Liszteriózis: egy durva magzatkárosító, amit sok kismama nem ismer

Vetélést, magzati elhalást, koraszülést, agyhártya- és agyvelőgyulladást is okozhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A liszteriózis elnevezésű betegség, amelynek okozója a Listeria monocytogenes baktérium, az egyébként egészséges felnőttek esetében nem súlyosabb, mint egy influenza - az ilyenkor jelentkező enyhe tünetek jellemzően gyorsan, szövődmény nélkül elmúlnak.

A várandósság és különösen az első trimeszter idején azonban súlyos következményekkel járhat mind a babára, mind a mamára nézve.

Veszély a babára és a mamára

A leendő édesanya és születendő gyermeke egyaránt a nagykockázatú csoportba tartoznak. A terhes nők számára a liszteriózis különösen veszélyes a terhesség minden szakaszában, főleg az első harmadban. Magas lázat, fejfájást, izom- és hátfájást, vetélést, magzati elhalást és koraszülést okozhat.

Ha a baba a méhben megfertőződik, születéskor súlyos betegségek jelentkezhetnek. A lehetséges kórképek között sárgaság, gennyes szemfertőzés, tüdőgyulladás, agyhártya- és agyvelőgyulladás szerepelnek. A betegség sajátossága, hogy tömegesen keletkezik gyulladásos szövet - granuloma -, amely elterjed a csecsemő szerveiben. A későbbi időszakban - a szülés során vagy a kórházban - megfertőződött kisbabák eleinte egészségek, ám néhány napon vagy héten belül életveszélyes betegség alakulhat.

Így kaphatod el

A liszteriózis kirobbanásának pontos oka gyakran azonosítatlan marad, ám az alábbi termékek fogyasztásával állhat kapcsolatban: puha sajtok, pasztörizálatlan sajt vagy tej, jégkrém, nem kellően megsült hús, nyers füstölt hal, nyers zöldségek, többek között káposztasaláta.

A top 12 táplálék terhesség alatt

Nézegess képeket!

Elolvasom

A fertőzés kialakulásához a higiéniás viszonyok is hozzájárulnak - és itt nem arról van szó, hogy a kismama ne tartana rendet és tisztaságot a környezetében. Ám elég lehet az is, ha ugyanazzal a késsel vágja el a látszólag egészséges, ám valójában fertőzött húst, amellyel aztán más élelmiszereket is elvág.

Kezelése

A kezelés célja a Listeria moncytogenes baktérium elpusztítása antibiotikus gyógyszerek segítségével.

Antibiotikumok

A kezelés általában antibiotikumok kombinációjával történik. A betegség súlyosságától és a beteg immunrendszerének erősségétől függően az antibiotikumos kezelés jellemzően kettő-hat hétig tart.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fájdalomcsillapítók

A tünetek, például a fejfájás, izomfájdalom, magas láz kezelésére fájdalomcsillapítókat alkalmaznak. A paracetamol az egyetlen fájdalomcsillapító, amely terhes nők számára is alkalmas.

Kórházi kezelés

A liszteriózis által fertőzött súlyos betegek kórházi kezelést igényelnek, gyakran a szubintenzív osztályon, ahol 24 órás megfigyelés alatt állnak. A liszteriózisos kisbabák a koraszülöttosztályra kerülnek - általában inkubátorban védik őket a további fertőzésektől. Súlyos esetben mesterséges lélegeztetésre is szükség lehet.

10 láthatatlan magzatkárosító, ami a te lakásodban is jelen van

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így előzd meg!

Mivel baktérium fő táptalaját a nem megfelelően hőkezelt tejtermékek, a máj és az abból készült ételek, valamint a lágy sajtok jelentik, a várandósság során lehetőleg tartózkodj ezektől. A konyhában ügyködve a szokásosnál többször moss kezet, különösen, ha nyers húst, zöldséget vagy gyümölcsöt érintettél. A húsokat alaposan süsd át, illetve főzd meg, és kizárólag pasztőrözött tejet, illetve abból készült tejtermékeket fogyassz. A hűtőszekrényt gyakran olvaszd le, és mosd ki ecetes vízzel. Ügyelj arra, hogy hőmérséklete mindig öt fok alatt legyen, és még ekkor se tárold benne sokáig az élelmiszereket.

Cikkünk prof. Peter Abrahams Családi orvosi enciklopédia című könyvének segítségével készült.

A kiadvány több mint 120 egészségügyi problémáról, szindrómáról és betegségről nyújt érthető, megbízható és korszerű tájékoztatást.

Mindegyik betegséggel önállóan foglalkozik, egyértelműen tájékoztat a tünetekről, a diagnózisról és az okokról, emellett gyakorlati tanácsokat is ad a diagnózissal, a megelőzéssel és a kezeléssel kapcsolatban.

A több mint 500 illusztrációval, többek között az adott testrész magyarázatokkal ellátott színes ábráival, a legújabb képalkotó technikákat is bemutató fényképekkel ellátott mű számtalan egészségügyi problémát felölelő informatív és hasznos kiadvány, amely megbízható segítséget nyújt az orvostanhallgatóknak, a családoknak és valamennyi érdeklődőnek egyaránt.

Kiadja a Szalay Könyvek.
A könyv ára 4000 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük