Kell csavarni a kullancsot, amikor kiszeded? 5 gyakori tévhit az apró vérszívókkal kapcsolatban

Számolj le ezzel az öt tévhittel, hogy hatékonyan védd gyermeked a kullancsoktól!

GettyImages-1339713733(1)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Közeledik a vakáció, a nyári táborok időszaka, sok időt töltünk a természetben. Ez az időszak a kullancsszezon csúcsidőszaka is, ezekben a hetekben a legaktívabbak a vérszívók. Öt olyan tévhitet gyűjtöttünk össze a kullancsokról, amelyekkel le kell számolnod, hogy még hatékonyabban védhesd meg családodat és négylábú kedvenceidet.

Hol találkozhatsz kullanccsal? Mit tegyél, és mit ne? Van-e ellenük vegyszermentes, környezetbarát megoldás? - elemzésünkből kiderül!

Gyakori tévhitek a kullancsokról

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy sokat tudunk a kullancsok elleni védekezésről, aztán egyszer csak kiderül: a legfontosabb tévedéseket nem lehet elégszer megcáfolni. Számolj le az alábbi öt tévhittel, hogy te is hatékonyan védekezhess a kullancsszezonban a vérszívók ellen!

1. A kullancs nem ugrik, és nem a fáról esik

- A kullancs nem a fákról pottyan vagy ugrik rád. Jellemzően egyméteres magasságig található meg az erdőkben, a dús aljnövényzetben, kertekben. Főképp a magas páratartalmú környezetet kedveli, innen kapaszkodva kerül fel áldozataira. Ezért tehetünk már öltözködéssel is sokat a védelem érdekében: a szabadban, kirándulás közben lehetőleg viselj hosszú nadrágot zokniba, cipőbe tűrve, így akadályozva meg, hogy a kullancsok a bőrre mászhassanak. Érdemes világosabb színeket választani, amelyeken gyorsabban megláthatjuk a vérszívót - tanácsolja Kiss Dániel, a ProtectONE szakértője.

2. A városban sem vagyunk biztonságban

A nyári táborokban, a kirándulásokon, erdei túrákon kétségtelenül nagyobb eséllyel találkozhatunk vérszívókkal, ám fontos tudni, hogy a városi környezetben, saját kertben sem vagyunk biztonságban. Immár a városi parkokban, füves területeken, magánkertekben is ugyanúgy elterjedtek ezek az állatok, ezért fontos, hogy ne csak a kirándulásokon gondolj a kullancsok elleni védekezésre.

3. Létezik környezetbarát védelem a kullancsok ellen

- Ami egy kisgyermek kezére kerül, az előbb-utóbb a szájában is megfordul, és négylábú kedvenceink szervezetébe is gyakran jut a szőrükre fújt szerekből. A veszélyes vegyi anyagok ráadásul környezetünket is megterhelik. Ezért fontos, hogy környezetbarát, vegyszermentes eszközöket használjunk a kullancsok elleni védekezéshez, amelyekkel ugyanakkor a megbízhatóságban és hatékonyságban nem kell kompromisszumot kötni - fogalmaz Kiss Dániel.

Ezért is hívják fel a figyelmet egyre többen például az ultrahanggal működő kullancsriasztó eszközökre, amelyek veszélyes vegyi anyagok használata nélkül működnek, így biztonságosan használhatóak mind az emberek, mind a kisállatok védelmére, ráadásul már léteznek teljesen lebomló, környezetbarát anyagból készült eszközök is.

A cikk az ajánló után folytatódik

4. A csípés önmagában még nem okoz bajt

A kullancsok számos veszélyes betegséget terjeszthetnek, mint a vírusos agyvelőgyulladás, a Lyme-kór, a humán babéziózis, a tibola vagy a krími-kongói vérzéses láz. Ám attól, hogy egy kullancs megcsípett, még nem biztos, hogy meg is fertőződtünk. A paraziták a vérszívás során a nyálukkal különböző vírusokat, baktériumokat juttatnak a szervezetbe. Minél előbb távolítjuk el a kullancsot, annál kisebb az esélyt a fertőzésre. Ezért nem érdemes orvoshoz szaladni, ha kullancsot találsz, hanem mielőbb ki kell venni a vérszívót, majd alaposan figyelni a csípést követő időszakban.

5. Ne kenegesd, ne tekergesd!

Kiss Dániel figyelmeztet: nagyszüleink praktikái közül sem szabad mindent megfogadni. Korábban például esküdtek arra, hogy a kullancsot krémmel, olajjal, ecettel kell bekenni. Ez súlyos tévedés, mert minden olyan megoldás, ami a kullancsot öklendezésre készteti, növeli a fertőződés kockázatát. Tehát: ne kend, ne piszkálgasd, ne tekergesd az állatot az óramutató egyik irányába sem, inkább egy határozott mozdulattal mielőbb távolítsd el egy csipesszel!

A leggyakoribb rovarcsípések képeken

Olykor nehéz megállapítani, hogy milyen csípéssel van dolga az embernek, a főbb jellegzetességeket elsajátítva felkészültebben indulhat neki például a kirándulásnak vagy a nyaralásnak.

Nem mindegy, hogy mi csípett meg: mutatjuk a leggyakoribb csípéseket

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük