8 varázslatos titkos kuckó a gyerekeknek: mesés lombházak, ahonnét nem lehet kirobbantani őket

Szinte nincs olyan gyerek, aki ne szeretné a lombházakat - igazi kis fantáziavilág nyílik meg előttük.

Lombházak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akinek saját kertje van masszív fákkal, és gyerkőcök is laknak a házban, annak biztosan megfordult már a fejében a lombház építésének a gondolata.

Utána már bátran lehet a régi ábránd kivitelezésén gondolkozni, kiválasztani a megfelelő fát, sőt, még jobb, ha esetleg több fa is biztosítani tudja az alátámasztást.

A lombházépítés alapjai

Érdemes átgondolni, milyen magasra szeretnéd tervezni a lombházat - minél magasabban van, annál jobban figyelembe kell venni a fa növekedéséből fakadó változásokat - mind az ágak, mind pedig a törzs tekintetében. Ezután már a kinézetén is lehet gondolkozni, jó, ha az alapoknál kezded, amiből aztán meg tudod tervezni a többit. Szakember segítségével érdemes kidolgozni a statikus vázat, hogy biztos legyen a tartása.

Az alapanyagok közül nélkülözhetetlenek a facsavarok, a falécek, a különböző gomba- és penészgátló védőfestékek. Az akác, a teakfa és a trópusi, azaz exota fák a legalkalmasabbak a kerti építményekhez, mivel remekül idomulnak a környezeti változásokhoz, időtálló fák.

Eszköz tekintetében az alapfelszerelés részei a kalapács, a fűrész, a mérőszalag, a szintező, a derékszögű vonalzó, a racsnis franciakulcs és a csiszolópapír. A létra is nagyon fontos, de a magasságtól függően elegendő lehet egy kis állólétra is. Először az alapot kell kidolgozni, majd a lekezelt fadeszkákat csavarozás és szögelés után fémtalppal érdemes egymáshoz és a fához rögzíteni. Nem árt időnként ellenőrizni a faházat, mert használat közben itt-ott megsérülhet, ami balesetveszélyes, hiszen a kis miniház éjjel-nappal ki van téve a környezeti ártalmaknak. Jó, ha felkészülsz arra is, hogy esetleg újra kell építeni, vagy legalábbis néhány részét ki kell cserélni a biztonság érdekében, de jó esetben 4-5 évet sértetlenül kibírhat.

Nem minden esetben éri meg lefesteni, hiszen nagyon esztétikus hatása van a natúr fának, de ez a része már teljesen ízlésfüggő. Ahogy a képeken is látszik, ezerféle lombház létezik, nincs két ugyanolyan.

A lombházak nagy része strapabíró akácból készül, a kerti bútorok királyából. Az akác világosbarna színe pompásan harmonizál a környezettel.
A lombháznak nem kell feltétlenül zártnak lennie, a gyerekek így is imádni fogják.
Nem muszáj, hogy ugyanaz legyen a ki-és bejárata a lombháznak, egy csúszda tökéletes megoldást szolgálhat kijárat gyanánt.
Bármilyen méretűek is legyenek, a gyerekek imádni fogják. Az apró verziók előnye, hogy kevesebb alapanyagot igényelnek, és könnyebb karbantartani őket.
Különféle díszítőelemekkel még kastély vagy várszerű építmény hatását is el lehet érni.
Az erősebb ágakra vagy gerendára akár hinta is szerelhető, hogy teljes legyen az élmény.
Ha van hozzá elég hely, és stabil az alátámasztás, akár erkélyes lombházat is építhetsz, ami megszólalásig hasonlíthat egy igazi házra.
Elhelyezés szempontjából ideális, hogyha szép kilátás nyílik a ház belsejéből, ahonnét a nyári meleg éjszakákon nézhetik a gyerekek a hullócsillagokat.

(Képek forrása: Pinterest, Getty Images Hungary, borító-és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük