmondja az igazat, és nyugodt hangnemben, idegeskedés nélkül elmondani, miért nem volt helyes, amit csinált.
Ha már kiderült a lopás, a becsületre nevelés fontossága elengedhetetlen. Érdemes már korán megtanítani a gyereknek, hogy vállalnia kell a tettei következményeit, ha például a boltból elcsent egy csokit, annak az árát levonják a zsebpénzéből. Ha egy társától csent el valamit a gyerek, a szülő segíthet bocsánatkérő levél írásában, vagy felkészítheti arra, hogyan is tud a másik elé állni, és visszaadni a tárgyat. Ezek negatív élményként csapódik le benne, ami nagy valószínűséggel elveszi a kedvét a lopástól.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jó módszer, ha extra feladatokat kap a tetten ért gyerek a ház körül, amivel, ledolgozhatja az ellopott tárgy értékét, így megtanulja, hogy a cselekedeteinek következménye van, valamint a munka és a tárgyak értékét is jobban megbecsüli ezek után.
Ez a macska nem egyszerűen ellopta a palacsintát: ilyen pofátlanságra volt képes
Az állatok világában sem ritka, hogy elcsennek egy-két dolgot, ezzel pedig jó nagy meglepetést okozva a gazdiknak.
Ez a macska nem egyszerűen ellopta a palacsintát: ilyen pofátlanságra volt képes
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)